U veljači ove godine, Adham, 20-godišnji Palestinac, odlučio je posjetiti obiteljsku kuću na Zapadnoj obali. Kao mladić koji se bori s identitetom u sredini koja je često neprijateljski nastrojena prema LGBTQ+ osobama, Adham je koristio Grindr, aplikaciju za upoznavanje koja je popularna među gay muškarcima, kako bi istražio svoju seksualnost i pronašao društvo.
Noć u kojoj je primio naizgled bezazlenu poruku “hej” od anonimnog korisnika na Grindru, brzo se pretvorila u noćnu moru. Korisnik, poput Adhama, imao je prazan profil bez fotografija i s minimalno informacija, ali je iskazao interes putem funkcije “dodira”. Nakon nekoliko sati razgovora, Adham je otkrio da je student na Zapadnoj obali. Korisnik je potom pokušao manipulirati Adhamovim mišljenjem o nekoliko profesora na njegovom sveučilištu koji su otvoreno izražavali propalestinske stavove.
„Htio je da mi se gade“, prisjeća se Adham, prisiljen prisustvovati neobičnoj, a na trenutke i bizarnom razgovoru. Unatoč nelagodnosti, Adham je nastavio razgovor, pripisujući situaciju jednostavnim razlikama u mišljenjima. Razgovor se nastavio, a Adham je na kraju dao svoj broj korisniku, kako bi mogli nastaviti komunikaciju na WhatsAppu.
Noć puna straha
No, čim je razgovor napustio granice Grindra i prešao na WhatsApp, korisnik je otkrio svoj pravi identitet. Priznao je da radi za izraelsku obavještajnu službu, a ubrzo zatim počeo je slati Adhamu poruke s imenima i fotografijama članova njegove obitelji, koje je pronašao na njihovim Facebook profilima. Adham nikada nije otkrio svoje ime korisniku, a kamoli poveznice na članove svoje obitelji: nije bio “out” s obitelji i živio je u stalnom strahu da će njegovo seksualno opredjeljenje biti otkriveno. Uplašen, Adham je blokirao korisnika na Grindru, ali prijetnje su se nastavile putem SMS poruka tijekom cijele noći.
„Bila je to noć puna straha, od sumraka do zore“, prisjeća se Adham. „Neprestano mi je prijetio, govoreći da će me razotkriti.“ Korisnik je pokušao prisiliti Adhama da iznese informacije o rođacima koji su u to vrijeme bili u izraelskom zatvoru, čekajući suđenje zbog sumnje na povezanost s Hamasovim brigadama. „Rekao mi je da moram posjetiti njihove domove, pretražiti ih i ispitivati roditelje kako bih prikupio što više informacija o njima“, rekao je Adham. Strah je obuzeo mladog Palestinca, koji je u panici odlučio baciti SIM karticu i isključiti telefon.
Sljedećeg jutra, Adham je panično provjeravao majčin telefon kako bi se uvjerio da nije primila nikakve prijeteće poruke. Prisjetio se prijatelja koji su prošli kroz slične situacije, primivši prijetnje od osoba koje su se predstavljale kao izraelski obavještajci, tražeći od njih da postanu doušnici. Iako Drop Site News nije mogao potvrditi autentičnost ovih prijetnji, bivši dužnosnik izraelske obavještajne službe Shin Bet potvrdio je umiješanost te agencije.

Prisile na suradnju
Nakon 7. listopada, izraelske snage sigurnosti intenzivirale su upade na Zapadnoj obali, dodatno pojačavajući kontrolu nad Palestincima. Kontrolne točke, koje su ranije bile otvorene, sada su zatvarane po volji, stvarajući atmosferu straha i nesigurnosti. Život na Zapadnoj obali postao je zamrznut u vremenu, dok su noćni klubovi i centri queer života u Ramallahu ostali prazni.
Tijekom proteklih mjeseci, mnogi queer Palestinci, poput Adhama, doživjeli su slične situacije. Izraelska obavještajna služba koristila je prijetnje i ucjene putem društvenih mreža i aplikacija za upoznavanje kako bi prisilila Palestince na suradnju. Prema Jalalu Abukhateru, iz organizacije 7amleh, cilj Izraela na okupiranom palestinskom teritoriju je jasan: kontrola, dominacija i pokoravanje putem stvaranja atmosfere straha.
Izraelska obavještajna jedinica 8200, poznata po presretanju komunikacija, odigrala je ključnu ulogu u održavanju kulture straha i nepovjerenja diljem Zapadne obale. Bivši časnik te jedinice otkrio je da su imali pristup informacijama o običnim Palestincima koje su koristili za ucjenjivanje i prisilu na suradnju. Prijetnje poput uskraćivanja medicinske pomoći ili razotkrivanja osobnih tajni bile su među metodama koje su koristili za postizanje svojih ciljeva.

Atmosfera terora
Metode koje su koristili izraelski obavještajci uključivale su praćenje komunikacija i identifikaciju ranjivih točaka kod Palestinaca. Riječi poput “gej” ili “afera” bile su signali koji bi pokrenuli daljnje nadziranje i ucjene. Jedan takav slučaj bio je i Daniel, Palestinac koji je radio za Katoličku crkvu, a kojem je prijetio korisnik na Facebooku, tvrdeći da ima dokaze o njegovoj homoseksualnosti.
Tijekom proteklih desetljeća, brojne su istrage razotkrile kako izraelska obavještajna služba cilja LGBTQ+ osobe. U 2013. godini, Vice je objavio istragu o tome kako su palestinske sigurnosne snage, pod vodstvom izraelske vojske, izolirale gay Palestince iz njihovih zajednica i prisilile ih na suradnju. U 2015. godini, izvješća su otkrila da je izraelska tvrtka za tehnologiju nadzora pružila Ugandi softver koji je navodno korišten protiv LGBTQ+ aktivista.
Izraelska taktika ucjenjivanja queer Palestinaca usmjerena je na stvaranje atmosfere terora, slabljenje povjerenja u zajednicama i poticanje mržnje prema LGBTQ+ osobama. Ove metode su u oštroj suprotnosti s naporima Izraela da se predstavi kao sigurno utočište za queer osobe na Bliskom istoku, dok Palestinu prikazuje kao homofobnu zabit.
The first ever pride flag raised in Gaza 🏳️🌈
Yoav Atzmoni who is a member of the LGBTQ+ community wanted to send a message of hope to the people of Gaza living under Hamas brutality.
His intention was to raise the first pride flag in Gaza as a call for peace and freedom.
— Israel ישראל (@Israel) November 13, 2023
Pogoršavanje situacije
Nakon napada 7. listopada i izraelskog rata u Gazi, slika izraelskog vojnika koji podiže zastavu Pridea iznad ruševina Khan Younisa postala je viralna na društvenim mrežama. Kritičari su to opisali kao primjer “pinkwashinga” – kada institucija koristi pro-LGBTQ+ poruke kako bi prikrila svoje neugodne radnje.
Unatoč pokušajima Izraela da se predstavi kao sigurno utočište za LGBTQ+ osobe, stvarnost na terenu je drugačija. Palestinci, suočeni s prijetnjama, ucjenama i zastrašivanjem, žive u stalnom strahu da će njihova seksualnost biti otkrivena ili da će biti prisiljeni na suradnju s izraelskim vlastima. Ovo stanje stvara atmosferu nepovjerenja i izolacije, pogoršavajući već ionako tešku situaciju za LGBTQ+ zajednicu na okupiranim teritorijima.
Za mnoge queer Palestince, poput Adhama, svaki korak u njihovom svakodnevnom životu nosi sa sobom potencijalnu opasnost. Strah od otkrivanja i gubitka obitelji i zajednice tjera ih na marginu društva, dok istovremeno pokušavaju pronaći način da prežive u okruženju koje ih ne prihvaća.
Izraelski časnici se jednostavno ne mogu zasititi genocidalnih izjava: Evo najgnjusnijih