Izraelske snage pucale su na položaje koje koriste mirovne snage Ujedinjenih naroda (UNIFIL) u južnom Libanonu 9. i 10. listopada 2024., što je rezultiralo ozljeđivanjem dvojice mirovnjaka, objavio je UNIFIL u svom priopćenju. Incident se dogodio kada je izraelski tenk otvorio vatru na osmatračnicu unutar sjedišta mirovnih snaga u Ras al-Naqouri, uzrokujući rušenje tornja i ozljeđivanje osoblja. Ovo je bio samo jedan u nizu napada na UN-ove položaje, jer su UN-ove snage bile meta i u dva druga odvojena incidenta, no srećom, u tim slučajevima nije bilo žrtava.
U svom priopćenju, UNIFIL je oštro osudio ove napade, istaknuvši da je svaki namjerni napad na mirovne snage ozbiljno kršenje međunarodnog humanitarnog prava. Mirovne snage su tu da nadziru i održavaju stabilnost u regiji, no izraelska vojska je ciljano pucala na njihove položaje, što dodatno pogoršava napetu situaciju na jugu Libanona.
U jednom od napada, izraelske snage oštetile su ulaz u bunker u kojem su bili sklonjeni mirovnjaci, dok su u drugom napadu onemogućene kamere za nadzor na UN-ovim pozicijama – prenosi Reuters. Osim napada na osmatračnicu, UNIFIL je izvijestio i o izraelskom bespilotnom dronu (dronu IDF-a) koji je nadlijetao UN-ove položaje te se približio ulazu u bunker. Takvi incidenti, prema UN-u, dodatno pogoršavaju ionako kompleksnu situaciju u regiji koja već mjesecima pati pod stalnim sukobima između Izraela i libanonskog Hezbollaha.
Strah od eskalacije
Sukob između Izraela i Hezbollaha dramatično je eskalirao tijekom proteklih tjedana, a Izrael je proširio svoju vojnu operaciju u Libanonu. Izraelska vojska vodi opsežnu ofenzivu u cilju neutralizacije Hezbollaha, koji redovito ispaljuje rakete prema sjeveru Izraela. Izrael je u posljednje vrijeme intenzivirao svoje napade na južna predgrađa Bejruta, jug Libanona i dolinu Bekaa, ključna područja gdje Hezbollah ima svoje uporište.
Hezbollah, unatoč izraelskim zračnim udarima, nastavlja izvoditi raketne napade na izraelske položaje. U četvrtak su iz Hezbollaha objavili da su ispalili oko 40 raketa na izraelsko područje gornje Galileje, od kojih je nekoliko presretnuto, dok su ostale pale na teritorij Izraela, uzrokujući materijalnu štetu. Izraelske vlasti su upozorile libanonske civile da ne pokušavaju vratiti se u svoje domove u južnim dijelovima Libanona zbog sigurnosnih prijetnji. Vojne operacije i dalje traju, a područja pogođena sukobima nisu sigurna za povratak stanovništva.
Istovremeno, međunarodna zajednica počela je reagirati na ovaj sve širi sukob. Italija je prosvjedovala Izraelu zbog napada na UN-ove mirovne snage, a talijanski ministar obrane Guido Crosetto osudio je izraelske napade na UNIFIL kao “potpuno neprihvatljive” i u suprotnosti s međunarodnim pravom. Italija, kao jedna od zemalja koje najviše doprinose UNIFIL-u, istaknula je da napadi na mirovnjake ozbiljno narušavaju napore za očuvanje mira u regiji.
Sukob između Izraela i Hezbollaha mogao bi imati dalekosežne posljedice za cijelu regiju. Već sada sukob uključuje i druge aktere iz šireg Bliskog istoka, uključujući militante iz Iraka i Jemena, dok iranske snage također predstavljaju prijetnju u pozadini ovog sukoba. Zaljevske države, uključujući Saudijsku Arabiju, lobiraju kod Washingtona da spriječi Izrael u napadu na iranska naftna postrojenja, jer strahuju da bi takav potez mogao izazvati iranske napade na njihovu kritičnu infrastrukturu.
Iran testira ruske sustave S-400 dok se Izrael priprema za vojni napad: Veliki rat tek što nije počeo