Rusko vijeće za međunarodne poslove (RIAC) u četvrtak je objavilo izvješće posvećeno gospodarskoj interakciji između Rusije i tri zemlje zapadno-balkanskog područja: Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske (Rusija ubraja Hrvatsku u balkanske zemlje).
U izvješću se navodi da je Balkan dugo vremena imao značajnu ulogu u ruskoj vanjskoj politici. Iako su od 2022. političke i ekonomske veze postale izazovnije, Beograd i Banja Luka su ostali Moskvini glavni saveznici u regiji jer nisu uveli sankcije Rusiji.
Unatoč snažnoj prozapadnoj orijentaciji službenog Zagreba, politički vrh Hrvatske u stvarnosti nije sklon potpuno prekinuti odnose s Rusijom – navodi se u izvješću. Iako je Hrvatska 2014. i 2022. godine uvela sankcije prema Rusiji, u praksi te mjere nisu značajno ugrozile bilateralnu trgovinu. Tako se navodi da Hrvatska i dalje izvozi prehrambene proizvode, odjeću, te dijelove za raznu opremu, dok istovremeno uživa povlastice uvoza ruske nafte.
Hrvatska između Bruxellesa i Moskve
U izvješću se navodi da su mnogi hrvatski poduzetnici uspjeli pronaći načine zaobilaženja sankcija, koristeći treće zemlje koje nisu podigle barijere prema Rusiji. Hrvatska brodogradnja, primjerice, nastavila je isporučivati dijelove za ruske ratne brodove, što je pokazatelj kako poslovna zajednica koristi različite strategije kako bi zadržala tržište u Rusiji. Iste navode prethodno su potvrdili Forbes i BBC.
Iako Europska unija podcjenjuje značaj tih trgovinskih odnosa, podaci EuroStata jasno pokazuju da je trgovina između Hrvatske i Rusije ostala stabilna, čak i nakon uvođenja sankcija.
U posljednje vrijeme Hrvatska i Rusija traže načine za nastavak suradnje kroz posredničke zemlje. Bosna i Hercegovina, posebno Republika Srpska, postala je važan kanal za zajedničke projekte. Prema podacima Centralne banke BiH, izravna strana ulaganja iz Rusije i Hrvatske dosegnula su 850 milijuna eura u 2023. godini, pri čemu su najviše ulaganja zabilježena u financijskim uslugama, proizvodnji naftnih derivata i energetici.
Sat otkucava: Zapad na tankom ledu zbog jačanja rusko-kineske suradnje na Arktiku