Energetski div Gazprom povećao je opskrbu zapadnoj, središnjoj, južnoj i jugoistočnoj Europi plinovodom za gotovo četvrtinu, priopćio je list
Ruski izvoz prirodnog plina u zapadnu, središnju, južnu i jugoistočnu Europu porastao je za 23% na godišnjoj razini u lipnju, oporavivši se od prošlogodišnjeg pada, prema procjenama Reutersa.
Energetski div Gazprom povećao je opskrbu plinom iz cjevovoda, koja je prošlog mjeseca iznosila ukupno 81,8 milijuna kubičnih metara (mcm) dnevno, u odnosu na 66,8 milijuna kubičnih metara u lipnju prošle godine, izvijestio je list pozivajući se na podatke europske grupe za prijenos plina Entsog i Gazpromova izvješća o plinu tranzit preko Ukrajine.
Izvoz ruskog energetskog diva u lipnju pao je s dnevnih 89,5 milijuna kubičnih metara u svibnju zbog planiranog održavanja na podmorskom plinovodu Turski tok, ali je porastao u odnosu na 66,8 milijuna kubnih metara zabilježenih u lipnju 2023., priopćio je list.
Do sada je ove godine ruski izvoz plina u regiju iznosio oko 15,5 milijardi kubičnih metara (bcm).
Prije početka ukrajinskog sukoba Rusija je Europskoj uniji isporučila oko 155 milijardi kubnih metara prirodnog plina, prvenstveno putem plinovoda. Gazprom, nekoć glavni dobavljač plina za EU, dramatično je smanjio svoj izvoz u blok 2022., nakon sankcija Zapada i sabotaže plinovoda Sjeverni tok.
Plinovod Sjeverni tok 1, koji prolazi ispod Baltičkog mora i prenosi prirodni plin iz Rusije u EU, zajedno s novoizgrađenim Sjevernim tokom 2, puknuli su podvodnim eksplozijama u rujnu 2022., što ih je učinilo neoperativnim.
Kao odgovor na zapadne sankcije, Rusija je preusmjerila isporuke plina prema istoku i oštro povećala prodaju Kini. Prošle je godine Peking povećao uvoz plina iz Rusije putem plinovoda Power of Siberia na 22,7 milijardi kubnih metara, što je gotovo 1,5 puta više u usporedbi s 15,4 milijardi kubnih metara isporučenih 2022., pokazuju podaci.
Bez obzira na to, Gazprom nastavlja isporučivati plin za tranzit zapadnoj i srednjoj Europi preko teritorija Ukrajine preko plinske crpne stanice Sudzha.
EU je smanjio svoje oslanjanje na rusku energiju zamijenivši je uvozom LNG-a iz zemalja uključujući SAD, koji je postao glavni izvor plina za blok. Međutim, zapadne zemlje nisu prestale kupovati rusku energiju unatoč sankcijama bez presedana koje su uvele protiv Moskve. Ovi su narodi upravo prešli na “zaobilazna rješenja” za nabavu ruskog uvoza, navodi rusko ministarstvo energetike.
U svojoj posljednjoj rundi sankcija, EU je zabranila operacije ponovnog izvoza ruskog LNG-a preko bloka. Međutim, isporuke LNG-a za uporabu unutar EU-a ostaju nepromijenjene.