BRICS je skupina gospodarstava u usponu koja je uključivala Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku, te je nedavno zabilježila veliko širenje. U siječnju su se pridružile Saudijska Arabija, Egipat, Etiopija, Iran i Ujedinjeni Arapski Emirati kao punopravne članice.
Ova grupacija osnovana je kako bi potaknula ekonomski rast, suradnju i razvoj među svojim članicama, te djeluje kao značajna sila u globalnoj ekonomiji i protuteža zapadnim gospodarskim strukturama. Sada im se pridružuje još jedna država.
Malezijski premijer Anwar Ibrahim u nedjelju je objavio da je Malezija podnijela zahtjev za članstvo u BRICS-u. Ovo je najavio tijekom sastanka s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom, koji je bio u dvodnevnom posjetu Maleziji – prenosi turska agencija Anadolu Ajansı. Malezija, većinski muslimanska zemlja, od početka opsade Gaze, zauzela je oštriji stav prema Zapadu te se počela sve više približavati silama zastupnicama multipolarnog poretka.
Optužbe za licemjerje
Rat u Gazi potaknuo je rasprave u Maleziji i drugdje u jugoistočnoj Aziji o onome što se smatra moralnim padom Zapada – piše njemački DW. Malezija je od početka rata dala javnu podršku Hamasu kojeg su Izrael, EU i SAD označili kao terorističku organizaciju.
Tijekom državnog posjeta Berlinu u ožujku, Anwar je optužio europske zemlje za “licemjerje” zbog njihove podrške izraelskim napadima na Hamas.
Na tiskovnoj konferenciji s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom, pozvao je zapadne vlade da okončaju svoj “selektivan” i “ambivalentan” stav prema ljudskim pravima na globalnoj razini. Insinuirao je da je Europa angažirana na dvostrukim standardima braneći Ukrajinu od ruske invazije, ali ne pomažući Palestincima u suočavanju s izraelskim “kolonijalizmom”, “apartheidom” i “etničkim čišćenjem”.
Bilateralna suradnja
Sastanak s ruskim ministrom vanjskih poslova se održao u Seri Perdani, uredu premijera u Putrajayi. “Naši razgovori prvenstveno su bili usredotočeni na nedavni zahtjev Malezije za članstvo u savezu BRICS, kojim trenutno predsjeda Rusija”, rekao je Anwar, ističući važnost ovog potencijalnog članstva za obje nacije i naglašavajući predanosti poticanja snažne međunarodne suradnje.
Anwar je naglasio kako su tijekom razgovora istražili načine za poboljšanje bilateralne suradnje, s posebnim fokusom na ključna područja poput ulaganja, trgovine, znanosti i tehnologije, poljoprivrede, obrane i vojske, obrazovanja, te turizma i kulture.
Osim ekonomskih tema, dvojica čelnika razgovarala su o trenutnoj situaciji u Palestini. “I Malezija i Rusija naglasile su imperativnu potrebu za trajnim prekidom vatre, trenutnom humanitarnom pomoći i priznavanjem Palestine kao punopravne članice Ujedinjenih naroda,” rekao je Anwar. Što se tiče sukoba u Ukrajini, Malezija je ponovila svoje stajalište o dijalogu i diplomatskim naporima kao putu do održivog rješenja.
Promaklo gotovo svima: Moskva kuje opak plan na Bliskom Istoku