Japan je prezentirao svoj razvikani elektromagnetski “railgun”, eksperimentalno oružje napravljenog da ruši hipersonične prijetnje s neba. Oružani sustav znanstveno-fantastičnog izgleda primijećen je kako prolazi napredno testiranje krajem prošlog mjeseca na pilotskoj palubi ratnog broda JS Asuka, prenosi NextGenDefense.
Viceadmiral Omachi Katsushi, zapovjednik japanske flote za samoobranu, navratio je na probe kako bi iz prve ruke pogledao futurističku tehnologiju na djelu. Pojedinosti testa ostaju tajne, ali riječ je o tipu oružja koje je dizajnirano za lansiranje projektila koristeći elektromagnetsku energiju umjesto eksploziva. Rezultat? Sustav težine 8 tona može lansirati čelične projektile od 320 g pri brzinama od 9000 km/h, što ga čini idealnim za presretanje ciljeva koji se brzo kreću. Prema japanskoj mornarici, brzina, energija i domet mogu se podešavati. Za usporedbu, tenkovi streljivo ispaljuju brzinom do 3500 km/h.
🚨🇯🇵 Japan tests electromagnetic railgun barrel elevation for blasting hypersonic missiles
The United States, India, China, France, and Germany have all looked at developing a practical railgun for warships and land artillery, but Japan has shown the keenest interest since 2016, pic.twitter.com/ekhm9ZS1Ry
— OSINT Expert (@OsintExperts) April 28, 2025
Dovoljna je kinetička energija za štetu
Projektili u ovakvom eksperimentalnom tipu opružja obično ne sadrži eksploziv, umjesto toga oslanja se na jaku kinetičku energiju projektila da nanese štetu. Railgun koristi par paralelnih vodiča u obliku tračnica (rail na engleskom se odnosi na tračnice), a klizni se projektil ubrzava elektromagnetskim učincima struje koja teče niz jednu tračnicu i zatim natrag duž druge tračnice. Prema procjenama, mogli bi ispaljivati do 6 projektila u minuti s dometom do čak 200 km.
Ako bude uspješno, pokus bi mogao staviti Japan ispred svih, što bi ga potencijalno učinilo prvom zemljom koja je službeno postavila ovu vrstu protuzračne obrane sljedeće generacije. Kina je navodno postavila railgun na svoj desantni brod klase 072III, Haiyang Shan. Dok operativni status ostaje nepotvrđen, slike sugeriraju prisutnost elektromagnetskih lansirnih sustava na plovilu, piše Task & Purpose.
Zahtjevna tehnologija
Pretvaranje znanstvene fantastike u stvarnost na bojnom polju nije lako, a railgun je među tehnologijom koju je najteže stvoriti. Oni zahtijevaju ogromnu električnu energiju, ultra-izdržljive materijale i precizno inženjerstvo koje može podnijeti nevjerojatne brzine bez oslanjanja na navođene projektile. Toliko je teško to napraviti, zapravo, da su SAD ukinule vlastiti program railgun-a 2021. nakon što su potrošile gotovo 500 milijuna dolara tijekom 15 godina. Međutim, Japan ne odustaje.
Dok je Tokio u početku istraživao mogućnost udruživanja sa SAD-om, promjena prioriteta navela ga je na potpisivanje sporazuma o obrambenoj suradnji s Francuskom i Njemačkom. Do listopada 2023. Japan je već izveo prvi uspješan test ispaljivanja railgun-a s broda – prvo poznato ispitivanje te vrste na otvorenom moru. Rok ulaska u službu još nije najavljen, ali dužnosnici kažu da bi oružje s vremenom moglo promijeniti pravila igre za obranu mornarice, sposobno odgovoriti na prijetnje iz zraka, na moru, pa čak i na kopnu s višim razinama točnosti od konvencionalnog streljiva.
Medij: Ruska revolucija u borbi protiv dronova. Razvili lasersku pušku protiv bespilotnih letjelica