Japanski premijer Shigeru Ishiba rekao je danas da će tvrtka za proizvodnju čelika US Steel Corporation ostati američki subjekt bez obzira na to hoće li njegov japanski rival, Nippon Steel Corp., nastavi sa svojim planom akvizicije američke tvrtke, nakon sastanka na vrhu s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom u Washingtonu, izvijestio je tokijski Kyodo News.
Ishibine primjedbe uslijedile su nakon Trumpove “iznenađujuće i zbunjujuće” izjave u petak da Nippon Steel više neće tražiti potpuno vlasništvo nad američkom tvrtkom, već će umjesto toga “naveliko ulagati” u posrnulog američkog proizvođača. Inače, tema kupnje američke tvrtke od strane japanskog diva je pitanje koje značajno prožima američko-japansku diplomaciju zadnjih mjeseci.
Pitanje ‘nacionalne sigurnosti’
“Postoji izreka da je čelik nacija”, rekao je Ishiba, koji je u petak održao svoj prvi osobni sastanak na vrhu s Trumpom, u televizijskom programu, dodajući kako vjeruje da je Trump “zabrinut” zbog toga što će veliku američku tvrtku preuzeti japanski rival. Plan Nippon Steela da preuzme posrnuli US Steel, nekoć simbol američke ekonomske snage, izazvao je snažno protivljenje Trumpa i njegovog prethodnika Joea Bidena. Pozivajući se na zabrinutost za nacionalnu sigurnost, Biden je u siječnju blokirao ugovor vrijedan 14,1 milijardu dolara, potičući dvije kompanije da pokrenu tužbe kako bi poništile njegovu odluku.
Odgovarajući na pitanje, Ishiba, koji je preuzeo dužnost u listopadu, rekao je da Trump nije pozvao Tokio da poveća proračun za obranu. Ishiba je rekao da je također jasno dao do znanja Trumpu da Tokio “ne može prihvatiti pregovore koji tretiraju Sjevernu Koreju kao nuklearnu silu”. Prošlog mjeseca Trump je opisao Sjevernu Koreju kao “nuklearnu silu”, što je izazvalo pretpostavke o promjeni u pristupu njegove druge administracije Pjongjangu. Trump je tijekom svog prvog mandata tri puta razgovarao licem u lice sa sjevernokorejskim čelnikom Kim Jong Unom.
Na drugo pitanje, rekao je da nije razgovarao s Trumpom hoće li SAD uvesti carine na uvoz japanskih automobila. Upitan o mogućnosti da Trumpova administracija u budućnosti stavi Japan na popis zemalja koje podliježu dodatnim carinama, Ishiba je rekao: “Ne znam”, ali je dodao: “Jednostrano iskorištavanje ne može dugo trajati” i nije točno jasno što je pod tim mislio.
Biden blokirao prodaju zbog ‘nacionalne sigurnost’: Japanska tvrtka tuži SAD