Svijet bez nuklearnog oružja njegov je “krajnji cilj”, rekao je japanski premijer Shigeru Ishiba
Vidjeti svijet bez nuklearnog oružja je “krajnji cilj,” Japanski premijer Shigeru Ishiba rekao je u subotu. Političar je opisao ono što je nazvao šokantnim iskustvom gledanja videa američkog bombardiranja japanskog grada Hirošime i izjavio da želi osigurati da se takve tragedije više nikada ne ponove.
Ishiba je govorio dan nakon što je Nobelova nagrada za mir dodijeljena japanskoj organizaciji za borbu protiv nuklearnog oružja koju su osnovali preživjeli američkih napada. Iskazi svjedoka koje je pružila grupa su to pokazali “Nuklearno oružje se više nikada ne smije koristiti” rekao je norveški Nobelov komitet.
Premijer je sudjelovao u raspravi s drugim stranačkim čelnicima uoči parlamentarnih izbora kasnije u listopadu kada su ga pitali o njegovom stajalištu o ukidanju nuklearnog oružja. “Krajnji cilj je svijet bez nuklearnog oružja. Želim to razjasniti,” odgovorio je.
Političar se tada prisjetio kako je prvi put vidio snimku nuklearnog bombardiranja Hirošime koju su objavile SAD dok je bio učenik šestog razreda škole. “Nikad neću zaboraviti šok koji sam osjetio kad sam vidio taj video,” rekao je.
“Želim biti siguran da se nešto poput (bombardiranja Hirošime ili Nagasakija) nikada više ne dogodi,” rekao je Ishiba. Istodobno je priznao da svijet koji je potpuno bez nuklearnog oružja sada ne bi bio moguć jer nuklearno odvraćanje igra određenu ulogu u globalnoj sigurnosti.
“Nećemo se oslanjati samo na odvraćanje, ali, u stvarnosti, odvraćanje funkcionira”, rekao je premijer. “Želio bih imati temeljite rasprave o tome kako postići ukidanje nuklearnog oružja i kako to povezati s ovim u budućnosti.”
PROČITAJ JOŠ:
Nobelova nagrada za mir ide žrtvama američkog nuklearnog napada
Prošli mjesec, Ishiba je rekao da bi Tokio trebao “razmotriti američko dijeljenje nuklearnog oružja ili uvođenje nuklearnog oružja u regiju” u ime boljeg odvraćanja. I premijer i njegov kabinet tada su nastojali umanjiti značaj tih primjedbi kao nešto o čemu bi vlada trebala raspravljati i što je više dugoročni pothvat.
SAD je jedina zemlja u povijesti koja je upotrijebila nuklearno oružje u oružanom sukobu. 6. kolovoza 1945. američki ratni zrakoplov B-29 bacio je atomsku bombu iznad Hirošime, ubivši do 126.000 ljudi, uglavnom civila. Još jedna nuklearna bomba detonirana je iznad grada Nagasakija 9. kolovoza, usmrtivši do 80.000 ljudi. Razorni napadi potaknuli su Japan da se tjedan dana kasnije preda savezničkim silama, čime je završio Drugi svjetski rat.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: