Pred američkom tajnom službom teški su dani. Nakon što je bivši predsjednik Donald Trump umalo ubijen tijekom skupa u Butleru u saveznoj državi Pennsylvaniji, zavladala je najveća kriza u povijesti institucije koja štiti predsjednike i bivše predsjednike u SAD-u. A prvo ozbiljno pitanje na koje će se morati odgovoriti jest kako je napadač Thomas Matthew Crooks uopće uspio proći osiguranje i popesti na krov zgrade koja se nalazi u blizini pozornice na kojoj je pogođen Trump.
Bill Pickle, bivši zamjenik pomoćnika šefa Tajne službe, za Wall Street Journal jasno je rekao da za ovaj propust nema opravdanja.
“Tajna služba morala je osigurati krov niti stotinu metara udaljen od pozornice na kojoj je bio čovjek kojeg štite. Nije se, jednostavno, smjelo dogoditi”, kaže Pickle i dodaje kako Tajna služba u okviru rutinske provjere mora pregledati obližnja poduzeća i zgrade i da, u dogovoru i surađujući s lokalnim policijskim službama, nadgleda i čuva objekte izvan osigurane zone.
Događaj od povijesnog značaja
Sada će se, pojašnjava proceduru, morati provjeriti kako je Tajna služba komunicirala s policijskim službama i kako je upotrebljavala tehnologiju kao što su dronovi da utvrdi postojanje potencijalnih prijetnji. U međuvremenu je glasnogovornik Tajne službe otkrio kako su u subotu događaj pokrivale četiri tima snajperista, dva iz Tajne službe i dva iz lokalnih službi.
No, reakcije na atentat nižu se jedna za drugom. Mike Butler, republikanac iz Floride, još je u subotu napao Ministarstvo domovinske sigurnosti, rekvši da su Trumpu odbili dati bolju zaštitu, dok je umirovljeni general Tajne službe Donald Mihalek pokušaj ubojstva Trumpa opisao kao događaj od povijesnog značaja i usporedio ga s atentatom na Theodorea Roosevelta u Milwaukeeju 1912. godine.
Mihalek kaže da je praksa da agenti, među ostalim, uzimaju fizičke mjere prostora i donose odluku o tome koliko je ljudi potrebno i kako će se rasporediti. Međutim, i on priznaje da mjesta poput pozornice na otvorenom kod Butlera mogu biti jako izazovna za nadzor. “Ne možete zaključati cijeli grad”, kaže on.
Bivši snajperist i svjetski rekorder uočio nešto uznemirujuće: ‘Čim sam vidio sliku, znao sam’
Policajac: ‘Kako je to moguće?’
Za američke je medije progovorio i Robert Pugar, policajac koji nije bio na dužnosti za vrijeme skupa, koji je svjedočio užasu. Otkrio je Pugar kako je uoči napada primijetio da osiguravajuće službe provjeravaju okolinu koristeći dalekozore, što mu je bilo neobično.
“Pitao sam se jesu li nešto ugledali ili je to način da skeniraju događaj”, rekao je policajac kojem još nešto ne ide u glavu. “Sa svom tom tehnologijom koja nam je danas raspoloživa, kako je moguće da netko dođe 100 metara od nekoga, a da ga se ne prepozna. Nama nisu dozvolili da se parkiramo bliže od kilometara. Kako se onda netko uspio popeti na zgradu najbližu pozornici”, upitao se.
U svakom slučaju, najviše će se pitanja postaviti šefici Tajne službe Kimberly Cheatle, koje je planirano za 22. srpnja.
Pokušaj atentata koji je uznemirio svijet: Ovo su sada ključna pitanja koja traže hitne odgovore
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.