Grupe se previše djece, nedovoljno visoke plaće, loši uvjeti rada i pregršt drugih problema doveli su do pada interesa mladih za studij ranog i predškolskog odgoja, a sindikati i udruge upozoravaju da se sve više odgojiteljica odlučuje za prekvalifikaciju.
Predsjednica Sindikata radnika u predškolskom odgoju i obrazovanju Hrvatske (SRPOOH) Iskra Vostrel Prpić upozorava da se novi vrtići grade, a istovremeno u Hrvatskoj nedostaje pet tisuća odgojitelja.
Kvote za studij koje su u akademskoj godini 2023./24. podignute nisu popunjene, otkriva za Jutarnji list Vostrel Prpić, a SRPOOH u svim gradovima i općinama u kojima ima podružnicu traži usklađivanje s plaća odgojitelja u vrtićima s onima koje učitelji zarade u osnovnim školama.
Ne mogu više trpjeti nepravde
“Problem su i neujednačeni uvjeti i za djecu i za zaposlenike u vrtićima. Stručnih suradnika zaposlenih u vrtićima ima dovoljno u većim gradovima, dok u manjim sredinama često nema ni jednog, nego oni dolaze iz lokalne škole po potrebi, pojasnila je Vostrel Prpić.
Katarina Turković Gulin iz udruge odgojitelja Sidro napominje da je prema izvješću Hrvatskog zavoda za zapošljavanje zanimanje odgojitelja je deficitarno te je izdana preporuka gradovima i općinama da se snažnije stipendira studij Ranog i predškolskog odgoja. Iako su taj prijedlog uvažili Grad Zagreb i još neki gradovi i općine, nema značajnijeg zaokreta u javnim politikama obrazovanja na nacionalnoj razini.
Kao jedan od problema ističe se i da zbog nedostatka odgojitelja, u vrtićima sve više rade nekvalificirane osobe, tako da se događa da kao odgojitelji rade ekonomisti, frizeri čak i maturanti.
“Odgojitelji nam se svakodnevno javljaju i navode da ne mogu više trpjeti nepravde, nepravilnosti i posebno činjenicu da su godinama studirali, učili i stjecali kompetencije kako bi djeci mogli pružiti pravovremenu i stručnu podršku, a onda su došli u vrtiće gdje svoje znanje ne mogu iskoristiti zbog neprimjerenih i nezakonitih uvjeta”, kaže Turković Gulin.
Popularni odgojitelj zgrožen plaćama kolega: ‘Idemo probati jedan dan ne doći na posao’
Desetljeće neulaganja
Osim ovih problema, upozoravaju iz udruge Sidro, zdravlje odgojitelja često je narušeno. “Mnoge vrlo mlade odgojiteljice imaju problem s lokomotornim sustavom, hormonalnim neregularnostima, odlaze na ozbiljne operacije kralježnice dok u nešto dužem radu evidentno dolazi i do problema s glasnicama i sluhom”, objasnila je.
Da problemi sa zapošljavanjem postoje potvrdili su i Dječji vrtići Grada Zagreba, najveći sustav predškolskog odgoja i obrazovanja u Hrvatskoj, koji broji više od sedam tisuća zaposlenih. Tvrde i kako zato kontinuirano rade na povećanju plaća, uvjeta rada i materijalnih prava djelatnika te da su u tijeku razgovori sa sindikatima s ciljem daljnjih unapređenja.
“Zbog desetljeća neulaganja, Grad Zagreb ne raspolaže dostatnim mjestima za upis u gradske dječje vrtiće za svu djecu. Uz pet otvorenih vrtića imamo još devet na kojima su radovi u tijeku, a na njih još nekoliko počet će tijekom ove i sljedeće godine. Pritom će od devet vrtića na kojima su radovi u tijeku njih četiri biti završena do rujna, a još pet, s oko 400 novih mjesta, do kraja godine”, rekli su iz Grada. Kako će se ovi problem riješiti i tko će čuvati svu tu djecu, tek je za vidjeti.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.