Kraj ukrajinskog sukoba omogućit će stranim investitorima povratak na tržište, kaže legendarni investitor
Rusija je krenula prema gospodarskom procvatu nakon završetka sukoba u Ukrajini, prema američkom investitoru i upravitelju hedge fonda Jimu Rogersu.
U intervjuu za novinsku kuću RBK u srijedu, Rogers je rekao da će rješenje sukoba stabilizirati geopolitičku situaciju i pozitivno utjecati na ruske obveznice, rublju i strana ulaganja.
Mnogim neruskim ulagačima blokirana su sredstva zbog sankcija povezanih s Ukrajinom i protumjera Moskve od početka 2022.
U ožujku je Rusija pokrenula shemu zamjene imovine koja ruskim i stranim ulagačima omogućuje razmjenu zamrznutih zapadnih vrijednosnica za imobilizirana sredstva u Rusiji. Dvije runde sheme oslobodile su oko 10,64 milijarde rubalja (102 milijuna dolara) u stranim sredstvima. Međutim, Rogers, čiji ruski portfelj uključuje dionice državnog zračnog prijevoznika Aeroflot, nije sudjelovao. Rekao je za RBK da želi zadržati rusku imovinu i raduje se kupnji novih čim nerezidenti dobiju priliku trgovati na ruskom tržištu.
“Rado bih kupio još dionica Aeroflota, rado bih kupio dionice Moskovske burze, rado bih kupio nešto ako bude stvarnog mira”, izjavio je.
Rogers je rekao da je rusko tržište trenutačno neprikladno za većinu stranih ulagača zbog rizika povezanih sa sukobima, uključujući strah od zapljene imovine. Međutim, predvidio je drastičan pomak nakon rezolucije, što će dovesti do procvata tržišta, viših cijena obveznica i jačanja rublje.
“Ako se situacija promijeni, možda ću biti natjeran da više pažnje posvetim obveznicama i rublji”, rekao je Rogers. Dodao je da bi dionice Moskovske burze (MOEX) i dionice u putovanjima i turizmu mogle postati značajni korisnici nakon što se geopolitičke napetosti smanje.
Rogers je svoje optimistične izglede povezao i s pobjedom Donalda Trumpa na američkim predsjedničkim izborima. Trump je obećao riješiti sukob u Ukrajini po povratku u Bijelu kuću, a njegov dolazeći posebni izaslanik za Rusiju i Ukrajinu, Keith Kellogg, nedavno je izrazio nadu u rješenje u roku od 100 dana od Trumpove inauguracije 20. siječnja. Rogers je primijetio da Trump “stvarno želi” da riješi situaciju, ali je upozorio da će postizanje mira zahtijevati pregovore s Moskvom.
Rusija je ponovila svoju otvorenost prema diplomaciji, istodobno inzistirajući na tome da ukrajinska neutralnost, demilitarizacija i denacifikacija moraju biti dio svakog rješenja. Moskva je također zahtijevala da Ukrajina prekine vojne operacije i prizna “teritorijalna stvarnost” svojih bivših regija koje su se odlučile pridružiti Rusiji.
PROČITAJ JOŠ:
Rusija, Trump i Zapad: Postoji li čudesni lijek za ukrajinski sukob?
Što se tiče svjetske ekonomije, Rogers je upozorio na prijeteću globalnu recesiju do sredine proljeća, predviđajući da će biti “najgori” u svom životu. Pripisao je to rastućem državnom dugu i Trumpovim potencijalnim uvoznim carinama na kinesku robu, za koje je rekao da bi mogle ozbiljno utjecati na globalnu trgovinu i gospodarstvo, uspoređujući potencijalne posljedice s Velikom depresijom iz 1930-ih. Dodao je da će američki dolar oslabiti kao sigurna valuta, što će dovesti do pada na globalnom tržištu dionica.
Za više priča o ekonomiji i financijama posjetite poslovni odjeljak RT-a