Francuski sud proglasio je Eugenea Rwamucyoa krivim za “suučesništvo u zločinima protiv čovječnosti” 1994.
Sud u Parizu osudio je bivšeg liječnika iz Ruande na 27 godina zatvora za zločine počinjene tijekom genocida 1994. godine, tijekom kojeg je ubijeno nekoliko tisuća ljudi.
Odluka u srijedu dolazi više od 14 godina nakon što je Eugene Rwamucyo uhićen u glavnom gradu Francuske. Bio je na Interpolovoj tjeralici od 2006. godine.
Oko 800.000 etničkih Tutsija i umjerenih Hutua ubijeno je od strane ekstremističkih frakcija Hutua tijekom 100-dnevnog krvoprolića te istočnoafričke države prije tri desetljeća.
Tužitelji su tražili kaznu od 30 godina zatvora za Rwamucyoa, optužujući ga da je bio dio “ratni odbor” koji je planirao genocid nad Tutsima u južnom gradu Butare, gdje se on nalazio u to vrijeme. Rwamucyo, rođen u Hutu obitelji, također je navodno naredio masovni pokop Tutsija u gradu, uključujući i one koji su preživjeli masakr.
Angelique Uwamahoro, jedna od nekoliko svjedokinja koje su putovale u Pariz na jednomjesečno suđenje bivšem medicinaru, rekla je da je vidjela Rwamucyoa na blokadi ceste u Butareu i čula ga kako poziva milicionere da ubiju Tutsije, prenosi Associated Press.
PROČITAJ JOŠ:
Bivši ruandski liječnik zatvoren zbog etničkog čišćenja
“Htio ih je nahuškati da nas ubiju kako se ne bismo izvukli živi”, navodno je izjavio svjedok, koji je u vrijeme incidenta imao 13 godina.
Porotni sud proglasio ga je krivim za “suučesništvo u genocidu, suučesništvo u zločinima protiv čovječnosti,” i “zavjera” postaviti temelje za takve zločine šireći propagandu protiv Tutsija i pokušavajući prikriti dokaze. Suci su ga, međutim, oslobodili optužbi za “genocid” i “zločini protiv čovječnosti”.
65-godišnji bivši ravnatelj javnog zdravstva nijekao je bilo kakvu krivnju tijekom saslušanja pred francuskim sudom. “Uvjeravam vas da nisam naredio ubijanje preživjelih niti dopustio da preživjeli budu ubijeni,” Rwamucyo je rekao u svojoj završnoj izjavi prije izricanja presude u srijedu, prenosi AFP.
“Razumijem patnju onih koji još uvijek traže svoje voljene… ali ne mogu im pomoći”, izjavio je. Njegovi su odvjetnici navodno tvrdili da je njegovo sudjelovanje u pokopima u masovnim grobnicama bilo vođeno željom da spriječi “zdravstvena kriza”.
Rwamucyoovo kazneno gonjenje je osmo po redu od strane francuskih vlasti u vezi s genocidom u državi bez izlaza na more. Francuska je bila popularno odredište za one koji su pobjegli od pravde u Ruandi nakon što su bili umiješani u ubojstva 1994. godine.
PROČITAJ JOŠ:
Svjetski promašen Ruanda 1994. – predsjednik
Prošlog prosinca, pariški porotnički sud proglasio je još jednog bivšeg liječnika iz Ruande, Sosthenea Munyemana, krivim za genocid i izrekao mu kaznu od 24 godine zatvora. Porota je ranije poslala 66-godišnjeg bivšeg ruandskog vojnog policajca Philippea Hategekimanu na doživotni zatvor zbog istih optužbi u lipnju 2023.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: