Britanski poslodavci predviđaju snažan pad poslovnih aktivnosti u novoj godini. Upućuje na to najnovije ispitivanje tamošnjeg realnog sektora. Posljedično, raste pesimizam ispitanih u pogledu kretanja britanske ekonomije u 2025.
Anketa o pokazateljima gospodarskog rasta koju je na uzorku od 899 tvrtki između 25. studenog i 12. prosinca provela Konfederacija britanske industrije (CBI), najvažnija britanska organizacija koja predstavlja interese poslovnog sektora pokazuje da se tvrtke u Ujedinjenom Kraljevstvu pripremaju smanjiti zapošljavanje kao i proizvodnju u naredna tri mjeseca.
Naime, tvrtke na Otoku pokušavaju ublažiti udarac koji su pretrpjele nakon što je ministrica financija Rachel Reeves u svom proračunu iz listopada odlučila povećati doprinose poslodavaca za nacionalno osiguranje (NIC) kako bi prikupila 25 milijardi funti.
Iako je ministrica Reeves izjavila da je taj novac potreban za zatvaranje ‘crne rupe’ u javnim financijama koju su ostavili njezini prethodnici, priznala je da bi to moglo rezultirati manjim povećanjima plaća. Drugi pak smatraju da bi ovo moglo dovesti do gubitka radnih mjesta.
CBI je upozorio da je povećanje doprinosa za nacionalno osiguranje dodatno pogoršalo ‘već oslabljenu potražnju’.
Anketa koju proveo CBI pokazala je da su očekivanja rasta među ispitanim tvrtkama najslabija od studenog 2022. godine, još od kaotičnog razdoblja koje je za Britaniju uslijedilo nakon kratkog premijerskog mandata Liz Truss.
Ispitani su iskazali pesimizam, s tim da je sektor usluga istaknuo da očekuje pad aktivnosti, a proizvođači oštar pad proizvodnje prvom kvartalu iduće godine, piše Guardian.
Odvojeni podaci objavljeni u ponedjeljak sugeriraju da britanski maloprodajni sektor očekuje dodatni udarac u novoj godini.
Prema Britanskoj maloprodajnoj konfederaciji (BRC), prognoze potrošnje pale su za šest postotnih bodova, što je pogodilo gotovo svaku maloprodajnu kategoriju.
“Ostvare li se očekivanja, maloprodajni sektor mogao bi se suočiti s novogodišnjim padom potrošnje baš u vrijeme najave siječanjske rasprodaje”, izjavila je izvršna direktorica BRC-a, Helen Dickinson.
Odvojena anketa o industrijskim trendovima koju je CBI objavio prošle srijede pokazala je da su ukupan broj narudžbi u britanskim tvornicama u prosincu pao na najnižu razinu od vrhunca pandemije koronavirusa 2020. godine.
U međuvremenu, Britanska središnja banka izjavila je prošli četvrtak, zadržavši kamatne stope na 4,75 posto, da očekuje stagnaciju britanskog rasta u posljednja tri mjeseca 2024. godine, nakon što je inflacija u srijedu ondje porasla na osmomjesečni vrhunac od 2,6 posto.
Analitičari su u petak upozorili da bi dramatično usporavanje gospodarstva, u kombinaciji s rastućim troškovima zaduživanja nakon donošenja listopadskog proračuna, moglo dugoročno potkopati vladine financije i prisiliti ministricu Reeves na daljnje povećanje poreza.
Ekonomski stručnjaci iz gradskih financijskih institucija upozorili su da će rastuća inflacija u posljednja tri mjeseca prisiliti tamošnju središnju banku da zadrži visoke kamatne stope, što bi moglo smanjiti potrošnju kućanstava i ugroziti planove ministrice Reeves za gospodarski rast.
Mogućnost trgovinskog rata sa Sjedinjenim Američkim Državama nakon inauguracije Donalda Trumpa u siječnju mogla bi također naštetiti vladinim planovima za rast. U izjavama na društvenim mrežama u petak, novoizabrani predsjednik zaprijetio je Europskoj uniji carinama na izvoz u SAD, što bi se moglo proširiti i na Ujedinjeno Kraljevstvo.
“Tvrtke od vlade očekuju da ojača povjerenje i pruži im razlog za ulaganje, bilo kroz dugo odgađane reforme sustava financiranja naukovanja, podršku zdravlju radne snage kroz veće poticaje za profesionalno zdravstvo ili reformu poslovnih poreza”, poručili su iz CBI-ja.
Lucy Powell, čelnica Donjeg doma parlamenta, stala je u obranu vlade, rekavši da, iako dijeli razočaranje javnosti zbog stanja u gospodarstvu, situacija kakvu su naslijedili laburisti zahtijeva vrijeme da se provedu značajne promjene.
“Morali smo donijeti teške odluke u proračunu kako bismo popravili gospodarstvo i riješili proračunsku rupu od 22 milijarde funti koju je ova vlada naslijedila. Račun je sada podmiren, a stabilnost koju su tvrtke očajnički trebale je osigurana. Više od polovine poslodavaca u zemlji uočit će smanjenje ili zadržavanje istih doprinosa za nacionalno osiguranje.
Ograničili smo porez na dobit na najnižu stopu u G7, dogodine osigurali 40 posto porezne olakšice za 250 tisuća poslovnih objekata, a što nije bilo planirano, pokrenuli desetogodišnju strategiju infrastrukturne obnove u zemlji, a stvaramo i mirovinske megafondove za poticanje ulaganja u britanske tvrtke, infrastrukturu i čistu energiju.
Uz to, uspostavili smo Nacionalni fond bogatstva koji će pokrenuti ulaganja vrijedna više od 70 milijardi funti, a što će potaknuti rast i razvoj britanskih tvrtki”, istaknuo je glasnogovornik britanskog Ministarstva financija.