Slovačka i Kina podigle su svoje bilateralne odnose na novu razinu “strateškog partnerstva”, objavio je kineski predsjednik Xi Jinping tijekom jučerašnjeg posjeta slovačkom premijeru, izvijestio je The Slovak Spectator. Sporazum predstavlja još jedan uspjeh u strategiji Pekinga za izgradnju podrške među državama članicama Europske unije, čime se sprječava bilo kakva potencijalna sinkronizirana politika EU-a protiv Kine, nakon najave sličnog dogovora s Mađarskom u svibnju. Xi je sporazum potpisao sa slovačkim premijerom Robertom Ficom kojeg političari iz Bruxellesa nazivaju “populistom”. Fico je obećao prestat slati vojnu pomoć Ukrajini, a u svibnju ove godine je preživio i pokušaj atentata.
“Posjet Kini ima strateški karakter i izražava uzajamno poštovanje dviju zemalja”, istaknuo je Fico na svojoj Facebook stranici, gdje je objavio i fotografije s posjeta. Prema Srednjoeuropskom institutu za azijske studije (CEIAS), Fico je stigao u Peking s osam ministara i predstavnika 66 tvrtki. No, Češka tiskovna agencija izvijestila je da novinari nisu bili u pratnji delegacije. “Ficov posjet odvija se prilično tajno”, komentirao je na svom LinkedIn profilu čelnik CEIAS-a iz Bratislave Matej Šimalčík, dodajući da službeni dnevni red, popis članova izaslanstva, kao ni popis osoba u pratnji nisu službeno objavljeni.
China 🇨🇳.
Chinese Premier Holds Welcome Ceremony for Visiting Slovak PM Robert Fico.
Chinese Premier Li Qiang held a welcome ceremony for Slovak Prime Minister Robert Fico in Beijing on Friday . pic.twitter.com/T7GixKaV4n— EGYPT FIRST (@EGYPTFIRST79459) November 1, 2024
Promjena smjera
Iako se deklarira kao socijalist, Fico je i otvoreni pristaša desničarskog mađarskog premijera Viktora Orbana i često vuče slične poteze, u ovom slučaju jačanjem veza s kineskim komunističkim režimom kako bi ostvario buduće investicijske i trgovinske poslove. Mađarska je najveći europski primatelj kineskih izravnih stranih ulaganja posljednjih godina i povremeno je blokirala jedinstveni stav vanjske politike EU-a prema Pekingu, objavljujući da zauzima pragmatičan stav za dobrobit zemlje i da se ne želi miješati u unutarnja politička pitanja Kine.
Šef praškog ureda CEIAS-a Filip Šebok napisao je na svom X profilu da je Fico “izrazio potporu trima kineskim globalnim inicijativama (globalni razvoj, civilizacija i sigurnost)” i usprotivio se “unilateralizmu i hegemonizmu”. Šebok je istaknuo i da je “bilo razgovora o Ukrajini, pri čemu su dvije strane međusobno hvalile dijeljeni stav” te da je Fico rekao da je “Slovačka voljna pridružiti se skupini Prijatelja mira o Ukrajini i zajedno s Kinom pridonijeti političkom rješavanju sukoba”.
Nakon što je formirao svoju lijevo-desnu vladu, Fico je preusmjerio slovačku vanjsku politiku. Nekada nepokolebljivi zagovornik stava vlade u Kijevu, Slovačka je promijenila smjer. Prije odlaska u Kinu, Fico se pojavio na ruskom državnom kanalu Rossiya 1 te u intervjuu pozivao međunarodnu zajednicu na sigurnosna jamstva za Rusiju.
Slovački premijer imenovao odgovorne za pokušaj njegova ubojstva. Bez dlake na jeziku