Uskoro, sredinom svibnja, još jedna generacija učenika hrvatskih osnovnih i srednjih škola, na događanju Innovation Day, demonstrirat će znanja i vještine koje su stekli sudjelovanjem u programu STEMwave – Škola budućnosti.
Riječ je o programu koji je pokrenula edukacijsko-tehnološka kompanija Stemi kojoj je cilj povezati škole s tehnološkom industrijom te omogućiti učenicima stjecanje tehnoloških znanja bez kojih će teško biti konkurentni na tržištu. O uspjehu programa dovoljno govori činjenica da su se u pet godina trajanja projekta uspjeli proširiti u SAD-u, BiH, a u tijeku je i pokretanje pilot-faze u Brazilu.
Obogaćen program
Ove sezone projekt je obogaćen s dva nova programa – Gen Future i razvoj videoigara. Suosnivač i direktor tvrtke Stemi Marin Trošelj objašnjava da je glavni motiv uvođenja novih programa bila činjenica da u vremenu brzih promjena više nije dovoljno imati samo tehnička znanja.
“Ključ uspjeha sve više postaju vještine poput kritičkog razmišljanja, komunikacije, timskog rada, znatiželje i kreativnosti”, navodi dodajući da upravo to učenici dobivaju kroz program Gen Future. U drugom programu izrade videoigara, koji je ove godine u pilot-fazi te se provodi u 50 škola, snage su udružili s domaćim CircuitMessom, koja izrađuje STEM edukativne igračke.
“U sklopu programa učenici izrađuju vlastite igre na ‘uradi sam’ konzolama te uče osnove programiranja, dizajna, naracije i logike”, ističe Trošelj. Do suradnje s CircuitMessom došlo je u trenutku kada je edukacijska platforma Stemi dosegnula razinu na kojoj je i druge organizacije mogu koristiti za stvaranje vlastitih obrazovnih sadržaja, kaže Trošelj dodajući da je od samih početaka bilo jasno da dvije kompanije dijele istu viziju.
“Želimo inspirirati mlade da zakorače u svijet tehnologije ne samo kao korisnici, već kao njeni stvaratelji”, ističe. Dodaje da CircuitMess putem Stemi platforme može lakše ući u obrazovni sektor, a Stemi dobiva priliku dodatno obogatiti svoj program.
Veliki interes
“STEMwave okuplja škole, učenike i edukatore koji žele pružiti djeci iskustvo učenja koje je moderno, relevantno i usmjereno na stvarne vještine. Nama je to itekako blisko jer vjerujemo da tehnologiju treba demistificirati i učiniti je dostupnom svima, posebno mladima”, kaže osnivač i direktor CircuitMessa Albert Gajšak.
U programu izrade videoigara učenici koriste njihovu BIT konzolu, edukativni uređaj s pomoću kojeg se upoznaju s osnovama elektronike, programiranja, logičkim razmišljanjem i dizajnom igara. “Sve je osmišljeno tako da bude zabavno i pristupačno. Učenici doslovno vide kako nešto što su sami napravili zaživi pred njihovim očima”, ističe Gajšak.
Reakcije učenika i učitelja na nove programe STEMwavea su izvanredne, navodi Trošelj. Potvrđuje to i interes škola za sudjelovanjem koji je iz godine u godinu iznimno visok te se kreće između 200 i 300.