Zahuktava se američka diplomacija vezana uz pronalazak rješenja za zaustavljanje ukrajinskog rata. Nakon jučerašnjeg prvog sastanka američke i ruske delegacije u Rijadu s ciljem „reanimacije“ međusobnih odnosa i pripreme sastanka između predsjednika dviju država Donalda Trumpa i Vladimiras Putina koji bi se, možda, mogao održati još u veljači, na red je došao i Kijev.
U ukrajinsku prijestolnicu u srijedu, 19. veljače, s tim je ciljem stigao Trumpov posebni izaslanik Keith Kellogg. Kako navodi američki CBS, nejasno je kako bi Kellogg, nakon što je Kijev izostavljen iz početnog američkog dijaloga s Kremljem, mogao progurati stavove američkog predsjednika da je Ukrajina mogla ili trebala spriječiti ili zaustaviti rat koji joj je nametnuo njen daleko veći, daleko bolje naoružani susjed s autokratskom vlašću.
Po dolasku, Kellogg, umirovljeni general s tri zvjezdice, rekao je da je lijepo posjetiti Kijev “samo nekoliko dana prije treće godišnjice ruske invazije na Ukrajinu”, naizgled priznajući koja je strana započela rat.
Kellogg je svoj posjet nazvao “prilikom za dobre, značajne razgovore”, ali ono što će Ukrajina željeti jasan je pokazatelj da će je najveća svjetska vojna sila nekako zaštititi od buduće ruske agresije. Zelenski je dugo govorio da bi to moglo doći u obliku članstva njegove zemlje u NATO-u ili raspoređivanja snaga NATO-a da provedu prekid vatre.
Nakon što je američki državni tajnik Marco Rubio vodio bilateralne razgovore izaslanstva Bijele kuće sa Sergejem Lavrovom u Saudijskoj Arabiji u utorak, ruski ministar vanjskih poslova je otvoreno rekao kako Kremlj neće prihvatiti nijednu od tih stvari. Rusija je već isključila bilo kakvu razmjenu okupiranog teritorija s Ukrajinom i nije jasno koje bi ustupke Trumpova administracija mogla pokušati dobiti od Rusije za mirovni sporazum.
“Razumijemo potrebu za sigurnosnim jamstvima”, rekao je Kellogg ukrajinskom javnom servisu Suspilne Novyny po dolasku u Kijev u srijedu. “Vrlo nam je jasna važnost suvereniteta ove nacije i neovisnosti ove nacije… Dio moje misije je sjediti i slušati.” Rekao je da će ono što je naučio na svom putovanju u Kijev podijeliti s gospodinom Trumpom i Rubiom kako bi “osigurali da ovo shvatimo kako treba”.
Meter o fijasku europskih vođa u Parizu: Htjeli bi nastavak rata u Ukrajini, ali bez slanja svojih vojnika
Jučerašnji dan je bio prekretnica. U Kijevu zapuhali novi vjetrovi
Ukrajinski medij Strana u srijedu također objavljuje navedene Kelloggove riječi. Međutim, isto tako i konstatira da je „jučerašnji dan bio prekretnica za situaciju oko Ukrajine“.
„Prijelomni trenuci nisu se dogodili na liniji bojišnice, nego na mjestima vrlo udaljenim od nje. Međutim, dugoročno mogu izravno utjecati na tijek rata u Ukrajini i uvjete za njegov završetak. Štoviše, sam Zelenski već nekoliko dana jasno daje do znanja da možda uopće neće sudjelovati u mirovnim pregovorima. Postoje tri verzije zašto to radi“ – piše ukrajinski medij i taksativno ih navodi i to prilično oštro, što pak ukazuje da su u Kijevu očito „zapuhali neki novi vjetrovi“.
Prvi, službeni: Zelenski zahtijeva uvođenje mirovnih snaga i jasna sigurnosna jamstva, uključujući članstvo u NATO-u ili druge oblike koji podrazumijevaju izravno sudjelovanje zemalja Saveza u odbijanju nove invazije. Bez toga je nemoguće završiti rat, jer će Rusija skupiti snagu i ponovno napasti.
Drugi, oporbeni: Zelenski savršeno dobro razumije da nitko na Zapadu neće dati jamstva koja on traži, jer se ne žele boriti s Rusijom oko Ukrajine. Dakle, prema drugoj verziji, sve izjave Zelenskog o neprihvatljivosti brzog mira samo su paravan za stvarne motive Bankove, prema kojima ona želi nastaviti rat s mogućnošću da kroz koruptivne sheme praktički nekontrolirano ovlada ogromnim ratnim proračunskim tokovima, a također ne želi održati izbore zbog straha od gubitka vlasti.
Treće, cinično: jedino što Zelenskog zanima u mirovnim pregovorima o Ukrajini jesu jamstva za očuvanje vlastite moći, i to ne samo od Zapada, nego i, što je najvažnije, od Rusije.
“Ako Zapad i Kremlj zajamče da će Zelenski ostati na vlasti u svakom slučaju nakon završetka rata, onda će Zelenski biti spreman pristati na predložene mirovne uvjete. Ne bilo kakve, naravno. Ali na mnoge stvari o kojima se trenutno raspravlja u vezi s mirovnim uvjetima u Ukrajini, ali koje Bankova javno odbacuje. Zelenski će pristati nakon što dobije jamstva ostanka na vlasti, jer bi za njega odlazak s predsjedničke dužnosti mogao dovesti do kritičnih posljedica. Na primjer, svi razumiju što će se dogoditi ako Zelenski izgubi vlast i Kolomoiski (Igor Kolomojski, donedavno najmoćniji ukrajinski oligarh kojeg je ukrajinska SBU 2023. smjestila u istražni zatvor, op. GN.) bude pušten. Zelenski se neće sakriti nigdje u svijetu”, kaže izvor iz političkih krugova.
Vrijedno je napomenuti da se negativna retorika Zelenskog u vezi s idejama koje je Washington predložio za okončanje rata pojačala otkako su SAD počele proglašavati potrebu za izborima – zaključuje ukrajinski medij.
Trump okreće vanjsku politiku SAD-a za 180° i od neprijatelja stvara prijatelje