Čileanski predsjednik i šef obrane posjetili su američku bazu tijekom povijesnog putovanja na Južni pol
Čileanski predsjednik Gabriel Boric ušao je u povijest kao prvi čelnik Latinske Amerike koji je posjetio Južni pol, potvrdivši čileanske zahtjeve za suverenitetom nad dijelom Antarktika.
U pratnji ministrice obrane Maye Fernandez, ministrice zaštite okoliša Maise Rojas i visokih vojnih dužnosnika, predsjednik Borić krenuo je na putovanje 2. siječnja 2025., poletjevši iz Punta Arenasa u južnom Čileu vojnim transportnim zrakoplovom Hercules C-130. Njegova prva postaja bila je čileanska istraživačka stanica na ledenjaku Union prije nego što je nastavio prema južnom polu.
Kasnije tog dana, delegacija je posjetila američku postaju Amundsen-Scott South Pole Station, gdje su proveli otprilike dva sata u susretu s istraživačima i promatranju tekućih znanstvenih projekata. Predsjednički ured opisao je posjet kao ostvaren “u važnom trenutku za znanstvena nastojanja Čilea u regiji.”
Dosezanje Južnog pola, izvor ponosa Čilea. Nastavljamo raditi kako bi Antarktika i dalje bila kontinent znanosti i mira. pic.twitter.com/4AlwC8YgK8
— Gabriel Boric Font (@GabrielBoric) 4. siječnja 2025
“Ovo je prekretnica za nas,” rekao je Borić u snimci koju je objavila čileanska televizija. “Ovo je prvi put da je jedan čileanski predsjednik došao na Južni pol i govorio o čileanskoj misiji na Antarktiku.”
Borić je također izjavio da je posjet bio “potvrda našeg zahtjeva za suverenitetom” nad dijelom kontinenta.
Tijekom 20. stoljeća nekoliko je zemalja, uključujući Rusiju, Sjedinjene Države, Britaniju, Francusku, Argentinu i Japan, uspostavilo istraživačke stanice na Antarktici kako bi poduprlo znanstvene studije i održalo prisutnost u udaljenoj regiji. Od 1961. Antarktički ugovor upravlja aktivnostima na kontinentu i okolnim morima, određujući regiju kao znanstveni rezervat dok zabranjuje vojne operacije radi sprječavanja geopolitičkih napetosti.
Čile je desetljećima kontinuirano prisutan na Antarktici, upravljajući s nekoliko istraživačkih postaja i aktivno sudjelujući u Sustavu ugovora o Antarktiku. Povijesno gledano, njeni istraživački napori bili su koncentrirani na sjevernu Antarktiku. Međutim, prema izjavi predsjedništva, Čile sada ima za cilj proširiti svoja znanstvena nastojanja na Bellingshausenova i Weddellova mora.
Iako sedam zemalja, uključujući Čile, ima teritorijalne zahtjeve za Antarktikom, američki State Department tvrdi da “Sjedinjene Države i većina drugih zemalja ne priznaju te zahtjeve.”
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: