Sukob između Izraela i Palestine, kao i izraelska vojna eskalacija u Libanonu, doveo je do značajnih financijskih dobitaka za američke proizvođače oružja. Industrija zrakoplovstva i obrane, potaknuta sve većim nasiljem u Gazi i Libanonu, bilježi rekordne profite, a tvrtke poput Lockheed Martina, Boeinga, RTX-a, General Dynamicsa, Northrop Grummana i L3Harrisa daleko nadmašuju šire tržišne indekse poput S&P 500 – piše The Cradle.
Prema izvješćima, znatno povećanje američkih sredstava iz proračuna koja se usmjeravaju prema Izraelu za vojne operacije, u kombinaciji s rastućom globalnom potražnjom za naprednim oružjem usred sve veće nestabilnosti, djelovalo je kao “gorivo” za rast cijena dionica ovih tvrtki. Godišnji sukob, osobito izraelske operacije u Gazi i Libanonu, rezultirao je velikim razaranjima, uključujući upotrebu napredne vojne tehnologije i razornog oružja poput bombi za probijanje bunkera.
Lockheed Martin, koji proizvodi F-35 zrakoplove koje Izrael koristi za neprekidno bombardiranje Gaze, Libanona, Sirije i Jemena, ostvario je povrat od 54,86 posto od 7. listopada 2023. do iste točke 2024., nadmašivši S&P 500 za oko 18 posto.
Najveći svjetski izvoznik oružja
RTX, proizvođač 2.000-funtnih bombi za probijanje bunkera koje su pretvorile veći dio Gaze u ruševine i koje se sada koriste u bombardiranju libanonske prijestolnice, zabilježio je povrat investitorima od 82,69 posto u protekloj godini, nadmašivši S&P 500 za 46 posto.
General Dynamics, koji također proizvodi bombe za probijanje bunkera, zabilježio je povrat od 37 posto, dok je BlackRockov iShares fond američke zrakoplovne i obrambene industrije dosegao novu rekordnu vrijednost, ostvarivši godišnji rast od 43 posto, nadmašivši S&P 500 za 33 posto.
Prema podacima Stockholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI), između 2019. i 2023. Izrael je činio 2,1 posto svih globalnih uvoza oružja, dok je SAD bio zaslužan za 69 posto tog uvoza, a Njemačka za 30 posto. U međuvremenu, SAD ostaje najveći svjetski izvoznik oružja, kontrolirajući 42 posto globalnog tržišta, te je značajno povećao svoju vojnu potrošnju kako bi podržao Izrael, potrošivši više od 23 milijarde dolara u jednoj godini.
Izraelski tenk otvorio vatru na UN-ove mirovne snage