Papa Leo XIV samo je dva dana bio šef Katoličke crkve, ali svijet se već pita kakav će biti smjer njegovog vodstva.
U neposrednoj budućnosti, novi se pontif suočio s prepunim rasporedom vjerskih službi, diplomatskim sastancima i događajima svete godine, od kojih su mnogi bili organizirani za njegovog prethodnika Francisca.
Formalna inauguracijska misa-za prvi američki pontif u povijesti 2.000 godina povijesti Rimokatoličke crkve-održat će se na trgu svetog Petra 18. svibnja.
Predsjedat će i nastavak Svete godine 2025. godine, poznate i kao jubilej, koji se tradicionalno javlja svakih 25 godina, privlačeći milijune hodočasnika u Rim na kontinuirani tok događaja. Leo nasljeđuje proslave za to od Francisa, koji je umro 21. travnja, u dobi od 88 godina.
Iza vjerske pozornosti i događaja, kardinali i drugi sveštenici gledali su Leovo pozadinu i njegove stavove o socijalnim pitanjima, nagovještavajući smjer njegovog papinstva.

Njemački kardinal Reinhard Marx rekao je da papa Leo ima širinu iskustva, kulturnog znanja i jezičnih vještina iz svog vremena u SAD -u i Peruu što ga je učinilo dobrom za ulogu.
Rođen u Chicagu, Leo je desetljećima radio u Peruu i dvostruki je američki peruvijski državljanin. Osim engleskog i španjolskog, govori i francuski, talijanski i njemački i razumije latinski.
“Izgovorio je svoju prvu riječ o miru. Mislim da je to bila važna riječ, koju je još jednom jasno rekao”, rekao je gospodin Marx u petak.
Njemački kardinal rekao je da će Leo i dalje govoriti protiv sukoba i nasilja, slijedeći primjer pape Franje.
“Mora postojati još jedan glas i mislim da se to očekuje”, dodao je.

Američki predsjednik Donald Trump pozdravio je imenovanje prvog američkog pape, ali postovi na društvenim medijima pokazuju da je Leo osporio američku politiku o pitanjima poput migracije kad je bio kardinal.
“Kao papa, on sigurno neće htjeti izazvati tamo, u tom smjeru”, rekao je gospodin Marx, pozivajući se na odnose s predsjednikom Trumpom, ali dodao je da će Leo biti spreman zauzeti stav kad je to potrebno.
Viši član Leovog augustinskog vjerskog reda rekao je da misli da će novi papa biti manje impulzivan od njegovog prethodnika Francisca, koji je imao reputaciju za iskrene komentare.
“Papa Franjo bi odmah govorio ono što mu je bilo na pameti. Mislim da je ono što ćemo vidjeti s papom Leom čovjek koji želi prvo razmišljati i obraditi što je poruka koju želi dostaviti. A zatim je dostavio”, rekao je vlč. Joseph Farrell, generalni vikar naredbe St. Augustina, rekao novinskoj agenciji Reuters.
“Mislim da je to atraktivan aspekt nekoga tko će biti u vodstvu i vodstvu sluge u crkvi”, rekao je Farrell, koji nije kardinal i nije bio u konklavi.
Najvažnija odluka koju novi papa mora donijeti je ono što bi ih trebalo nazvati, a ranije kardinal Prevost dao je važan pokazatelj njegovih prioriteta kada se odlučio za Leo.
“Njegovo je ime njegov program”, rekao je srpski kardinal Ladislav Nemet, nadbiskup iz Beograda, koji je u četvrtak navečer večerao s novim papom.
Posljednji papa koji je preuzeo ime Leo, Leo XIII, usredotočio je veći dio svog papinstva iz 1878-1903 na zagovaranje prava radnika, pozivajući na bolju plaću, poštene radne uvjete i pravo na pridruživanje sindikatima.