Koje tržište nudi najpovoljnije okruženje za virtualnu imovinu? Ova razlika ostaje vrlo sporna, s tim da su se razni financijski centri natjecali da postanu vodeća srednjoškolci za digitalnu imovinu s ciljem privlačenja inovacija, ulaganja i radnih mjesta. U Aziji su dva najistaknutija igrača u ovom prostoru Hong Kong i Singapur.
Regulatorno okruženje Hong Konga bit će linč do njegovog uspjeha. Pravi režim ne samo da će pružiti smjernice dionicima, već ih privući u prvom redu. I premda su poduzetnici i korporacije često u središtu takvog donošenja politika, regulatori moraju posvetiti toliko pozornosti maloprodajnim i institucionalnim ulagačima. Uostalom, ulagači pružaju financijsku potporu da tvrtke trebaju uspjeti u onome što je obično tržište intenzivnog kapitala.
Zašto ulagačima treba sigurno i regulirano kripto tržište
Ulagači širom svijeta pretrpjeli su jak negativnih učinaka iz dana kriptovaluta Wild West. Ovaj obrazac vidimo u igri od Mt. Gox -a do FTX -a i drugih razmjena između: kad se trbuh podignu zbog haka ili drugih pitanja, ulagači imaju malo pribjegavanja ili nade da će ikada dobiti sredstva.
Isto vrijedi i za pojedinačne kovanice: neuspjeh nekih tokena, poput Terrausda i Lune, doveo je do financijske propasti mnogih ulagača. A postoje i drugi prevaranti širom svijeta kriptovaluta, od svinjskih mesarskih operatera koji su prolazili lažnim rudarskim operacijama, do phishing prevaranta koji ciljaju korisnike reguliranih kripto razmjena, do programa koji se čak i nastoje specijalizirati za oporavak tih sredstava.
Konkurentna prednost Hong Konga u regulaciji digitalne imovine
Iako je sektor digitalne imovine bio neumoljiv za investitore, uloga regulatora u Hong Kongu osigurava da kriptovaluta postane prilagođen investitorima.
Regulatori ovdje već kreću u sjajan početak. Glavna odgovorna agencija je Komisija za vrijednosne papire i budućnosti koja regulira i licencira ono što smatra virtualnim platformama za trgovanje imovinom (VATPS). Ova poduzeća podliježu strogim politikama koje štite investitore, uključujući sve, od KYC -a i AML -a do skrbništva i otkrivanja rizika.
Iako su mnoga tržišta donijela okvire za kripto valute, Hong Kong ima jednu glavnu prednost: brzina. Na primjer, Hong Kong je bio jedno od prvih tržišta u azijsko-pacifičkoj regiji koje je odobrilo fondove bitcoin i ether-trgovine (ETFS) s pretplatom u nativi, mehanizam koji omogućava investitorima da se izravno pretplate na dionice ETF-a koristeći temeljne imovine kripto umjesto gotovine. Pored toga, teritorij neprestano skenira horizont za druge moguće politike za pročišćavanje njegovih regulatornih smjernica.
Hong Kong također ima snažan program za sandbox za Stablecoins i diskrecijske račune na koji se redovito poboljšava. U tu svrhu, SFC je odobrio nekoliko licenciranih upravitelja fondova za pružanje usluga diskrecijskog upravljanja za virtualnu imovinu. Ova značajka omogućuje upraviteljima fondova da izvrše jedinstveni investicijski mandat svakog investitora na unaprijed odobrenim burzama od krajnjeg do kraja, uključujući kupnju i prodaju virtualne imovine, kao i pružanje drugih usluga poput trgovanja, izvještavanja i portfelja izvedenica i portfelja i rebalansiranja .
Kako Hong Kong može ojačati svoj kripto okvir
Kako bi dodatno inovirao svoj snažni temeljni regulatorni okvir, Hong Kong se može usredotočiti na ta tri stupa.
1. Tržišno obrazovanje. Nije dovoljno da regulatori omoguće investitorima pristup digitalnoj imovini – oni također moraju osigurati obrazovne resurse kako bi maksimizirali svoja ulaganja. Napokon, digitalna imovina dolazi s jedinstvenim rizicima. Najočitija je volatilnost, ali postoje i drugi, poput sigurnosti, likvidnosti i održivosti.
Hong Kong regulatori trebali bi osigurati obrazovanje o digitalnoj imovini i njihovim rizicima, te će i dalje zahtijevati da njegove PATP -a učine isto. Nakon procjene svakog potencijalnog ulagača, PTTP -ovi moraju osigurati ne samo otkrivanja i upozorenja, već i obrazovne materijale za poboljšanje razumijevanja digitalne imovine ulagača. Informirani i obrazovani investitori koristit će pojedinačnim PDETPS -u i Hong Kongu u cjelini, što će rezultirati s manjim neuspjesima i sličnim pitanjima s kojima se treba baviti.
2. Imovina i značajke prilagođene investitorima. Iako se digitalna imovina često raspravlja u monolitnom smislu, kovanice se vrlo razlikuju ako se ispituju sa stajališta investitora. S jedne strane, postoje digitalna imovina koja nisu prilagođena investitorima. Primjeri uključuju Memecoine koji imaju ekstremnu volatilnost, poput Shiba Inu ili Pepe kovanica, ili kovanice za privatnost poput Moneroa.
S druge strane, postoje digitalna imovina koja su vrlo prilagođena investitorima. Najistaknutiji nedavni primjer su Spot Bitcoin Exchange, davani fondovi (ETFS), koji investitorima pružaju izloženost $ BTC-u bez potrebe da prođu kroz gnjavažu da ga kupuju izravno, zapisujući njihove privatne ključeve i osiguravajući ih u hladnom ili vrućem novčaniku. Osim što potiče PDETP-ove da se usredotoče na sličnu imovinu prilagođenu investitorima, Hong Kong bi također trebao odobriti razvoj značajki platforme koje pojednostavljuju i pojednostavljuju iskustvo ulagača. Njihova Sjeverna zvijezda je jasna: kakva će imovina ili značajke ulagačima učiniti najlakšim podržati projekte i poduzeća u kriptovalutama?
3. Prozirno regulatorno okruženje. Regulatorna jasnoća nije uvijek prioritet agencija. To smo načelo vidjeli u Sjedinjenim Državama, gdje je Komisija za vrijednosne papire i razmjene (SEC) započela procesuirati kripto razmjene i druge institucije za nudeći ono što je smatralo neregistriranim vrijednosnim papirima. Zakon koji je naveden za ta kršenja nije bio kripto okvir, već Howey test, koji je nastao iz slučaja Vrhovnog suda iz 1946. koji je uključivao SEC. Ovo je izvršenje prirodno obeshrabrilo ostale kripto ulagače, tvrtke i dionike od postavljanja trgovine u SAD -u, jer su se bojali biti kažnjeni zbog nedostatka regulatorne jasnoće. Dok predsjednik Trump uspostavlja pro-kripto administraciju, šteta se već može učiniti: tvrtke u prostoru mogu dati prioritet na drugim tržištima.
Hong Kong bi trebao nastaviti svoju kulturu transparentnosti i suradnje, što je vidljivo u nedavnom prijedlogu zakona o stablecoinima od strane monetarne uprave Hong Konga (HKMA). Dok je prijedlog zakona nedavno napravio naslove, HKMA se više od godinu dana savjetovala s dionicima o svojoj strukturi. Ova transparentnost – organizacije znaju koji zakoni mogu doći, kako će se primijeniti, pa čak i reći u svom izvršenju – omogućit će investitorima i tvrtkama da usklade vlastite planove s onim što će biti dopušteno u regulatornom okruženju.
Spremna voditi Azijsku kripto budućnost
Kripto propisi napreduju 2025. godine, ali Hong Kong može razlikovati vlastiti kripto režim naglašavajući tržišno obrazovanje za sve ulagače, imovine i razmjene prilagođenih investitorima i transparentno regulatorno okruženje koje osnažuje dionike da svoje akcije planiraju dobro unaprijed politike Promjene. Ako Hong Kong može nastaviti ovaj trostruki pristup, to će zauzeti plašt kao Azijsko premijerno kripto središte-ne samo zato što je prilagođen investitorima, već i zato što je prvi investitor.