Konačno dolazimo na pravu temu. Erlić i Ćurković održali su sastanak s članovima Društva arhitekata Zadra (čiji se akronim ZDA – Zadarsko društvo arhitekata!?) na kojem su razgovarali o promjenama u prostornim politikama koje kandidati HDZ-a žele provesti ako osvoje vlast. Kad je sastanak održan, nije poznato, ali Erlić je o tome obavijestio javnost u četvrtak preko svog FB-a, a vijest je prenio portal 057info. Onda se u priču uključio Radeta…
„Oni koji nam prodaju floskule o zajedništvu, uključivosti i brizi – upravo tim građanima, na koje se svakodnevno pozivaju, uskratili su mogućnost komentiranja i iznošenja mišljenja, i to upravo na jednoj od najbitnijih tema u gradu, a to je tema prostora i prostornog planiranja! Toliko o HDZ-u i svemu što predstavljaju. Razotkrili su se i potpuno razgolili oni koji su se predstavljali kao osvježenje i nova lica! Vjerujem da je ovaj dvojac “na pariće“ iskoristio Društvo arhitekata Zadar za vlastitu i političku promidžbu, te da ništa suštinski važno sa sastanka nije doprlo do medija.
Zbog toga pozivam Društvo arhitekata Zadar da sami odaberu mjesto i vrijeme, te da me pozovu kao kandidata za gradonačelnika na javni sastanak uz prisustvo medija u kojem će imati priliku javno iznijeti svu problematiku prostora – onu koja ih muči kao struku, ali i kao građane koji žele doprinijeti urbanističkom razvoju grada. Komentari će biti uključeni”, napisao je Radeta u svojoj objavi na Facebooku.
Ubrzo je objavio još jedan ‘post‘ u kojem je naveo sljedeće: „Upravo sam platio PROMO članak na 057info.hr kao odgovor na HDZovo licemjerje. Prostor i ljudi nisu roba! Komentari UKLJUČENI!”.
Oglas je na koncu objavljen, ali i oko toga je bilo nekog okapanja zbog uključenih, pa isključenih, pa opet uključenih komentara, ali…
Prvo, ne želim ulaziti u uređivačke politike i odluke vlasnika drugih portala. Od prvog dana portala Zadarski.hr (2014.), kao njegov izvršni urednik protivim se objavama komentara ispod članaka. Prema hrvatskim zakonima, za komentare čitatelja ispod novinskih tekstova odgovara nakladnik. Što znači i za klevete, uvrede, govor mržnje, ali i širenje neprovjerenih informacija, kojih su komentari u pravilu krcati. Neki portali u Zadru takvo komentiranje godinama koriste kao svoj forte za rast čitanosti. Iz nekog meni nepoznatog razloga, državni regulatori nikad nisu na to reagirali, niti mi je poznato da su zbog takvih komentara protiv nakladnika pokretani sudski postupci. Osim u slučaju Zadarskog.hr. Na svojoj koži osjetio sam kako to izgleda i vjerujte da su šanse da prođete lišo u sudnici subatomski male.
Komentiranje na nekim portalima praktički služi za interesne i unutarstranačke obračune, za rješavanje osobnih frustracija a često i za trolanje ljudi, novinara i samih činjenica. To je forum javnosti, kažu neki. Da, ali anonimne javnosti. Koja za izrečeno ne odgovara, a javna riječ bi treba obvezivati. U ovakvim slučajevima uvijek se sjetim dobrog starog inspektora Callahana: Mišljenje je kao šupak – svatko ga ima.
Drugo, Erlić je Radeti ispred nosa oteo zlatni gral. Nakon što mu je propala priča o ”hrvatskom vojniku” na Bulevaru, za koju je dobio kantu govana po glavi, Radeta se zadnju godinu dana nastojao isprofilirati kao borac/aktivist za očuvanje prostora. Kao borac protiv betonizacije Zadra. Radeta je u tome za mene, ponovit ću, najveći fejker. Uz bok Daniela Mijatovića. Zahvaljujući Radeti i njegovim istomišljenicima u Gradskom vijeću, betonizacija Zadra nije zaustavljena u zadnje četiri godine, iako su to jednostavno mogli napraviti. Ali nisu, kao protuhadezeovska većina dozvolili su cijeli mandat da se nastave izdavati dozvole po postojećem planu, a jedinu priliku da uvedu važne promjene ignorantski su odbili.
Treće, da, HDZ i njegova interesna klika donijeli su taj grozan plan, ali oni su ga i prvi krenuli mijenjati, i to u dobrom pravcu, ali Radeta i drugi antibetonaši u Gradskom vijeću to nisu htjeli prihvatiti. Pod potpuno krivim i promašenim obrazloženjem.
Da je bilo malo političke pameti, Radeta je kao dio većine mogao iz aktualnog prijedloga izmjena i dopune izbaciti sve ono što mu smrdi na pogodovanje, npr. lokacije novih hotela i stanova, a sve ono što je u prijedlogu bilo restriktivno za širenje apartmanizacije i povećanje komunalnog standarda prihvatiti. I tako sebi i kompanjonima priskrbiti zasluge za zaustavljanje betonizacije Zadra.
Četvrto, u takvom kontekstu, gdje opozicija nema kapaciteta, znanja ni volje da preuzme u ruke rješavanje gorućih gradskih problema, pozdravljam odluku ministarstva koje je zaustavilo Radetin prijedlog da se izmjene i dopune plana stave van snage. To znači šansu da Gradsko vijeće u novom sazivu u najkraćem roku može usvojiti hitne mjere neophodne da se zaustavi prostorno uništavanje grada.
Peto, Radetin stav kako očekuje da ga arhitekti pozovu na ”javni sastanak”, ne samo da je bahat, nego je bez pokrića. Ako Radeta tobože predvodi kampanju u borbi protiv betonizacije, zašto je dozvolio da mu Erlić preotme temu. Osim toga, od Radete dosad nismo čuli nikakav suvisao prijedlog za poboljšanje stanja u prostoru, osim izrade potpuno novog prostornog plana. Što traje minimalno četiri godine. Do tada će se, po njemu, jer odbija predložene izmjene, nastaviti izdavati dozvole po postojećem, lošem prostornom planu.
Šesto, to što je Radeta drčan a šupalj, ne znači da se Erliću nema što prigovoriti. Erlić je ponosni nasljednik zatečenog stanja. S punom odgovornošću predsjednika GO HDZ-a zadnjih šest godina. Erlić sada najavljuje izradu Generalnog urbanističkog plana (GUP) i osnivanje Gradskog zavoda za urbanizam. Što će nam GUP, kad je Prostornim planom i urbanističkim planovima uređenja (UPU) definiran cijeli prostor Zadra, Erlić nije objasnio. U hijerarhiji planova, GUP je između Prostornog plana i UPU-a. Njegov uvođenje dodatno će usporiti dinamiku realizacije javnih projekata i privatnih investicija. Novi GUP, kao i sadašnji PP, također može biti loš i neprovediv, i ne mora pomoći da se stanje popravi. Prijedlog za razmišljanje: zašto ne provesti temeljitu reviziju ključnih urbanističkih uvjeta i uvesti obvezu izrade urbanističko-arhitektonskih natječaja za velike javne i privatne investicije?
Sedmo, što će nam, pored Županijskog zavoda za urbanizam, novi Gradski zavod za urbanizam? Da bi izrađivao gradske planove? Pa zar to sada ne radi Županijski zavod kojem su povjerene izmjene i dopune PPU-a? Problem je što ni Županijski zavod nije u stanju to samostalno napraviti pa su taj posao ”autsorsali” tvrtki s – pazite dobro – dvoje arhitekata! U sadašnjem Zavodu dakle ne postoje dva arhitekta sposobna izraditi kvalitetan prijedlog izmjena Prostornog plana! A mi bismo radili novi plan i to s novim Gradskim zavodom za urbanizam?! Može, za jednu 20-30 godina. Točno dokad Erlić planira zadarsku budućnost.
Na gradske natječaje za zapošljavanje mladih arhitekata i inženjera u odjelu za graditeljstvo, ali i Županijskom zavodu, gotovo nitko se ne javlja. Plaće u javnom sektoru su maksimalno od 1800 do 2100 eura, a ti mladi stručnjaci u privatnom biznisu mjesečno mogu glatko zarađivati od 3000 eura na više. Tko će u takvim uvjetima htjeti raditi u Gradskom zavodu, pitanje je. Osim toga, ne bi to bilo ni prvo ni zadnje mjesto za stranačko uhljebljivanje.
Osmo, Erlićeva bliskost s DAZ-om nije od jučer. Predsjednik Petar Kozina i njegova supruga također arhitektica, blisko su godinama surađivali s Erlićem i Ćurkovićem na projektu KvartArt. Grad je od Kozine otkupio projekt javnih slavina osmišljen za Zagreb i postavio ih je na uređenoj rivi.
Nadalje, poslovna tajnica DAZ-a, Vlasta Mišurac, na 23. je mjestu HDZ-ove liste za Gradsko vijeće, a arhitekt Pero Marušić, kao nestranački član, na 12. mjestu. U slučaju pobjede Erlića, Marušić se miče na 11 mjesto, što znači da bi vrlo lako mogao upasti u vijeće. No pitanje je hoće li ostati vijećnik ili će dobiti neku drugu ulogu u novoj nomenklaturi gradske uprave.
Podsjetimo, na onom famoznom i skandaloznom natječaju za Ravnice Marušićev tim je osvojio drugo mjesto. Marušić, ali i drugi arhitekti, opravdano je prigovarao Bašićevoj pobjedi koja je bila plod klasične namještaljke s elementima kriminalističkog filma. Za vrijeme Dukića, Marušić je jedini zadarski arhitekt koji je dobio priliku izrađivati urbanističke prijedloge za transformaciju velikih gradskih zona, kao što su uvala Bregdetti, potez od Jazina do Gaženice (reurbanizacija prostora željezničke pruge), prostorna studiju uređenja obalnog pojasa od bazena do Punte Bajlo… Marušić je autor prostornog plana za Arbanase, a za privatne investitore radio je prijedlog prenamjene uvale Jazine (”projekt Monte Carlo”). Dakle, novi saziv Gradskog vijeća, s Marušićem u kvoti HDZ-a, trebao bi odlučivati o njegovim projektima.
Deveto, jedini kandidat koji je predložio neke konkretne promjene i smjernice u prostornom planiranju, Mladen Ninčević, medijski je potpuno marginaliziran, iako su njegovi prijedlozi i rješenja predstavljeni kroz dijalog s građanima gotovo identični onima koje je Erlić predstavio nekoliko tjedna kasnije. Ivica Žuvela i ostali kandidati, osim načelnih opaski, nisu ponudili nikave ideje za rješenje gradskog problema broj jedan.
Deseto, jedan sveučilišni nastavnik rekao mi je prije mjesec dana kako će se do izbora na Zadarskom sveučilištu održati tribina s kandidatima za gradonačelnika na temu gradskog urbanizma. Od tada do danas, desetak dana prije izbora, nema nikakvih naznaka da bi se takva tribina mogla održati. Poznavajući ulogu Sveučilišta u Zadru i odnose na relaciji Sveučilište – Nadbiskupija – HDZ, bilo bi krajnje iznenađujuće, donekle i blasfemično, da se Sveučilište, poglavito u predizborno vrijeme, aktivno uključi u događaje koje bi potencijalno mogli naštetiti HDZ-u. Hoće li se ta tribina održati, ne znam, ali ideja da se tema prostornog planiranja nakratko preseli u akademske vode, nije zvučala loše.
P.S.
Na koncu se oglasilo i Društvo arhitekata. „Gospodin Radeta sa svojim timom je također dobrodošao – jednako kao i svi zainteresirani građani ili predstavnici udruga, društvenih (time i političkih) organizacija, institucija i uprava. Dapače, smatramo obavezom svih onih koji se bore preuzeti odgovornost za upravljanjem gradskim prostorom, konzultirati se sa strukom, a jednom kada ostvare pozitivnu suradnju, savjet tražiti učestalo i kontinuirano!” napisao je, među ostalim, predsjednik Kozina.
Dakle opet bez medija, predstavnika javnosti. Oportunizam je u samoj suštini strukovne udruge. Oni su nepolitični, kao što je bila i Nives Kozulić, koja je DAZ ostavila u amanet Kozini. U nekim drugim sredinama, poput Splita, strukovne udruge arhitekata vrište na svako prostorno divljanje i otvoreno se konfrontiraju gradskim vlastima. Imaju ulogu javnih korektora i čuvara digniteta profesije. U Zadru su arhitekti odavno pokorena struka. Bez javne uloge, interesno podijeljeni, krotki, strašljivi, prilagodljivi, poslušni. Nakon HDZ-a, oni su drugi na listi glavnih krivaca za brutalnu betonizaciju Zadra.