Krvavi sukob između Izraela i Irana ušao je u svoj šesti dan u srijedu, jer su obje zemlje razmjenjivale teške zračne udare.
Sukob je započeo izraelskim štrajkovima na nuklearnim nalazištima u Iranu i u glavnom gradu Teherana u petak. Izrael kaže da Iran potajno razvija nuklearno oružje, nešto što je Teheran dosljedno negirao.
Najmanje 224 osobe ubijene su u Iranu, a 24 osobe ubijene u Izraelu otkako je sukob izbio prošlog tjedna, prema vlastima u obje zemlje. Iran nije redovito ažurirao svoj broj smrtnih slučajeva, a grupa za ljudska prava sa sjedištem u Washingtonu kaže da je najmanje 585 ljudi ubijeno od srijede.
Pratite najnovije ažuriranja o sukobu Izraela i Irana ovdje.
Željezna kupola je raketni sustav površine do zraka koji prati i presreće projektile usmjerene prema naseljenim područjima u Izraelu. To je jedan od mnogih obrambenih sustava koji koristi IDF, uključujući američki THAAD sustav, Davidov Sling i ARLOW 2 i ARROW 3 obrane.
Izraelski dužnosnici dugo su prihvatili da njegov sustav protuzračne obrane nije 100 posto učinkovit. Ovdje Neovisan Gleda zašto su iranski napadi prekršili snažnu obranu Izraela.

Koji sustavi čine naprednu zračnu obranu Izraela?
Željezna kupola najpoznatiji je izraelske sustave zračne obrane, dizajnirane da ciljaju rakete kraćeg dometa koje veći sustavi nisu u stanju otkriti.
David’s Sling dizajniran je za uništavanje raketa dužeg dometa. Strelica 2 cilja balističke rakete s kratkim do srednjim rasponom i strelica 3 ciljeve balističke rakete dugog dometa.
Najnoviji dodatak izraelskoj zračnoj obrani je američka THAAD baterija koja može presresti rakete unutar i izvan Zemljine atmosfere. Ciljana je neprijateljska raketa u njihovoj posljednjoj fazi leta, u roku od oko 150-200 km.
Izraelska zračna obrana “učinkovita, ali ne i nepobjediva”
Dr Marion Messmer, viša istraživačka suradnica sigurnosnih studija u Chatham Houseu, rekla je da zračna obrana Izraela možda nije toliko učinkovita kako mnogi vjeruju.
Govoreći posebno o željeznoj kupoli, rekla je Neovisan Ima “bolji PR nego što je zapravo opravdano”.
Dodala je: “Na kraju dana, to je sustav protuzračne obrane. To je vrlo učinkovit sustav zračne obrane. Ali nijedna zračna obrana nije u potpunosti neupitna.”

S obzirom na razmjere i opseg udara irana na Izrael – koji su posljednjih godina trajaliji od napada – dr. Messmer je rekao da nije iznenađenje što su neki raketi i bespilotne letjelice uspjeli proći.
“Dio iranske strategije u osnovi je puno pucati, i stoga se nadati da presretači neće moći sve oboriti, što je jedna od stvari koje smo vidjeli.”
Iranske rakete predstavljaju novu vrstu izazova
Stručnjaci vjeruju da je Iran možda koristio i hipersonična klizavna vozila (HGVS), koja mogu manevrirati i klizati hipersoničnom brzinom, čineći ih mnogo težim za presretanje.
“Ako imate nešto što možete manevrirati, očito možete ili unaprijed programirati pogrešnu stazu leta ili ga možete promijeniti ako vidite da su pokrenuti da su presretači. Zbog toga je znatno lakše izbjegavati bilo kakvo presretanje”, objasnio je dr. Messmer.
Dr Messmer tvrdi da su stope obrane Iron Dome još uvijek “nevjerojatno impresivne”, ali dodali su upozorenje: Mnoge rakete koje su sustav prethodno oborili dolaze u manjim brojevima s predvidljivim stazama leta i s predvidljivih mjesta. To su uglavnom otpustili militanti Hamasa u Gazi.
“Nijedan sustav protuzračne obrane nije neupitan”, slaže se dr. Marina Miron, postdoktorska istraživačica u Odjelu za ratne studije u Londonu King’s College.

Svezak projektila napuštajući zračnu obranu Izraela preplavljen ‘
Iranski revolucionarni stražari u ponedjeljak su priopćili kako su koristili novu metodu zbog koje je izraelski višeslojni obrambeni sustavi međusobno ciljali i omogućili Iran da uspješno pogodi mnoge ciljeve.
Dr Miron je nagađao da je to možda učinjeno postavljanjem dekorovih dronova u blizini izraelskih raketa obrane, na takav način da bi to uzrokovalo brisanje drugog izraelskog rakete.
No, glavni uzrok najznačajnijeg kršenja zračne obrane Izraela u godinama, rekla je, čisto je “preopterećenje” iranskih raketa koje su ga ostavile “preplavljenim”.
Rijetki aspekt posljednjih pet dana je čist broj raketa koje je Iran poslao, a ne zračna obrana neočekivano.
Iran bi poslao brojne ukrase, uzrokujući da se projektili željezne kupole i druge obrambene rakete troše na ono što je na snazi, dodao je dr. Miron.
Elektronsko ratovanje se također moglo upotrijebiti, dodao je dr Miron. “Suzbijanje radara je druga opcija – raketa će imati komponentu koja mu omogućuje da leti nevidljivim.”