Jedne blage večeri 2023. na istočnoj obali Španjolske, Olivier Acuña sjedio je za svojim računalom kako bi prebacio svoju životnu ušteđevinu u drugi novčanik kriptovalute, kao što je učinio stotine puta prije.
“Slanje kriptovaluta uvijek izaziva tjeskobu”, rekao je Acuña za CoinDesk. To je te noći zvučalo bolno istinito.
Čim je Acuña pritisnuo “pošalji”, bilo je gotovo: 400.000 dolara vrijedne kriptovalute – sav njegov novac – nestao je, opljačkao ih je anonimni phishing prevarant. Prodorna buka odzvanjala je u Acuñinim ušima, temperatura mu je porasla, a šake su mu se stisnule.
Acuñin gubitak pokazuje da nitko nije imun na kripto hakove. On je sedmogodišnji veteran kripto industrije, netko tko shvaća potrebu za oprezom s obzirom na opasnosti koje vrebaju oko blockchaina. Prije toga, desetljećima je bio novinar, gdje je oprez bio neophodan jer se suočavao s nasilnim narkokartelima u Meksiku i mučenjem u zatvoru.
A ipak je postao jedna od mnogih žrtava kripto prijevara. U 2023. američki dužnosnici primili su 69 000 prijava krađe kriptovaluta u ukupnom iznosu većem od 5,6 milijardi dolara.
Vraćanje tog novca može biti teško. Ako vaš uobičajeni bankovni račun bude provaljen, osiguranje će gotovo sigurno pokriti vaše gubitke. Ali ne postoji visoko reguliran sustav poput tog u kriptovaluti, koja je poznata i prilično namjerno decentralizirana. Iako ta disintermedijacija daje kripto korisnicima slobodu od institucija za kojom žude, ona je također dvosjekli mač. Izostavljanje vratara također može ostaviti ljude samo jednim pritiskom na gumb od propasti.
Sam hack nije bio ništa posebno. Budući da Acuña nije mogao pristupiti svojim sredstvima na hardverskom uređaju Ledger, obratio se korisničkoj podršci putem društvenih medija. Uletio je imitator i, nakon 30 minuta obmane, Acuña je zapeo u mreži prevaranta.
“Phishing prijevare i danas su nevjerojatno plodne”, rekao je za CoinDesk Adrian Hetman, voditelj trijaže u Web3 sigurnosnom istraživaču Immunefi. “Pokušaji krađe identiteta rastuća su briga u kriptovaluti, jer kriminalci to vide kao učinkovit način krađe korisničkih sredstava u velikim razmjerima i primjene društvenog inženjeringa za sofisticiranije napade na projektnu infrastrukturu.”
Acuña je opet bio bespomoćan, ovaj put prepušten na milost i nemilost blockchainu koji mu je nekoć bio spas nakon užasne muke lažnog zatvaranja u Meksiku.
Rad na tajnom zadatku
Acuña je počeo raditi kao novinar 1990-ih – karijera koja ga je suočila s vladinom cenzurom, lažnim zatvaranjem i prijetnjama smrću.
Njegov rad na organiziranom kriminalu, izborima i korupciji ubrzo ga je zapazio United Press International (UPI) i Reforma, gdje je počeo dublje ulaziti u jedan od najozloglašenijih i najnasilnijih narkokartela na svijetu.
Bio je smješten u Sinaloi, državi u Meksiku koja se proteže niz zapadnu obalu od Los Mochisa do Mazatlána. Plodno, planinsko područje postalo je leglo organiziranog kriminala, što je dovelo do formiranja zloglasnog Sinaloa kartela Joaquína “El Chapa” Guzmána.
Acuñino izvještavanje o kartelu na kraju ga je dovelo do toga da radi neovisno kao slobodni novinar, a njegov su rad prihvatili mediji poput Associated Pressa i Reutersa. Tada je njegova karijera u Meksiku dosegla burni vrhunac.
Vlasti su začule jednu od Acuñinih priča o korupciji i odlučile da je dosta. Optužili su ga da je sakrio oružje koje je pripadalo državnom odvjetništvu. Acuña kaže da je bio mučen 16 sati.
“Jednog dana, bačen sam u vozilo na najnasilniji način koji možete zamisliti,” rekao je. “Poslali su policijskog zapovjednika koji je nadaleko poznat po mučenju ljudi, i oteli su me. 16 sati su me dasali, vezali, prekidali cirkulaciju, presavijali unatrag. U jednom su mi trenutku rekli: ‘U susjedstvu je tvoja obitelj. Dovest ćemo ih ovdje jednog po jednog i ubijati ih pred vama dok nam ne kažete gdje je pištolj.’”
Acuña je nakon toga osuđen na dvije godine zatvora zbog optužbi – za koje Acuña kaže da su lažne – koje su kasnije odbačene. Podnio je tužbu za ljudska prava protiv meksičkih vlasti.
Kripto spas ili ne
Godine 2017. Acuña je izbrisao svoju mučnu prošlost, ušavši u čudesno čudan svijet kripto, uživajući u poslovima službenika za odnose s javnošću u tvrtki za plaćanja Electroneum, televizijskog producenta u BloxLiveu i nedavno još jednoj ulozi za odnose s javnošću u DePIN tvrtki IOTEX.
Njegovo teško iskustvo pripremilo ga je za kripto industriju, koja se, unatoč sve većem prihvaćanju od strane tradicionalnog financijskog sektora, nastavlja boriti s okruženjem Divljeg zapada iz svojih ranih dana.
Iako Acuña možda nema uobičajenu pozadinsku priču za one koji rade u kripto, ostaje relevantan podsjetnik da privlačnost kripto industrije nije samo spekulativna financijska dobit: to je također industrija koja provjerava moć vlada, banaka i elita, koje obratio se Acuñi.
“Prvog dana kad sam počeo pisati o kripto i blockchainu, rekao sam, ‘Evo ga, rješenje za sva pitanja nedostatka slobode izražavanja. Evo ga, rješenje za korupciju u vladi. Evo ga, konačno nešto u što mogu imati vjere, imati i raditi strastveno’, rekao je Acuña za CoinDesk.
Unatoč gubitku svoje životne ušteđevine, Acuña nastavlja raditi u kripto industriji — iako upozorava da je daleko od toga da postane mainstream.
“Ako ikada želimo masovno usvajanje, ovo mora biti besprijekorno”, rekao je. Trenutačno je korisničko iskustvo “izazivo tjeskobe. Svaki put kad sada pošaljem kripto, pomislim: ‘Jesam li krivo napravio? Hoću li izgubiti svoj novac?’ Svaki put.’”
Osim ako “ne dobijemo aplikaciju u kojoj je sva vaša kriptovaluta u toj istoj aplikaciji, i nije važno koja je to jebena mreža, možete je pretvoriti u što god želite, pretvoriti i poslati, onda jednostavno ne vidi to” polijetanje.
Ovo ostaje ključna prepreka za industriju; Milenijalci upućeni u tehnologiju znaju kako kupiti imovinu na Ethereumu, premostiti je do Solane i kupiti memecoin na Pump.fun prije nego što to pošalju na razmjenu, ali većina običnih ljudi to ne čini.
“Ne želim napustiti kripto, još uvijek sam uzbuđen zbog kripto”, rekao je Acuña. “Hoće li premještanje novca uvijek biti traumatično? Da. Ali volim ovaj sektor.”