Warren Buffett, legendarni investitor poznat po svojim strogim pravilima ulaganja poput “nikad ne ulaži u posao koji ne razumiješ”, iznenadio je svijet kada je njegova tvrtka Berkshire Hathaway 2008. godine uložila u tada relativno nepoznatu kinesku tvrtku BYD. Ova investicija, potaknuta vizijom Buffettovog dugogodišnjeg partnera Charlieja Mungera, pokazala se jednom od najuspješnijih u povijesti Berkshirea, iako je nedavno došlo do značajne prodaje udjela.
POGLEDAJTE NOVI PODCAST ILIJE JANDRIĆA
Sve je počelo kada je Charlie Munger početkom 2008. predložio Buffettu ulaganje u BYD, kineskog proizvođača baterija, mobilnih telefona i električnih automobila. Buffett, poznat po izbjegavanju tehnološkog sektora, bio je skeptičan. No, Mungerov opis osnivača BYD-a, Wanga Chuan-Fua, zaintrigirao ga je. “Ovaj tip,” rekao je Munger za Fortune, “je kombinacija Thomasa Edisona i Jacka Welcha – nešto poput Edisona u rješavanju tehničkih problema i nešto poput Welcha u ostvarivanju onoga što treba učiniti. Nikada nisam vidio ništa slično.”
Mungerova preporuka imala je posebnu težinu. Poznat kao kritičar većine investicijskih ideja, Mungerov entuzijazam bio je rijedak signal. Buffett je potom zadužio Davida Sokola, tadašnjeg predsjednika MidAmerican Energy (tvrtke u vlasništvu Berkshirea), da otputuje u Kinu i detaljnije istraži BYD.
U jesen 2008., usred globalne financijske krize, Berkshire Hathaway kupio je 10% udjela u BYD-u za 230 milijuna američkih dolara (oko 225 milijuna dionica po cijeni od otprilike 1 USD po dionici). Iako je Buffett priznao da ne razumije ni baterije ni automobile, vjerovao je procjeni Mungera i Sokola. Dodatno ga je ohrabrila činjenica da je Wang Chuan-Fu odbio prvotnu ponudu Berkshirea za kupnju 25% tvrtke, inzistirajući na prodaji najviše 10%. “To je bio čovjek koji nije želio prodati svoju tvrtku,” rekao je Buffett. “To je bio dobar znak.”
Uspon kineskog diva: Od baterija do električnih automobila
Wang Chuan-Fu, kemičar i bivši vladin istraživač, osnovao je BYD (akronim kineskog imena tvrtke, kasnije protumačen kao “Build Your Dreams” – Izgradi Svoje Snove) 1995. godine u Shenzhenu. S početnim kapitalom od oko 300.000 USD prikupljenih od rodbine, krenuo je u proizvodnju punjivih baterija kako bi konkurirao skupom japanskom uvozu. Do 2000. godine, BYD je postao jedan od najvećih svjetskih proizvođača baterija za mobilne telefone.
Ključ uspjeha bio je Wangov inovativni pristup: zamjena skupe automatizacije (robotskih ruku) velikim brojem radnika migranata, uz strogu kontrolu kvalitete kroz raščlanjivanje poslova na jednostavne zadatke. Tvrtka je zapošljavala tisuće inženjera uz znatno niže troškove nego na Zapadu, stvarajući “prednost ljudskih resursa”.
Godine 2003. Wang ulazi u automobilsku industriju kupnjom posrnule državne tvrtke. Iako bez iskustva u proizvodnji automobila, brzo je učio. Već u listopadu 2008., BYD-ov sedan F3 postao je najprodavaniji sedan u Kini. Tvrtka je također bila pionir u plug-in hibridnim vozilima s modelom F3DM, pretekavši globalne divove.
Investicija od 230 milijuna dolara pokazala se izuzetno unosnom. Cijena dionice BYD-a doživjela je strelovit rast, dosegnuvši vrhunac u lipnju 2022. godine, kada je vrijedila oko 41 puta više od početne cijene koju je Berkshire platio. BYD je postao dominantna sila na tržištu električnih vozila, nakratko pretekavši Teslu krajem 2023. kao najveći svjetski prodavač EV-a. Munger je investiciju nazvao jednom od najboljih koje je Berkshire ikada napravio.
Razlozi prodaje nisu službeno objavljeni
Međutim, od kolovoza 2022., Berkshire Hathaway počeo je postupno prodavati svoj udio. Do lipnja 2024., tvrtka je prodala više od 60% svojih originalnih dionica, smanjivši svoj udio na ispod 7%. Samo posljednja prodaja u lipnju 2024. uključivala je 1,3 milijuna dionica vrijednih gotovo 40 milijuna američkih dolara.
Razlozi prodaje nisu službeno objavljeni, ali analitičari nagađaju o kombinaciji faktora: realizacija ogromne dobiti, smanjenje geopolitičkog rizika zbog rastućih tenzija između SAD-a i Kine (uključujući carine na kineska električna vozila), diverzifikacija portfelja, te činjenica da je BYD, kao tehnološka tvrtka izvan SAD-a, uvijek bio donekle izvan Buffettove zone komfora.
Unatoč prodaji, priča o ulaganju Berkshire Hathawaya u BYD ostaje fascinantna. Pokazuje važnost vizije (Munger), prepoznavanja izvanrednog vodstva (Wang Chuan-Fu), ali i spremnosti na odstupanje od vlastitih pravila kada se ukaže iznimna prilika. Iako Buffett i Munger možda smanjuju svoju izloženost, početna oklada na “kombinaciju Edisona i Welcha” iz Shenzhena donijela je Berkshireu nevjerojatne prinose i potvrdila Mungerov instinkt kao jednog od najpronicljivijih investitora svog vremena.