Poštovani novoizabrani Trump,
U svom glavnom govoru na bitcoin konferenciji u Nashvilleu prošle godine, obećali ste da ćete Sjedinjene Države učiniti kripto prijestolnicom svijeta ako budete ponovno izabrani za drugi mandat. Dok se ovog ponedjeljka vraćate u predsjednički ured, pišemo vam kao aktivnim članovima kripto pravne komore kako bismo vam preporučili regulatorne politike koje će vam pomoći da postignete taj cilj.
Sjedinjene Države, koje počivaju na istim temeljima osobne slobode kao i kripto, prirodno su pozicionirane da predvode svijet u svom razvoju. Nažalost, američki regulatori do sada su odbijali prilagoditi postojeće zakone digitalnoj imovini i blokovskim lancima koji ih podupiru (pa čak ni objasniti zašto ne) i stvorili su nepovoljno poslovno okruženje koje je mnoge poduzetnike i programere natjeralo u inozemstvo.
Kako bismo oslobodili američku domišljatost i ispravili ovo zanemarivanje blockchain industrije, predlažemo da slijedite dolje navedene politike usmjerene prema budućnosti u tri područja: podrška američkim tvrtkama; promicanje kripto vrijednosti kao što su privatnost, disintermedijacija i decentralizacija; i njegovanje povoljnog poslovnog okruženja u zemlji.
Podrška tvrtkama sa sjedištem u SAD-u
Kriptoindustrija je proizvela niz utvrđenih i novih slučajeva upotrebe, uključujući digitalno zlato, stabilne kovanice, plaćanja bez dopuštenja, decentralizirane financije, imovinu u stvarnom svijetu, decentraliziranu fizičku infrastrukturu (DePIN) i mnoge druge. Mnoge od njih odgovorno unapređuju u Sjedinjenim Državama tvrtke kao što su Coinbase, Circle i Consensys te programeri koji pridonose decentraliziranoj infrastrukturi otvorenog koda kriptovaluta. Kako bi se nastavile natjecati protiv svojih međunarodnih suparnika, te strane trebaju jasna pravila puta i odgovarajuće regulatorne smjernice.
Opća pravila puta
Izdavanje tokena i sekundarna prodaja, koje leže u središtu kriptoekonomije, podložne su zbunjujućim i preklapajućim regulatornim ovlastima Komisije za vrijednosne papire i razmjenu (SEC) i Komisije za trgovanje robnim ročnicama (CFTC). Zakonodavstvo o tržišnoj strukturi trebalo bi jasno razgraničiti opseg nadležnosti između primarnih regulatora i odrediti kada imovina ulazi i izlazi iz te nadležnosti.
Ovdje bi se Kongres trebao oduprijeti davanju preširoke primjene američkih zakona o vrijednosnim papirima, kao što je to učinio SEC. Tokeni koji se pokreću softverom otvorenog koda i mehanizmima konsenzusa koji inače minimalno ovise o centraliziranim akterima nisu vrijednosni papiri jer ne postoji pravni odnos između vlasnika tokena i “izdavatelja”, kako to podrazumijevaju zakoni o vrijednosnim papirima. Slično tome, kripto imovina kao što su umjetnički NFT-ovi (koji su jednostavno digitalna umjetnička djela) i neinvesticijske aktivnosti, poput ulaganja i posuđivanja bitcoina, ne spadaju u zakone o vrijednosnim papirima.
Kongres bi trebao biti hrabar. To znači ne osjećati se vezanim prethodnim zakonodavnim naporima kao što je FIT21 koji su iskovani u ranijem političkom okruženju i imaju neželjene posljedice. To također znači iskorištavanje regulatornog iskustva drugih nacija, poput Europske unije sa svojim okvirom MiCA, uz izbjegavanje njihovih zamki i zacrtavanje jedinstvenog i neustrašivog puta naprijed za Sjedinjene Države.
Specifični sektori
Osim zagovaranja općih pravila, vaša bi administracija trebala potaknuti Kongres i relevantne agencije da se pozabave određenim sektorima zbog njihove strateške važnosti za kriptoindustriju i naciju.
Stablecoins. Stablecoin, s trenutnom tržišnom kapitalizacijom većom od 200 milijardi dolara, krvotok su ekosustava digitalne imovine. Sve više priznati u okvirima kao što je Stablecoin Standard i od strane državnih regulatora, oni jamče sveobuhvatnu zakonsku regulativu za njihovo izdavanje i upravljanje, čime se osigurava da su transparentno podržani i da ne prijete financijskoj stabilnosti. Osim što koristi potrošačima, regulatorna potpora stabilnim kovanicama potiče nacionalne interese. Slično eurodolarima, stabilni novčići, koji su obično denominirani u američkim dolarima, jačaju status dolara kao globalne pričuvne valute i povećavaju potražnju za američkim državnim obveznicama koje izdavatelji drže u rezervama.
TradFi integracija. Uspjeh bez presedana Uspjeh bez presedana Bitcoin i Ethereum ETF-ova pokazuje da se kriptovaluta počela integrirati s tradicionalnim financijama. Regulatorna politika trebala bi osigurati sigurnu i urednu integraciju dajući potrošačima pristup pouzdanim uslugama skrbništva. To zahtijeva izmjenu ili ukidanje štetnih računovodstvenih smjernica SEC-a (na primjer, SAB 121) i pravila skrbništva. Ali tu ne treba stati. Politika za inovacije u ovom području također bi trebala promicati tokenizaciju vrijednosnih papira koji predstavljaju tradicionalnu financijsku imovinu poput dionica, obveznica ili nekretnina kao tokena temeljenih na blockchainu. Posljedične prednosti, koje uključuju poboljšanu likvidnost, djelomično vlasništvo i bržu namiru, ojačale bi američka tržišta kapitala, osiguravajući da ostanu najrazvijenija i najinovativnija na svijetu.
DeFi. Decentralizirane financije imaju potencijal modernizirati globalni financijski sustav i vratiti vrijednost običnim Amerikancima uklanjanjem skupih financijskih posrednika. Ne biste smjeli dopustiti da ukorijenjeni interesi i alarmiranje spriječe Sjedinjene Države da postanu svjetski lider u DeFi-ju. U tom smislu, propisi usmjereni na centralizirane aktere, kao što su burze i izdavatelji, moraju biti izrađeni na način da se izbjegne nenamjerno zarobljavanje i paraliziranje DeFi ekosustava koji je još u povoju.
Poticanje inovacija kroz posvećenost kripto vrijednostima
Ako želi promicati kripto inovacije, regulatorna politika mora pokazivati poštovanje prema kripto vrijednostima, uključujući privatnost, disintermedijaciju i decentralizaciju. Dva ključna regulatorna načela proizlaze iz ove obveze. Prvo, regulacija ne bi trebala nametati veća opterećenja kriptovaluti tamo gdje postoje tradicionalni analozi. Drugo, regulativa bi se trebala razvijati tamo gdje nema tradicionalnih analoga.
Kada kripto treba tretirati isto kao i tradicionalnu imovinu i alate
Prvo načelo utječe na proizvode kao što su samostalni novčanici, koji korisnicima omogućuju držanje vlastitih privatnih ključeva i upravljanje njima. Budući da su ti alati analogni fizičkim novčanicima koji se koriste za upravljanje osobnom imovinom, ne bi ih trebalo tretirati drugačije — naime, kao financijske posrednike u svrhu regulatornog nadzora i praćenja. Ne morate ispuniti KYC prije nego što možete staviti gotovinu u fizički novčanik; isto bi trebalo vrijediti za pohranjivanje tokena u vaš digitalni novčanik.
Slična logika vrijedi i za oporezivanje blok nagrada. Amerikanci koji rudare ili potvrđuju blockchain transakcije stvaraju novu imovinu, baš kao i farmeri koji uzgajaju usjeve na svojim poljima. Pa ipak, Porezna uprava ih trenutno oporezuje na taj prihod. Ovo različito postupanje treba ukinuti.
Kada drugačije tretirati kripto
Drugo načelo zahtijeva od regulatora da se opiru stavljanju kripto aktera i aktivnosti u naslijeđene okvire koji nisu kompatibilni s kripto. To šteti kriptoekosustavu, gura industriju u inozemstvo i nagriza vladavinu prava.
Nažalost, to je put koji su odabrali mnogi američki regulatori. Porezna uprava
je počela tretirati kripto sučelja kao “brokere” bez zakonskih ovlasti. Ministarstvo pravosuđa počelo je naplaćivati programere novčanika bez skrbništva za nelicencirane prekršaje prijenosa novca unatoč svojoj dugogodišnjoj suprotnoj politici. A Ministarstvo financija SAD-a odobrilo je pametni ugovor miksera privatnosti Tornado Cash iako nije ni strana osoba niti vlasništvo, već samo kod. (Žalbeni sud poništio je kaznu.)
Ne umanjujući važnost vladinih interesa koji su u igri (utaja poreza, pranje novca i nacionalna sigurnost), tvrdimo da su vladini pristupi u svakom slučaju pogrešni što se tiče inovacijske politike, te potičemo vašu upravu da ih promijeni.
Umjesto da reguliraju digitalnu imovinu i blockchain poslovanje poput tradicionalnih tvrtki, potičemo regulatore da surađuju s ovom novom tehnološkom paradigmom i našom industrijom. Na primjer, ako je vladin nadzor (KYC) u decentraliziranom okruženju zapravo opravdan u određenim slučajevima, regulatori mogu iskoristiti vjerodajnice temeljene na blockchainu koje su prenosive preko protokola, daju korisnicima kontrolu nad njihovim podacima (prednost Web3 arhitekture) i usklađene su s ekosustavom blockchaina bez trenja. Slično tome, mogu uskladiti programibilnost tokena i pametnih ugovora kako bi isključili sankcionirane strane iz dijelova kriptoekonomije.
Privlačenje vrhunskih talenata u ugodno poslovno okruženje
Kako bi postale vodeće odredište za vrhunske kripto talente, SAD mora njegovati povoljno poslovno okruženje. Vaša administracija može započeti ovaj proces prvog dana.
Prekinite debanking kripto tvrtki. Vaša bi administracija trebala uputiti FDIC i sve druge agencije uključene u operaciju Chokepoint 2.0 da odmah prekinu svoju neodgovornu kampanju usmjerenu na debanking kripto industrije.
Poboljšati donošenje i provedbu pravila SEC-a. Trebali biste uputiti svog predsjednika SEC-a da preispita pristup te agencije kriptovalutama. Tijekom protekle četiri godine, SEC je dosljedno prekoračivao svoje ovlasti progoneći čelnike industrije u dobroj vjeri kao što su Coinbase i Consensys, regulirajući pojedinačne programere i korisnike (u svom redefiniranju pravila razmjene) i pokretanjem prisilnih radnji protiv pružatelja novčanika. Vrijeme je da SEC ispravi ovaj pogubni pristup i počne konstruktivno surađivati s kripto industrijom, usmjeravajući svoje napore na sprječavanje prijevara, a ne na obuzdavanje financijskih špekulacija, što ima prednosti za inovacije.
Ukinuti kaznena porezna pravila. Vaša bi administracija trebala ukinuti kaznena porezna pravila koja guraju poduzetnike i programere u inozemstvo, a ostavljaju dobronamjerne porezne obveznike nesigurnima oko toga kako izračunati svoje porezne račune. Niska poboljšanja plodova uključuju usvajanje trenutnih troškova za razvoj softvera; odgoda poreza za nagrade za validaciju i airdropove; sigurna luka za de minimis potrošne transakcije (npr. manje od 5000 USD); izbor tržišne cijene za kripto ulagače i ukidanje propisa o izvješćivanju Porezne uprave koji web stranice tretiraju kao brokere. Kongres bi također trebao ukinuti amandmane na odjeljak 6050I, koji nameću opterećujuće (i vjerojatno neustavne) zahtjeve za izvješćivanje o kripto transakcijama iznad 10.000 dolara.
Smanjite nepotrebnu birokratiju. U skladu s misijom Odjela za vladinu učinkovitost (DOGE), potičemo vaš ured da surađuje s Kongresom i vladinim agencijama kako bi se smanjila nepotrebna birokratija koja ograničava kripto i fintech. To uključuje pojednostavljenje ili ukidanje zahtjeva za registraciju i izvješćivanje za ponude digitalne imovine koje ispunjavaju određene uvjete, uključujući pružanje bitnih informacija za ulagače. Kongres bi također trebao razmotriti donošenje zakona o jedinstvenom saveznom okviru za licenciranje prijenosa novca koji bi donio jasnoću i učinkovitost u širi ekosustav fintecha.
***
U provođenju gore navedenih politika usmjerenih prema budućnosti, potičemo vašu upravu da se konzultira s vodećima u industriji i ostane osjetljiva na transnacionalni opseg ekosustava digitalne imovine. (Vaše osnivanje Kripto vijeća smatramo pozitivnim korakom u tom smjeru.) Također preporučujemo korištenje uređaja, kao što su regulatorna sandboxa, koji ograničavaju rizik od neželjenih regulatornih posljedica.
Sazrelo je vrijeme da Sjedinjene Države počnu utvrđivati svoje globalno regulatorno vodstvo. Osiguravajući to, vaša će administracija pridonijeti budućem gospodarskom prosperitetu zemlje i poduprijeti tehnologiju koja počiva na duboko utemeljenim američkim vrijednostima i slobodama. Treba iskoristiti trenutak.
Iskreno,
Ivo Entchev, Olta Andoni, Stephen Rutenberg, Donna Redel
Sljedeći članovi Crypto Law Bara također su potpisali ovo pismo: Mike Bacina, Joe Carlasare, Eli Cohen, Mike Frisch, Jason Gottlieb, Eric Hess, Katherine Kirkpatrick, Dan McAvoy, John McCarthy, Margaret Rosenfeld, Gabriel Shapiro, Ben Snipes, Noah Spaulding, Andrea Tinianow, Jenny Vatrenko, Collin Woodward i Rafael Jakobi.
Stavovi koji su ovdje predstavljeni i reflektirani su stavovi potpisnika, a ne nužno njihovih poslodavaca.