Kalifornija je postala prva država u državi koja je tužila Donalda Trumpa zbog svog “nesmotrenog i neviđenog” tarifnog plana, za koji se predviđa da će obrisati milijarde američke ekonomije.
U tužbi koju je u srijedu podnio guverner Gavin Newsom i kalifornijski državni odvjetnik Rob Bonta, tvrdi da će kao “globalni lider u trgovini” Golden State podnijeti “neobičan udio” troškova koji su posljedica nameta.
Trump je 2. travnja najavio “recipročne” tarife, koje je za Ameriku prozvao “Dan oslobođenja”.

Kalifornija je dom glavnih državnih industrija, uključujući tehnološke centre u Silicijskoj dolini, zabavu u Los Angelesu i poljoprivredu. Svi se u velikoj mjeri oslanjaju na globalnu trgovinu s Meksikom, Kanadom i Kinom – a sve su bile ciljane Trumpovim tarifama.
Tužba tvrdi da je Trumpova upotreba Zakona o međunarodnim hitnim ekonomskim silama za nametanje tarifa nezakonita i traži od suda da odmah blokira tarife.
“Kalifornija, kao peta najveća ekonomija na svijetu i najnaseljenija država u zemlji, pretrpi jedinstvenu štetu od nesmotrenih i neviđenih radnji predsjednika Trumpa na tarifama”, tvrdi tužba.
“Kalifornijska ekonomija veća je od svake zemlje na zemlji, osim Sjedinjenih Država, Kine, Njemačke i Japana. S preko 39 milijuna stanovnika, Kalifornija je druga najveća ekonomija na svijetu po glavi stanovnika”, navodi se u tužbi.
Kalifornija je proizvela bruto državni proizvod od preko 4 bilijuna dolara 2024. godine, navodi se u tužbi, što čini 13,7 posto cjelokupnog američkog bruto domaćeg proizvoda.
“Sve u svemu, tarife predsjednika Trumpa transformirat će ekonomsku situaciju države Kaliforniju, ugroziti svoju poziciju petog najvećeg gospodarstva na svijetu i izravno utjecati na sposobnost guvernera Newsoma da ispuni svoje političke ciljeve za sve Kalifornijce”, navodi se u tužbi.

Tužba za Newsomov je najravniji izazov guvernera predsjedniku otkako se u siječnju vratio u Ovalni ured. Iako je Kalifornija podnijela više od desetak tužbi koje su ove godine osporavale Trumpove politike, tužba u srijedu je prvi put da je Newsom bio tužitelj.
Čini se da su Trump i Newsom nakratko izdvojili njihov animozitet nakon požara u Los Angelesu, nakon čega je Newsom apelirao na predsjednika na saveznu pomoć.
“Nezakonite tarife predsjednika Trumpa susu kalifornijskim obiteljima, tvrtkama i našim gospodarstvom – povećavajući cijene i prijeteće poslove”, rekao je Newsom u izjavi. “Zalažemo se za američke obitelji koje si ne mogu priuštiti da pusti kaos da nastavi.”

Najava dolazi danima nakon što je Newsom zatražio od zemalja da izuzmu izvoz kalifornije od odmazde tarife, iako još nisu objavljeni ugovori. Također je pokrenuo turističku kampanju kako bi ovaj tjedan zaveo kanadske posjetitelje u Kaliforniju.
“Predsjednikova kaotična i nesretna provedba tarifa nije samo duboko zabrinjavajuća, već ilegalna”, dodala je Bonta u zasebnoj izjavi.
„Umjesto da se usredotoči na rašireni kriminal, beskućništvo i nepristojnost u Kaliforniji, Gavin Newsom provodi svoje vrijeme pokušavajući blokirati povijesne napore predsjednika Trumpa da se konačno pozabavi nacionalnim hitnim situacijama u traženju trajne robe naše zemlje“, rekao je glasnogovornik Bijele kuće Kush Desai u izjavi Nezavisni.
Prvo tužbu u zemlji protiv tarifa podnijeli su početkom travnja, građanski savez New Liberties u ime poslovnog poduzetnika na Floridi, posebno teško pogođene tarifama na kineski uvoz.
Tužba je osporavala Trumpovu uporabu Zakona o međunarodnim hitnim ekonomskim silama iz 1977. (IEEPHA), koji zahtijeva opsežne istrage prije nego što se sankcije mogu nametnuti. Trump je koristio trgovinu opioidima iz Kine kao razlog za “hitne” tarife protiv zemlje.
Tužba tvrdi da Trump nije pokazao da su njegovi postupci “potrebni” ili prilagođeni za rješavanje hitne pomoći u trgovini drogama. U stvari, napominje odvjetnici, Trump je rekao da je stvarni razlog tarifa smanjenje trgovinskog deficita. Pored toga, zakon samo ovlašćuje predsjednicima da naređuju sankcije protiv druge zemlje. “Ne dopušta predsjedniku da nameće tarife na američki narod”, navodi se u tužbi.