Prema najnovijim vremenskim prognozama, predstojeća zima 2024./2025. mogla bi biti sve toplija na globalnoj razini, no oscilacije u vremenskim obrascima mogle bi donijeti dramatične promjene. Prema pisanju portala Severe Weather, zima bi mogla biti obilježena povećanim varijacijama u temperaturi i padalinama, posebno u Europi i Sjedinjenim Državama.
Jedan od ključnih faktora koji utječe na vremenske prilike tijekom zime je Sjevernoatlantska oscilacija (NAO). Ova pojava uključuje promjene u atmosferskom tlaku između Grenlanda i središnjeg dijela Atlantskog oceana, što može dovesti do različitih vremenskih uvjeta na sjevernoj hemisferi. Pozitivan NAO uzorak, koji predviđa niski tlak nad Grenlandom i visoki tlak nad južnijim dijelovima SAD-a i Europe, obično donosi toplije zime s manje snijega. Takav scenarij nije dobra vijest za ljubitelje snijega u istočnom dijelu SAD-a i većem dijelu Europe.
Međutim, negativni NAO uzorak, koji se očituje u suprotnim pritiscima, mogao bi dovesti do hladnijih zimskih uvjeta. Visoki tlak nad Grenlandom blokira topliji zrak, omogućujući polarnom zračnom strujanju da se spusti južnije, što povećava mogućnost hladnijih zimskih razdoblja u Sjedinjenim Državama i Europi.
A unique climate driver configuration is forming: La Niña continues to gradually develop in the Pacific and now a positive Indian Ocean Dipole (IOD) is emerging.
Typically, La Niña (cool seas in the tropical Pacific) is associated with a negative IOD (warm seas in the tropical… pic.twitter.com/Qp9nQs5glW
— Ben Noll (@BenNollWeather) August 28, 2024
ENSO i La Niña
Još jedan ključni čimbenik u predviđanjima je ENSO (El Niño Southern Oscillation), koji utječe na globalne vremenske prilike kroz fluktuacije u Tihom oceanu. Trenutno smo u fazi La Niñe, koja donosi hladnije uvjete u mnogim dijelovima svijeta. Iako se očekuje da će slaba La Niña trajati do zime, predviđa se njezino slabljenje početkom 2025. godine, što bi moglo smanjiti njezin utjecaj na hladnoću.
La Niña već tri puta u posljednje četiri godine donijela je hladne zime, a njezin utjecaj ove godine mogao bi opet uzrokovati hladniju zimu od prosjeka, osobito u središnjem i istočnom dijelu SAD-a te Europi.
Severe Weather Europe upozorava na ono što stiže i u Hrvatsku: ‘Bit će intenzivno’
Oscilacije u atmosferi
Treći važan faktor koji utječe na vremenske prilike dolazi iz atmosfere, a riječ je o kvazi-dvogodišnjoj oscilaciji (QBO), koja uključuje naizmjenične promjene vjetrova visoko iznad ekvatora. Trenutno je u tijeku zapadna faza QBO-a, koja se nastavlja spuštati iz stratosfere i mogla bi igrati ključnu ulogu u oblikovanju zimskih uvjeta.
Zajednički utjecaj NAO-a, La Niñe i QBO-a mogao bi stvoriti uvjete za hladniju i snježniju zimu u središnjem i istočnom dijelu Sjedinjenih Država i Europe. Međutim, stručnjaci upozoravaju da, iako ovi faktori ukazuju na potencijal za hladno vrijeme, vremenske prognoze su daleko od savršenih i ne mogu garantirati snježnu zimu. Ljubitelji zime u Europi i SAD-u nadaju se da će negativni NAO prevladati, ali ostaje vidjeti hoće li priroda donijeti iznenađenja.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.