Najviši članovi triju ogranaka vlasti okupit će se u rijetkom prikazu nacionalnog jedinstva i tradicije kada predsjednički i potpredsjednički prisegu budu izrečene na inauguraciji u ponedjeljak. Prisegnuti novak, a možda i šaljivi šeširi, bit će neizostavan dio svečanosti.
Glavni sudac John Roberts i sudac Brett Kavanaugh nastavit će gotovo 240 godina staru tradiciju polaganja prisege novoizabranom predsjedniku Trumpu i njegovom broju 2, JD Vanceu. Očekuje se da će preostalih sedam članova visokog suda prisustvovati događaju u Capitol Rotondi, svi u svojim sudačkim odorama.
Kakve god političke razlike postojale, one sigurno neće biti uočljive na ovoj najsrdačnijoj i najdostojanstvenijoj ceremoniji. Uostalom, prva osoba kojoj će predsjednik zahvaliti vjerojatno će biti glavni sudac. Ali prikrivena struja napetosti ostaje.
Tijekom svoje prve utrke za visoku dužnost 2016., kandidat Trump poduzeo je neobičan korak napadajući člana saveznog pravosuđa, označivši Robertsa “apsolutnom katastrofom” među ostalim osobnim uvredama. Ovo će biti “šefova” peta predsjednička prisega, njegova druga s Trumpom.
KAKO GLEDATI, STREAMITI TRUMPOVU INAUGURACIJU 2025. 20. SIJEČNJA
Izbor Kavanaugha nije iznenađenje: nova druga dama Usha Vance radila je za Kavanaugha dok je bio sudac na Žalbenom sudu SAD-a u Washingtonu.
Zatim je otišla na prestižnu odvjetničku službu na Vrhovnom sudu kod Robertsa. Izvori kažu da je Kavanaugh dao posebno jaku preporuku za posao za Usha Vancea svom sadašnjem kolegi na klupi.
U kolovozskom intervjuu za “Fox and Friends”, Usha Vance rekla je da je Kavanaugh “tako dobar šef” i “pristojna osoba” koja je “zapošljavala ljude iz cijelog političkog spektra”.
“Moje iskustvo rada za njega bilo je izrazito pozitivno”, dodala je.
Sandra Day O’Connor, Ruth Bader Ginsburg i Clarence Thomas među nedavnim su sucima koji su dali slične potpredsjedničke prisege.
Dok vrhovni suci obično prisegnu predsjedniku, šira kombinacija dužnosnika obavlja potpredsjedničke dužnosti. Tadašnji predsjednik Predstavničkog doma Dennis Hastert položio je prisegu potpredsjednika Dicka Cheneya 2005.
Thomas je odao tu čast kada je Mike Pence 2017. položio zakletvu kao potpredsjednik za Trumpov prvi mandat.
TRUMP PRISEGAO DA BI SE PRESELIO U KUĆU ZBOG HLADNOG VREMENA, IZVORI KAŽU ZA FOX NEWS
Pravda je zadovoljena
Članak VI. Ustava zahtijeva od izvršnih dužnosnika, uključujući predsjednika, kao i članove Kongresa i savezne suce, da “budu vezani prisegom ili izjavom”, ali ništa ne nalaže da to provodi sudac Vrhovnog suda. Kad je riječ o predsjedničkoj inauguraciji, jednostavno imaju, većinu vremena.
Još nije bio formiran Vrhovni sud kada je George Washington položio prvu zakletvu 1789., pa je sudac najvišeg ranga u New Yorku odao počast u Federalnoj dvorani na Wall Streetu. Četiri godine kasnije, pomoćnik sudaca William Cushing prisegnuo je u Washingtonu za drugi mandat, čime je započela tradicija Vrhovnog suda.
Rane prisege obično su se provodile u dvorani Zastupničkog doma ili Senata. Inauguracija 1817. prvi je put održana na otvorenom kada je James Monroe položio prisegu ispred Old Brick Capitola, gdje se zakonodavno tijelo privremeno sastalo nakon što su izvorni Capitol spalile invazione britanske trupe u ratu 1812. Monroeova prisega sada se na tom mjestu nalazi Vrhovni sud, koji je svoju zgradu otvorio 1935.
Čovjek koji je obnašao te dužnosti prije više od 200 godina bio je John Marshall, naširoko priznat kao najutjecajniji vrhovni sudac u povijesti SAD-a. Sudjelovao je u rekordnih devet prisega, od Thomasa Jeffersona do Andrewa Jacksona. Robertsu će ovo biti peti.
Ustav navodi točan jezik koji će se koristiti u prisezi od 34 riječi: “Svečano se zaklinjem (ili potvrđujem) da ću vjerno obnašati dužnost predsjednika Sjedinjenih Država i da ću to činiti najbolje što mogu , čuvati, štititi i braniti Ustav Sjedinjenih Država.”
Mnogi su suci upotrijebili četiri male riječi, “tako mi Bože.” To nije zakonski ili ustavno potrebno, za razliku od drugih saveznih prisega koje se pozivaju na riječi kao standardni postupak. Povjesničari su se sukobljavali oko toga je li predsjednik Washington uspostavio presedan time što je sam dodao tu frazu tijekom svog prvog prihvaćanja, ali suvremena izvješća ne spominju takvo reklamiranje.
Priča se da je Abraham Lincoln to spontano rekao 1861. godine, a drugi su predsjednici tijekom godina slijedili njegov primjer. Tradicionalno se koristi Biblija, pri čemu predsjednik jednu ruku stavlja na nju dok drugu podiže tijekom prisege.
Šesnaesti predsjednik i vrhovni sudac Roger Taney dijelili su međusobno neprijateljstvo. Kad je prisega održana samo nekoliko dana prije izbijanja građanskog rata, mnogi koji su prisustvovali ceremoniji primijetili su hladnokrvno ponašanje koje su obojica pokazali jedan drugome, prikladno kasnoj zimskoj hladnoći. Nekoliko povjesničara je reklo da je Lincoln kasnije te godine tajno izdao nalog za uhićenje Taneyja, koji je pokušao spriječiti predsjednikovu suspenziju habeas corpusa tijekom sukoba. Nalog nikada nije uručen.
Predsjednik Barack Obama koristio je Lincolnovu Bibliju za svoje dvije prisege.
Očekuje se da će Trump ponovno koristiti Lincolnovu Bibliju i obiteljsku Bibliju.
SLUŽBENI PORTRETI TRUMPA I VANCEA OBJAVLJENI UOČI INAUGURACIJE
Ispravno
Roberts, dajući svoju prvu predsjedničku prisegu 2009., malo je odstupio od teksta, što je potaknulo njegovu ponovnu prisegu iz zaštitnih razloga sljedećeg dana, na privatnoj ceremoniji u Bijeloj kući.
Te ceremonije 20. siječnja na Capitolu također su trajale dugo, tako da je predsjednička prisega završena tek pet minuta iza podneva. Bez obzira na to, Obama je prema 20. amandmanu službeno preuzeo dužnost predsjednika u podne.
U to vrijeme, kalifornijski ateist, Michael Newdow, usprotivio se i otišao na savezni sud kako bi spriječio Robertsa da navede Obamu da ponovi frazu “tako mi Bog pomogao”. Newdow, zajedno s nekoliko nereligioznih skupina, tvrdio je da te riječi krše ustavnu zabranu vladinog “podržavanja” vjere.
Visoki sud je naposljetku odbio tužbu, a ovaj put se ne očekuju takva pravna osporavanja.
Četiri godine kasnije, sutkinja Sonia Sotomayor prisegnula je Bidenu za drugi mandat kao potpredsjednica 2013. Potpredsjednik Harris ju je zamolio da ponovno obavi tu čast, a prva žena potpredsjednica navela je činjenicu da su obje žene nekoć bile državne tužiteljice.
Pence se poslužio obiteljskom Biblijom pokojnog predsjednika Ronalda Reagana, rekavši u to vrijeme za Fox News: “To je za mene vrlo ponizno. Pristupamo tome s molitvom, ali s dubokom, dubokom zahvalnošću novoizabranom predsjedniku za njegovo povjerenje i duboku zahvalnost američkom narodu.”
Trump je prekršio tradiciju i nedolaskom na prisegu svog nasljednika prije četiri godine.
Prisega Lyndona Johnsona iz 1965. označila je promjenu tradicije. Njegova supruga Claudia – poznata kao Lady Bird – držala je Bibliju, posao koji je prije vodio službenik visokog suda. Supružnici su od tada imali tu čast, a očekuje se da će tu ulogu nastaviti Melania Trump i Usha Vance.
Nadajmo se da živci neće rezultirati ponavljanjem gluposti iz 1941., kada je tadašnji službenik Elmore Cropley ispustio Bibliju neposredno nakon što je Franklin Roosevelt položio prisegu za početak svog trećeg predsjedničkog mandata.
UPOZNAJTE KABINET DONALDA TRUMPA: KOGA JE DO SADA ODABRAO NOVOG PREDSJEDNIKA?
Što obući, što reći
Na inauguraciji obično nije teško uočiti suce, koji su inače zaštićeni od pogleda javnosti u sudu bez kamera. Najavljeni su kao grupa, dolaze u svojim crnim haljinama – koje obično pokrivaju pozamašne zimske kapute – i dobivaju istaknuta mjesta na posebno izgrađenoj platformi na zapadnom pročelju Kapitola.
Prije nego što je Marshall preuzeo sud 1801. godine, suci su nosili crvene haljine s krznenim rubom i bijele perike u svim javnim mjestima. Njegova praksa nošenja jednostavne crne svilene halje bez perike ostaje američki pravosudni standard.
A ako postoji bilo kakva sumnja u njihov identitet, potražite neko neobično pokrivalo za glavu, a neki bi suci mogli biti sportski. Velike crne “kape” nemaju rubove i mogu biti izrađene od vune, svile ili čak najlona. Možda da ne bi izgledali kao židovske jarmulke, šeširi su obično nabrani prema gore, zbog čega je jedan savezni sudac privatno rekao Fox Newsu da izgleda kao da nosi prljavu salvetu.
S obzirom na to da je ceremonija inauguracije ove godine u zatvorenom prostoru zbog očekivanog hladnog vremena, kape bi mogle biti naknadna misao.
Na britanskim su dvorovima prisutni od 16. stoljeća, au Sjedinjenim Državama barem jedno stoljeće. Nose ih samo suci, i to samo na formalnim ceremonijama, ne na sudu.
Službeni zapisi su magloviti na šeširima, ali vrhovni sudac Edward White ponosno je nosio jedan 1913. kada je Woodrow Wilson postao predsjednik. “Doba kape” doseglo je vrhunac 1961. kada ju je sedam od devet sudaca nosilo na izuzetno hladnoj inauguraciji predsjednika Johna F. Kennedyja.
Posljednji put, samo sada umirovljeni sudac Stephen Breyer bio je dovoljno hrabar da ga nosi, iako su ih prije nosili Thomas, Anthony Kennedy i pokojni Antonin Scalia. Niti jedna od šest sadašnjih ili bivših sutkinja nikada ih nije koristila.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Scalia je prije nekoliko godina publici rekao zašto preferira kape na glavi. “Ako ste ikada vidjeli inauguraciju, vidjet ćete me kako nosim stare šešire kakve su nosili suci. Šešir izgleda smiješno, ali to je tradicija. Da, izgleda smiješno.”
Scalijino pokrivalo za glavu bilo je replika onog koje je nosio sv. Thomas More, dar društva St. Thomas More iz Richmonda, Virginia
Pokojni vrhovni sudac William Rehnquist također ih je nosio, što nije iznenađujuće, s obzirom na njegovu ulogu neslužbenog povjesničara sudskog postupka i tradicije.
Ostvario je jedan od najdramatičnijih nastupa u povijesti inauguracije dok je 2005. bolovao od raka štitnjače. Nagađalo se da će biti previše bolestan da bi prisustvovao, ali je uvjeravao dužnosnike da će biti tamo, i održao je riječ.
Nakon tri mjeseca izbivanja iz javnosti dok je primao kemoterapiju, bolesni 81-godišnji poglavar predstavljen je publici neposredno prije nego što je predsjednik George W. Bush trebao položiti prisegu. Koristeći se štapom, Rehnquist je polako došetao do podija bez pomoći – noseći tamnu bejzbolsku kapu – i odao počast. Glas mu je bio jasan, ali hrapav, zbog dušničke cijevi u grlu, koju je skrivao šal.
Nakon toga, Rehnquist je poželio Bushu sreću, a zatim je brzo ispraćen sa hladnoće.
Rehnquist je osam godina ranije položio i predsjednika Billa Clintona. Bez znanja Clintonove ili javnosti, suci su nekoliko dana ranije privatno glasovali u predmetu Clinton protiv Jonesa. U njihovoj presudi stoji da predsjednik ne može odbiti svjedočiti u građanskoj tužbi koju protiv njega vodi Paula Jones, koja je navodno seksualno uznemiravala. To je pokrenulo niz događaja koji su doveli do Clintonovog opoziva 1999. u američkom Senatu, kojim je predsjedao sam Rehnquist, bez kape na glavi.