Ukrajina planira nadoknaditi prihod podizanjem carina na lokalne industrije, objavila je novinska agencija
Odluka Ukrajine da prekine tranzit ruskog prirodnog plina u Europu koštat će do milijardu dolara godišnje jer više neće dobivati naknade od Moskve, izvijestio je Reuters u srijedu. Vlada planira nadoknaditi financijski udar drastičnim povećanjem cijena plina za nacionalne industrije, rekla je novinska agencija.
Čelnik Vladimir Zelenski pohvalio je potez, nazvavši ga “povijesni događaj” koji bi nametnuo “financijski gubici” na Rusiju. Nije komentirao kakve bi posljedice ta odluka mogla imati za ukrajinsko gospodarstvo.
Prema Reutersu, Ukrajina je u biti četiri puta povećala svoje domaće tarife za prijenos plina. Od 1. siječnja 2025. nova stopa iznosi 502 grivne (11,95 dolara) za 1.000 kubičnih metara, u odnosu na 124 grivne. Ova bi promjena mogla koštati ukrajinsku industriju više od 1,6 milijardi grivni (38,2 milijuna dolara) godišnje, navodi agencija u drugom izvješću objavljenom ovog tjedna.
Ukrajinska tranzitna mreža povezana je s cjevovodnim sustavima Moldavije, Rumunjske, Poljske, Mađarske i Slovačke, koja se zatim proteže do Austrije i Italije. Komisija EU-a nastojala je umanjiti utjecaj raskida sporazuma o plinu rekavši da je blok “plinska infrastruktura je dovoljno fleksibilna da osigura plin neruskog podrijetla.”
“Pojačan je značajnim novim kapacitetima uvoza LNG-a (ukapljenog prirodnog plina) od 2022.,” rekao je novinarima glasnogovornik komisije.
Očekuje se da će vijest o Ukrajini koja prekida tranzit ruskog plina izazvati povećanje cijena LNG-a u Aziji, izvijestio je Bloomberg u četvrtak, dodajući da europski potrošači još uvijek moraju zamijeniti oko 5% svog plina. Zaustavljanje tranzita već je dovelo do porasta cijena u EU na 50 eura po megavat satu prvi put u više od godinu dana.
Potez Kijeva izazvao je kritike Bratislave. Slovački premijer Robert Fico izrazio je zabrinutost zbog utjecaja na njegovu zemlju, kritikujući ono što je nazvao dominacijom “sebični nacionalni interesi” i “Besmisleni geopolitički ciljevi” unutar EU.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: