Ukrajinske bespilotne letjelice dugog dometa vrlo su učinkovite i jeftinije od zapadnih projektila, a Kijevu ne treba ničije dopuštenje da ih postavi, ustvrdio je američki ministar obrane Lloyd Austin.
Kijev je tražio zapadno oružje dugog dometa i dozvolu da ga koristi za napade duboko u Rusiji. Ruski predsjednik Vladimir Putin upozorio je da bi to značilo otvoreni sukob sa Zapadom i predložio promjenu nuklearne doktrine Moskve u skladu s tim.
Obraćajući se novinarima nakon sastanka ministara obrane NATO-a u petak u Bruxellesu, Austin je izbjegao pitanje o zapadnim projektilima dugog dometa koje je impliciralo Putinovo “nuklearna ucjena” bio uspješan.
Također je zanijekao da je SAD možda rekao Ukrajini da prestane napadati duboko u Rusiju dronovima.
“Vidjeli smo kako Ukrajinci koriste svoje dugometne bespilotne letjelice s velikim učinkom,” rekao je Austin novinarima. “Oni mogu proizvesti ove bespilotne letjelice u Ukrajini. Oni mogu brzo povećati tu proizvodnju. Bespilotne letjelice pokazale su se vrlo učinkovitima i preciznima.”
“Kada uzmete u obzir činjenicu da jedna precizno vođena raketa košta, u nekim slučajevima, blizu milijun dolara – ovisno o tome o čemu se radi – a ove UAV-ove mogu proizvesti u velikom broju uz djelić cijene,” nastavio je Austin. “Dakle, pogledate bilancu i učinke koji se stvaraju na bojnom polju, mislim da je to sjajna sposobnost.”
“Kako će koristiti sposobnost koju proizvode bit će njihova odluka,” istaknuo je šef Pentagona.
Ranije ove godine, Ukrajina je pokrenula niz napada dronovima na rusku infrastrukturu, uključujući skladišta nafte i rafinerije. Vlada SAD-a navodno je izvršila pritisak na Kijev da prekine štrajkove, iz zabrinutosti da bi oni mogli znatno poremetiti cijene nafte tijekom izborne godine.
Sam Austin rekao je Senatu u travnju da je zabrinut “posljedični učinak u smislu globalne energetske situacije” od udara ukrajinskih bespilotnih letjelica na ruske rafinerije. U međuvremenu, jedna od njegovih zamjenica Celeste Wallander rekla je zastupnicima da su štrajkovi “nisu značajno promijenile sposobnost Rusije da procesuira rat.
Odgovor Moskve na ofenzivu bespilotnih letjelica Kijeva bio je niz raketnih napada koji su osakatili ukrajinsku energetsku infrastrukturu. Ukrajinski dalekometni napadi od tada su postali mnogo rjeđi.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: