Čini se da je Kina izgradila novi i neobičan nosač zrakoplova, intigrirajući zapadne stručnjake s potencijalno prvim plovilom te vrste koje bi moglo dodatno povećati pomorsku moć Pekinga koja se brzo širi. Satelitske slike tvrtke Planet Labs pokazuju brod s velikim, otvorenim ravnim vrhom u izgradnji u brodogradilištu Guangzhou na otoku Longxue, u južnoj pokrajini Guangdong.
Prema onome što se može vidjeti na satelitskim snimkama, brod ima značajke lakog nosača zrakoplova ili amfibijskog jurišnog broda s velikom palubom, ali postoje neke naznake da bi to moglo biti prvo civilno plovilo za istraživanje i oceanografiju.
Ovaj potencijalni novi nosač zrakoplova “donekle je neobičnog oblika i veličine – puno manji od prethodnih kineskih mornaričkih nosača zrakoplova”, rekao je Thomas Shugart, bivši zapovjednik podmornice američke mornarice, a sada suradnik u Centru za novu američku sigurnost. Ali brod je čak manji od amfibijskih jurišnih brodova tipa 075 koje koristi pekinška mornarica, što sugerira da Kina možda gradi prvi svjetski, navodno civilni, nosač zrakoplova opisan kao brod za oceanografska istraživanja”, dodao je Shugart. O postojanju novog plovila prvi je izvijestio The War Zone.
Supernosač Fujian
Kina ubrzanim tempom izbacuje sve naprednije ratne brodove, često parirajuće američkoj tehnologiji nosača aviona. Nosač zrakoplova Fujian – daleko najveći, najmoderniji i najsnažniji kineski nosač do danas – krenuo je na svoja prva ispitivanja ranije ove godine, a stručnjaci kažu da bi se mogao pridružiti floti Narodnooslobodilačke vojske (PLAN) do 2026.
Taj nosač od 80000 tona nadmašuje dva kineska aktivna nosača, Shandong od 66 000 tona i Liaoning od 60 000 tona, stavljajući ga u ligu supernosača. Kina je najavila i gradnju četvrtog nosača. Samo mornarica Sjedinjenih Država upravlja nosačima zrakoplova većim od Fujiana. Pomorsko jačanje Kine je također iznjedrilo najveći amfibijski jurišni brod na svijetu, prema Centru za strateške i međunarodne studije (CSIS), think tanku iz Washingtona. Nazvan Tip 076, njegova paluba proteže se na dimenzije od otprilike 260 metara s 52 metra, što je površina otprilike dva nogometna igrališta. Na njega slijeću manji avioni, helikopteri i bespilotne letjelice
Izgrađen u Šangaju, nosač Fujian i Tip 076 krunski su dragulji vojne ekspanzije koja je dovela do toga da Peking svoju mornaricu razvije u najveću na svijetu (brojem brodova, a ne ukupnom masom brodova) s više od 340 ratnih brodova.
Vojno-civilna namjena brodova
No, izgradnja novog nosača zrakoplova u južnoj Kini mogla bi signalizirati još jedan pomak prema kineskoj najavljenoj “vojno-civilnoj fuzijskoj strategiji koja koristi stvari poput civilno-vojnih plovila dvostruke namjene”, rekao je Shugart, bivši zapovjednik podmornice. Brod potencijalno “osigurava jeftin dodatak operativnim sposobnostima PLA mornarice u okruženju niske prijetnje i njenim logističkim mogućnostima”, rekao je Carl Schuster, bivši direktor operacija u Zajedničkom obavještajnom centru američkog Pacifičkog zapovjedništva za CNN. S obzirom na njegovu laganu konstrukciju, brod bi mogao poslužiti kao nosač helikoptera ili bespilotnih letjelica za kinesku obalnu stražu, koja se sve više koristi kao kvazi-vojna snaga, rekao je Schuster.
“Posjedovanje zrakoplovne platforme proširilo bi obalnoj straži sposobnost nadzora u udaljenim vodama južnog Južnog kineskog mora i potencijalno istočno od Tajvana”, dodao je Schuster. Kina je početkom listopada pokrenula velike vojne vježbe oko Tajvana uz rekordan broj borbenih zrakoplova i drugih ratnih zrakoplova oko otoka. Jednodnevne vojne vježbe, posljednje u nizu nedavnih ratnih vježbi koje je Peking vodio protiv svog susjeda, pokazale su dosad neviđenu uključenost brodova Obalne straže koji su djelovali u područjima oko Tajvana i njegovih udaljenih otoka Matsu i Dongyin, nedaleko od kineske jugoistočne obala.
“Novi ravni krov bio bi značajan dodatak bilo kojoj operaciji blokiranja od strane Obalne straže poput one koja se vježbala prije dva tjedna i tijekom posljednje dvije godine”, rekao je Schuster.
Peking je postao agresivniji u regiji, koristeći vojsku da materijalizira svoje zahtjeve u Južnom kineskom moru i zastraši Tajvan – samoupravnu demokraciju koju je kineska vladajuća Komunistička partija obećala preuzeti, ako bude potrebno i silom. No, novo plovilo također bi moglo biti vrlo korisno u humanitarnom kapacitetu, pružajući brzu i ekonomičnu pomoć te evakuaciju u neborbenim situacijama, rekao je Schuster. “Također bi mogao poslužiti kao logistička potpora i brod za popravak u amfibijskoj operaciji nakon što se osigura plaža za iskrcavanje”, dodao je stručnjak i rekao: Brod je previše je krhak za ulazak na sporno područje plaže, ali bi mogli o tome razmisliti u očajničkim situacijama”.
Prva vježba s dva nosača
U još jednoj demonstraciji kineske rastuće pomorske moći, nosači Liaoning i Shandong dovršili su svoje prve zajedničke vježbe krajem listopada, prema državnoj novinskoj službi Xinhua. Fotografije vježbi iz zraka pokazala je kako dva nosača plove jedan pored drugog, s borbenim zrakoplovima iznad njih i najmanje 11 brodova za podršku iz njihovih udarnih skupina.
Provedena u Južnom kineskom moru, vježba je “imala za cilj poboljšati integriranu borbenu sposobnost formacija nosača zrakoplova” i bila je “dio redovne borbene obuke formacije nosača zrakoplova Liaoning na otvorenom moru”. Schuster, bivši kapetan američke mornarice, nazvao je vježbu “još jednim pokazateljem rastućih pomorskih sposobnosti PLA mornarice”. “Operacije dvostrukih nosača dodaju još jednu razinu složenosti operacijama flote”, rekao je, s vježbom koja floti omogućuje testiranje logističkih zahtjeva i koordinaciju komunikacija među brodovima u flotili.
Kineski državni Global Times citirao je kineskog pomorskog stručnjaka, Song Zhongpinga, koji je rekao da je vježba omogućila dvama nosačima da “nadopune međusobne snage i konsolidiraju svoje prednosti”. “Liaoning i Shandong mogu imati različit broj letjelica koje nose, različita prateća plovila, a time i različite sposobnosti za protuzračnu obranu, protupodmorničko ratovanje i protubrodske operacije”, rekao je Song.
Najnoviji kineski nosač zrakoplova puno je više od velikog broda