Kineski premijer Li Qiang posjetio je Australiju između 15. i 18. lipnja, što je bio prvi posjet jednog kineskog premijera toj zemlji od 2017. Li je posjetio tri australska grada: Adelaide, Canberru i Perth. Posjet najmoćnijeg čovjeka Kine nakon Xi Jinpinga uslijedio je nakon posjeta australskog premijera Anthonyja Albanesea Kini u studenom prošle godine, tijekom kojeg su se državnici obiju zemalja složili obnoviti suradnju u više sektora.
Lijev posjet uklapa se u obrazac naizmjeničnih posjeta ministara vanjskih poslova dvije države, kojima je svrha stabilizacija kinesko-australskih odnosa kako bi oni u stvarnosti dosegnuli razinu „sveukupnih strateških odnosa“ kakvima su ih 2014. opisali kineski predsjednik Xi Jinping i tadašnji australski premijer Tony Abbott. Australsko-kineski odnosi su vrlo složeni, a obilježava ih mješavina političkih sukoba i ekonomske povezanosti i međuovisnosti.
Panda diplomacija
Na početku posjeta Li je obećao dostaviti novi par velikih pandi zoološkom vrtu u Adelaideu (panda diplomacija) i pozvao Australiju da izgladi nesuglasice s Pekingom. Zoološki vrt Adelaide od 2009. dom je velikim pandama rođenim u Kini (Wang Wang i Fu Ni- jedine pande u južnoj hemisferi).
Li je najavio da će zoološkom vrtu biti ustupljene još dvije pande nakon što se stari par vrati u Kinu u studenom dodajući da će osoblje zoološkog vrta biti pozvano da „odabere par“. Australska ministrica vanjskih poslova Penny Wong je zahvalila Liju što je osigurao da pande ostanu glavna atrakcija zoološkog vrta:„To je dobro za gospodarstvo, dobro je za radna mjesta u Južnoj Australiji, dobro je za turizam i to je signal dobre volje, i mi vam zahvaljujemo“.
Kineski san: vizija za nacionalni preporod i globalno vodstvo Pekinga
Urušavanje kinesko-australskih odnosa
Posljednjih godina napetosti između dviju zemalja su jasno vidljive. Naime, nakon što je prethodna australska vlada pozvala na međunarodnu istragu o podrijetlu koronavirusa, Kina je nametnula niz trgovinskih prepreka koje su ograničavale australske izvoznike. Kina je uvela sankcije na australske proizvode u vrijednosti od 20 milijardi dolara godišnje (ugljen, vino, govedina, ječam i drvo). Dok su mnoge od tih sankcija u međuvremenu ukinute pod Albaneseovom administracijom koja je na vlasti od svibnja 2022. postoje još neka ograničenja. Tu su i kontinuirane kineske prijetnje Tajvanu invazijom, kineska asertivna politika u Južnom i Istočnom kineskom moru te uvjetna smrtna kazna australskom državljaninu, novinaru Yangu Hengjunu.To su čimbenici koji su uvelike unazadili kinesko-australske odnose.
Australija je posljednjih mjeseci stalno kritizirala kinesko zrakoplovstvo i mornaricu zbog njihovih „neprihvatljivih“ i „nesigurnih“ ponašanja na međunarodnom nebu i međunarodnim vodama, te je pozvala na suzdržanost u spornom Južnom kineskom moru na koje Peking polaže pravo gotovo u cijelosti. Nakon što je u veljači proglašen krivim za špijunažu, Yang, australski pisac i demokratski aktivist rođen u Kini, osuđen je na smrt s dvije godine odgode, što bi moglo omogućiti da se smrtna kazna promijeni u doživotni zatvor uz dobro ponašanje u zatvoru.
Presuda je izazvala međunarodnu osudu, posebno australske vlade i Yangove obitelji koji su doveli u pitanje njenu valjanost. Yangovi simpatizeri pozvali su Albanesea da zatraži od Lija da dopusti Yangov transfer u Australiju iz medicinskih razloga, rekavši da „nije moguće postići stabilan bilateralni odnos pun poštovanja s Kinom dok njihovi dužnosnici prijete pogubljenjem australskog političkog zatvorenika“.
Prosvjedi
Stotine prokineskih i antikineskih prosvjednika (aktivista za ljudska prava i demokraciju) okupilo se ispred zoološkog vrta prije posjeta kineskog premijera. Među prosvjednicima je bio i bivši hongkonški zastupnik Ted Hui, koji je prije tri godine pobjegao u Australiju kako bi izbjegao zatvorsku kaznu zbog svog aktivizma koji nije bio po volji komunističkim vlastima. Rekao je da je ponuda pande ciničan potez da se omekša imidž Kine i da se skrene pozornost sa stanja ljudskih prava.
Ispred zgrade australskog parlamenta, prosvjednici za ljudska prava uzvikivali su slogane i mahali zastavama i plakatima u znak potpore Tibetu, Xinjiangu i Hong Kongu. Bila je prisutna snažna policijska postrojba i podignuta je barikada da odvoji od prokineske i antikineske skupine. Raspoloženje je bilo napeto i izbilo je nekoliko tučnjava.
Ugroženi globalni lanci opskrbe, moguće nestašice i galopirajuća inflacija
Važnost litija
U Perthu, Li i Albanese nazočili su okruglom stolu izvršnih direktora Australije i Kine, prvom od 2017. To je pružilo platformu za kineske i australske poslovne vođe da razmjene poglede o trgovini i ulaganjima. Dvojica premijera nazočili su događaju u čast kineske zajednice u Australiji, koja je vrlo cijenjena.
Li je posjetio tvornicu za preradu litija pod kontrolom Kine u blizini Pertha u saveznoj državi Zapadnoj Australiji. Lijev posjet tvornici za preradu litija pokazuje interes Kine za ulaganje u važne minerale. Tvornica proizvodi litij hidroksid koji se upotrebljava za baterije za električna vozila. Wong je rekla da je Lijev posjet rezultat „dvije godine vrlo promišljenog, vrlo strpljivog rada ove vlade da postigne stabilizaciju odnosa i radi na uklanjanju trgovinskih prepreka“.
Tople riječi
Usprkos otvorenim problemima, posjet premijera Li Qianga Australiji otkriva da obje strane daju sve od sebe da unaprijede odnose. Srdačni govori oba premijera to pokazuju. Li je otkrio da su održali iskren, detaljan i plodonosan sastanak i postigli konsenzus u mnogim područjima. „Odnosi Kine i Australije vratili su se na pravi put nakon razdoblja preokreta i zaokreta. Povijest je dokazala da su međusobno poštovanje, traženje dodirnih točaka uz odlaganje razlika i obostrano korisna suradnja dragocjeno iskustvo u rastućim kinesko-australskim odnosima“, izjavio je Li.
Albanese je rekao da je izrazio zabrinutost zbog ljudskih prava u Kini, situacije na Pacifiku i rusko-ukrajinskog rata:„Mi imamo svoje razlike i zato je iskreni dijalog tako važan“. „Za Australiju, mi dosljedno zagovaramo važnost regije i svijeta koji su mirni, stabilni i prosperitetni, gdje zemlje poštuju suverenitet i pridržavaju se međunarodnih zakona.“ Albanese je naglasio kako je ovaj posjet „još jedan važan korak“ prema stabilizaciji često burnih odnosa između dviju nacija.
Ugovori
Dvojica čelnika potpisala su pet novih memoranduma o razumijevanju, uključujući proširenje zajedničkog dijaloga o trgovini, klimatskim promjenama, energiji i okolišu, visokom obrazovanju te nadzoru granica. Memorandum o razumijevanju o obrani i pomorskim poslovima rezultirat će dogovorom dviju zemalja o poboljšanju vojne komunikacije nakon nedavnih incidenata u Istočnom kineskom i Žutom moru gdje je skoro došlo do sukoba zračnih i mornaričkih snaga.
Lideri su ujedno pozdravili obnovu suradnje u područjima od zajedničkog interesa, uključujući tržišno natjecanje, sigurnost hrane, intelektualno vlasništvo i turizam. Objavljeno je da će obje države izdavati vize na rok od pet godina za putovanja u svrhu poslovanja i turizma. Prethodno su kineski državljani mogli podnijeti zahtjev za vize do jedne godine za posjet Australiji, a česti putnici do 10 godina.
U roku od sat vremena nakon objave, pretrage za avionske karte i hotele u Australiji porasle su za više od 200% na kineskim turističkim web-stranicama. Australci će biti oslobođeni viza za putovanje u Kinu do 15 dana.
Incident u parlamentu
Neobični incident u kojeg su bili uključeni zaposlenici kineskog veleposlanstva zasjenio je četverodnevni posjet visoke kineske delegacije. Naime, kineski činovnici pokušali su spriječiti australsku novinarku i bivšu zatvorenicu Cheng Lei da je snime televizijske kamere tijekom svečanosti potpisivanja međudržavnih ugovora u australskom parlamentu u Canberri.
Nakon što su je sredinom kolovoza 2020. uhitile kineske vlasti kao djelatnicu kineske državne televizije CGTN, vladin dužnosnik rekao je da je Cheng Lei „osumnjičena za provođenje kriminalnih radnji koje ugrožavaju nacionalnu sigurnost Kine“, ali nisu navedeni detalji. Međunarodna federacija novinara rekla je da je njezino pritvaranje bez razloga.
Cheng je službeno uhićena u veljači 2021. „pod sumnjom da je ilegalno dostavljala državne tajne u inozemstvo“.Puštena je i vraćena u Australiju u listopadu 2023. Oporbeni čelnik Peter Dutton kritizirao je Albanesea zbog njegove slabe reakcije na ponašanje službenika kineskog veleposlanstva. Senator Don Farrell branio je Albanesea, rekavši da je on iznio taj problem pred kineskog premijera.
Kina i Južna Koreja: dinamični ples suradnje i sukoba
Obećavajuća gospodarska suradnja
Ekonomska suradnja dvije zemlje je više nego dobra. Čak i tijekom razdoblja australsko-kineskih problema, izvoz Canberre u Kinu skoro se udvostručio sa 116 milijardi dolara u 2017. na 218 milijardi dolara u 2023. Kina je i dalje najveći trgovinski partner Australije, dok je Australija među najvažnijim trgovinskim partnerima Kine. Trgovinska razmjena iznosila je 327 milijardi dolara u 2023., što čini 27 posto ukupne australske trgovine robom i uslugama.
Australci najviše u Kinu izvoze željeznu rudu, ugljen, mesne proizvode, vino, žitarice, tekući prirodni plin (LNG). S druge strane, Kinezi najviše izvoze elektroničku opremu i uređaje (pametne telefone, računala i televizore, 5G infrastrukturu), tekstilne proizvode, igračke, sportsku opremu, strojeve i farmaceutske proizvode. Uvoz iz Kine čini četvrtinu australskog uvoza.
Zabrinutost za nacionalnu sigurnost navela je Australiju na blokadu kineskih ulaganja u određenim područjima, poglavito u 5G tehnologiju, ističući da se bliski trgovinski odnosi ne mogu uzeti zdravo za gotovo.
Konačna prepreka za normalizaciju trgovinskih odnosa je zabrana izvoza australskih jastoga i govedine. Lijev posjet to nije promijenio i zabrane ostaju iako je Albanese izjavio kako treba ukinuti sva ograničenja. Trgovinska razmjena ključna je za gospodarski rast i prosperitet obje zemlje. Australija je ključni dobavljač sirovina i poljoprivrednih proizvoda za „gladno“ kinesko tržište, dok Kina opskrbljuje Australiju širokim spektrom industrijskih i potrošačkih proizvoda. Političke nesuglasice, naravno, koče trgovinsku suradnju.
Negativan položaj Kine u australskoj javnosti
Ankete pokazuju kako australsko stanovništvo smatra Kinu političkom i vojnom prijetnjom. Nedavna anketa Instituta za australsko-kineske odnose (ACRI) na Sveučilištu za tehnologiju u Sydneyu (UTS) pokazuje da su Australci oprezni prema kineskoj vladi, ali priznaju važnost održavanja jakih trgovinskih veza.
71% Australaca Kinu smatra sigurnosnom prijetnjom. Čak polovica anketiranih vjeruje da je sukob s Kinom „ozbiljna mogućnost“ u sljedeće tri godine. Sve veći broj Australaca vjeruje da će ili Sjedinjene Države ili Kina natjerati Australiju da bira između odnosa s Washingtonom ili Pekingom, ali su podijeljeni oko toga koja će velika sila forsirati to pitanje. 52 posto Australaca smatra da će takav izbor nametnuti Kina, a 47 posto SAD.
55% Australaca smatra da Kina ima veći utjecaj od Amerike u susjedstvu Australije. 54% Australaca izjavilo je da bez bliskog gospodarskog angažmana s Pekingom Australija ne bi bila prosperitetna kao što jest.
Istovremeno prepoznavanje koristi trgovinske suradnje s Kinom i sigurnosnih problema pokazuje složenost australsko-kineskih odnosa.
Indija i Japan: savez za sprječavanje Kine i jačanje Indopacifika
Složenost geopolitike Azije i Pacifika
Lijev posjet se podudara s aktualnim strateškim natjecanjem u Indopacifičkoj regiji. Suradnja Australije sa Sjedinjenim Državama kroz AUKUS (trilateralni sigurnosni pakt Australije, Ujedinjenog Kraljevstva i SAD-a) zabrinjava Kinu. AUKUS je nastao u rujnu 2021. a njegove aktivnosti obuhvaćaju pomoć SAD-a i Velike Britanije Australiji u nabavi podmornica na nuklearni pogon, ali i suradnju na naprednim cyber mehanizmima, umjetnoj inteligenciji, kvantnim tehnologijama, podmorskim sposobnostima, hiperzvučnom oružju, raketnom štitu, elektroničkom ratovanju, inovacijama i razmjeni informacija. Peking AUKUS vidi kao „put pogreške i opasnosti“, upozoravajući da će pogoršati regionalne sigurnosne napetosti.
Kineze brine i Pet očiju – obavještajni savez pet zemalja: SAD-a, V. Britanije, Kanade, Australije i Novog Zelanda. Ovaj savez datira iz vremena Drugog svjetskog i Hladnog rata, a formiran je s ciljem razmjene obavještajnih podataka kako bi se poboljšala globalna sigurnost i zaštitili zajednički interesi.
Canberra je članica i Kvadrilateralnog sigurnosnog dijaloga (QUAD) sigurnosne organizacije koja još okuplja SAD, Indiju i Japan. Smisao QUAD-a je oduprijeti se kineskoj ekspanziji na Tihom i Indijskom oceanu.
Premijer Li Qiang je još jednom pokušao ostaviti po strani nedavnu prošlost i okrenuti se budućnosti. Rekao je da je „ovaj odnos na pravom putu stalnog poboljšanja i razvoja“. Međutim, razlike ostaju.
Iako je kinesko izaslanstvo bilo toplo dočekano od strane australskih vlasti, procurile su informacije kako su iza kulisa kineski predstavnici u više navrata jasno dali do znanja svojim domaćinima kako vjeruju da Sjedinjene Države koriste Australiju u široj strategiji sprječavanja Pekinga u Indo-pacifičkoj regiji iako nisu spominjali izričito AUKUS.
To je, naravno, nerviralo Australce koji nisu mogli skinuti etiketu američkog satelita. Kineski dužnosnici i mediji slično govore i javno o svim američkim saveznicima u regiji. Kinezi smatraju da Amerikanci kroz bilateralna i druga partnerstva s Australijom, Japanom, Južnom Korejom i sl. žele naštetiti Kini iako možda toga američki partneri nisu ni svjesni i nemaju sa svoje strane loše namjere prema Kini.
Li je pritiskao Australce da podrže ulazak Kine u Sveobuhvatni i progresivni ugovor o transpacifičkom partnerstvu (CPTPP), ključni regionalni sporazum kojeg su osnovale SAD, ali su se kasnije povukle zbog (amerilkog) protekcionizma.
Svjestan zamršenosti odnosa i velikih izazova, stojeći uz kineskog lidera u Canberri, Anthony Albanese je rekao kako „ne postoji fiksni model za stabiliziran odnos“. Australija nije jedina zapadna država koja želi i dalje njegovati dobre odnose s Kinom. Nedavno je objavljeno kako čak 48 američkih federalnih agencija ima svoje predstavnike u američkom veleposlanstvu u Pekingu. Aktualne ekonomske i investicijske veze zapadnih država i Kine značajno se razlikuju od vremena Hladnog rata kada nije postojala takva američko-sovjetska suradnja.
Kako pomiriti vrijednosne sukobe i gospodarske interese
„Uvijek ću se zalagati za australske vrijednosti i interese tako što ću iskreno izraziti našu zabrinutost u vezi s ljudskim pravima i konzularnim pitanjima, i zagovaranjem naše uloge u održavanju regije koja je otvorena, stabilna i prosperitetna“, citat je Albanesea koji puno govori o njegovoj vanjskopolitičkoj koncepciji.
Iako posjet kineskog premijera predstavlja pozitivan korak za australsko-kineske odnose, on je samo jedna puzla u složenoj slagalici azijsko-pacifičke i svjetske geopolitike. Odnos Australije i Kine čvrsto je povezan s odnosom Kine i SAD-a, ali i odnosima Kine i SAD-a s drugim azijskim državama poput Japana i Indije.
Posjetom uvažene kineske delegacije, Albanese pokazuje predanost uravnoteženoj i pragmatičnoj vanjskoj politici koja ne igra samo na kartu SAD-a i zapadnih država nego je i u stanju održavati odnose s istočnim silama.
Japan: ekonomski i demografski bolesnik na Dalekom istoku
Ako bi se potpuno normalizirali i sve sankcije ukinule, australsko-kineski odnosi mogli bi poslužiti kao uzoran model mirne koegzistencije država s različitim političkim sustavima (liberalna demokracija i jednopartijski socijalizam). Međutim, potpuna normalizacija još nije na vidiku budući da aktualne australske vlasti ne žele izići izvan dozvoljenog okvira kretanja kojeg toleriraju moćne zapadne strukture moći.