Nedavno izvješće Pentagona puno je očajničke klevete kako bi se ocrnio Peking i opravdao njegov proračun, reklo je ministarstvo obrane
Kinesko ministarstvo obrane optužilo je Pentagon za izmišljanje lažnih narativa i izvrtanje stvarnosti kako bi obmanulo javnost netočnim percepcijama u svom najnovijem godišnjem izvješću o vojnom i sigurnosnom razvoju Pekinga.
Izvješće Ministarstva obrane SAD-a, objavljeno ovog tjedna, krivo je protumačilo kinesku obrambenu politiku, spekuliralo o njezinom vojnom kapacitetu, flagrantno se miješalo u unutarnje poslove Pekinga i “očajnički oklevetan” Peking će preuveličati takozvanu kinesku prijetnju, rekao je glasnogovornik ministarstva Zhang Xiaogang.
‘Sjedinjene Države ‘ovisne’ o ratu postale su najveći razarač međunarodnog poretka i najveća prijetnja globalnoj sigurnosti. izjavio je Zhang.
Peking “snažno osuđuje i odlučno se protivi” sadržaj izvješća od 182 stranice, rekao je Zhang, tvrdeći da SAD samo traži izgovore za razvoj vlastitih vojnih kapaciteta. Naglasio je da se Kina drži puta miroljubivog razvoja i nacionalne obrambene politike dok ispunjava međunarodne odgovornosti koje se očekuju od velike sile.
SAD, s druge strane, koristi svoju vojnu snagu za održavanje unilateralne hegemonije i često pribjegava ekstremnom pritisku da nasilno promiče “promjene režima” i poticati “obojene revolucije” rekao je Zhang. Naveo je primjere ilegalnih ratova i vojnih akcija u Iraku, Afganistanu i Siriji koji su rezultirali teškim civilnim žrtvama i golemim humanitarnim katastrofama.
Zhang je dalje kritizirao SAD zbog njihove nuklearne politike, ističući da kineska nuklearna politika odražava neusporedivu stabilnost, kontinuitet i predvidljivost među svim nuklearno naoružanim državama.
“Pridržavamo se nuklearne strategije samoobrane i politike zabrane prve uporabe, osiguravajući da naše nuklearne sposobnosti ostanu na minimalnoj razini potrebnoj za nacionalnu sigurnost,” rekao je, prema Global Timesu.
U međuvremenu, nuklearna politika Washingtona, poput podmorničke suradnje AUKUS-a s UK-om i Australijom, potkopava međunarodni sustav neširenja nuklearnog naoružanja i značajno narušava međunarodni i regionalni mir i stabilnost, istaknuo je Zhang. Pozvao je SAD da se angažira na ozbiljnom samopromišljanju i podnese odgovoran račun međunarodnoj zajednici.
Glasnogovornik se također osvrnuo na pitanje Tajvana, upozorivši da se pokušaji odvajanja otoka od kontinentalne Kine nikada neće tolerirati.
“Kineski narod je odlučan braniti nacionalni suverenitet i teritorijalni integritet”, rekao je, kritizirajući Washingtonovu prodaju oružja i vojnu pomoć Taipeiju kao kršenje načela jedne Kine.
Unatoč svojim oštrim kritikama, Zhang je naglasio da vojni odnosi čine ključni dio širih kinesko-američkih odnosa, izrazivši nadu da će Washington u budućnosti konstruktivnije surađivati s Pekingom.
“Cilj nam je izgraditi vojni odnos temeljen na jednakosti i poštovanju, karakteriziran odsustvom sukoba ili konfrontacije, otvorenom i pragmatičnom suradnjom i postupnim gomilanjem međusobnog povjerenja”, rekao je.