Kineska nacionalna offshore naftna korporacija (CNOOC) navodno je otkrila naftno polje od 100 milijuna tona u Južnom kineskom moru, izvijestila je u ponedjeljak državna novinska agencija Xinhua, a vijest prenosi i indijski Hindustan Times.
Nakon probnog bušenja dobivena je dnevna proizvodnja od 413 barela sirove nafte i 68.000 kubičnih metara prirodnog plina, izvijestila je kineska novinska agencija.
Novootkriveno naftno polje u istočnom Južnom kineskom moru – naftno polje Huizhou 19-6 – nalazi se oko 170 kilometara od Shenzhena u južnokineskoj provinciji Guangdong, objavila je novinska agencija.
Prema američkoj Upravi za energetske informacije citiranoj u izvješću novinske agencije AFP, Južno kinesko more uglavnom je nedovoljno istraženo zbog teritorijalnih sporova, ali većina otkrivene nafte i plina nalazi se u nespornim područjima.
Kina smatra svojim vlasništvom gotovo cijelo Južno kinesko more , ali to osporavaju Filipini, Malezija, Vijetnam, Indonezija i Bruneji.
Kina izvodi vojna patroliranja
Istodobno, Kina izvodi vojno patroliranje u Južnom kineskom moru ali isto nije uvjetovano navedenom viješću energetskog karaktera, već onog sigurnosnog.
Tako je u petak Kineska narodno-oslobodilačka vojska (PLA) priopćila da je izvršila patrolu u Južnom kineskom moru, vježbu koja je održana istog dana kada je američki ministar obrane Pete Hegseth ponovno potvrdio predanost Washingtona Manili odnosno Filipinima kao važnom američkom partneru u regiji.
Vijest o velikom kineskom otkriću nafte potvrdila je i agencija AFP. Prema američkoj Upravi za energetske informacije (EIA), podzemni resursi Južnog kineskog mora uglavnom su neistraženi zbog teritorijalnih sporova, ali većina poznatih nalazišta nafte i plina nalazi se u nespornim područjima. Peking tvrdi kako ima suverenitet nad gotovo cijelim morem, na što polažu pravo i Filipini, Malezija, Vijetnam, Indonezija i Bruneji.
M. Šerić: Južno kinesko more: krizno žarište koje može izazvati 3. svjetski rat
Veliki skok cijena nafte
Neovisno o ovoj vijesti, zabilježen je veli rast cijena nafte na svjetskom tržištu. Kako javlja Reuters, cijene nafte dosegle su najvišu razinu u pet tjedana zbog zabrinutosti oko opskrbe iz Rusije i Irana.
Cijene su porasle oko 2% na najvišu razinu u zadnjih pet tjedana zbog zabrinutosti da bi globalne zalihe „crnog zlata“ mogle biti pogođene ako američki predsjednik Donald Trump ispuni svoje prijetnje da će nametnuti dodatne carine Rusiji i izvrši moguće zračne udare na Iran.
Terminske cijene sirove nafte Brent porasle su za 1,12 dolara (1,5%) na 74,75 dolara po barelu, dok su terminske cijene nafte West Texas Intermediate (WTI) porasle za 2,12 dolara (3,1%) na 71,48 dolara po barelu.
Prema News.ro, cijene sirove nafte Brent dosegnule su najvišu razinu zatvaranja od 24. veljače, dok su cijene sirove nafte WTI dosegnule najvišu razinu od 21. veljače.
Dr. sc. Igor Dekanić: Energija i ratovanje: EU će se morati potpuno osloniti na SAD