KAOHSIUNG, TAJVAN – Tijekom sljedećih nekoliko godina, Narodna Republika Kina (NR Kina) nastavit će ciljati na demokratski, samoupravni Tajvan taktikom “sive zone” i strategijom “anakonde” – naporima sporog davljenja koji nastoje prisiliti Taipei prikloniti se Pekingu bez drastičnih mjera poput invazije.
Stručnjaci kažu da će Kina eskalirati svoje napore da poremeti gospodarstvo otoka ciljanjem kritičnih industrija i infrastrukture te povećanjem tajnih operacija kibernetičkog rata koje Pekingu pružaju dovoljno pokrića da zadrži uvjerljivo poricanje.
Nedavni američki tim za ratne igre iz Zaklade za obranu demokracija (FDD), nestranačkog istraživačkog instituta, posjetio je Tajvan početkom kolovoza kako bi održao prvu stolnu vježbu koja se fokusirala na ekonomsku i kibernetičku prisilu Kine protiv Tajvana. Tim FDD-a istaknuo je kako je cijena pokretanja kibernetičkog napada, primjerice, znatno niža od cijene obrane od njega. Ova asimetrija omogućuje Kini da izvrši značajan pritisak na Tajvan bez pokretanja izravnog vojnog odgovora SAD-a.
TAJVAN REAGIRA NA TRUMPOVE KOMENTARE DA NAM TREBAJU PLAĆATI ZA OBRANU
Lokalni stručnjaci slažu se da Tajvan ima dosta posla u obrani od kibernetičkog rata i kampanja dezinformiranja, posebno u vrijeme kada je zbog umjetne inteligencije “istinu” mnogo teže definirati.
Trailer za tajvansku televizijsku seriju koja dramatizira napad Narodnooslobodilačke vojske na Tajvan koja će uskoro biti objavljena iznenadila je neke ovdje svojim prikazima dubokih lažnih videozapisa, kao i masivnim kibernetičkim napadima koji preuzimaju elektroničke reklamne ploče diljem otoka i prikazuju lažne informacije.
RADM (u mirovini) Mark Montgomery, FDD-ov viši direktor Centra za kibernetičke i tehnološke inovacije, sudjelovao je u tajvanskim ratnim igrama. U online razgovoru s medijima nedugo nakon povratka u Sjedinjene Države, primijetio je da se Tajvan suočava s izazovima s gospodarskim kontinuitetom. “Kako održavati stvari tijekom niza isprepletenih kvarova kritične infrastrukture? Tamo gdje električna energija pokreće problem s financijskim uslugama, takve stvari.”
Dean Karalekas, autor knjige “Civilno-vojni odnosi u Tajvanu: Identitet i transformacija”, rekao je za Fox News Digital da je “Ruska invazija na Ukrajinu bila nešto kao dvosjekli mač u smislu pripravnosti Tajvana.” Karalekas je istaknuo da je, s jedne strane, to mnogima otvorilo oči o realnoj vjerojatnosti da će kineski predsjednik Xi Jinping slijediti ruskog predsjednika Vladimira Putina i ispuniti svoja obećanja o pripajanju otoka, a Tajvanci su to preuzeli sami trenirati u pripremama. Karalekaš nije sudjelovao u vježbi za stolom.
S druge strane, Karalekas i drugi stručnjaci slažu se da su mnoge vještine koje neki u Tajvanu razvijaju dizajnirane za preživljavanje kinetičke borbe kakve smo vidjeli u Ukrajini – borba je, misle Karalekas i drugi, vrlo malo vjerojatna. “Puno je vjerojatnije da će Kina započeti s blokadom i omekšati tajvansko građanstvo uskraćujući im hranu, struju i sve ostale uvozne proizvode o kojima ovise njihova ekonomija i životi”, smatra Karalekas. “Nitko ne može čitati Xijeve misli, ali ovo se čini vjerojatnijim – i vjerojatnijim da će uspjeti – od sveobuhvatne invazije kakvu je pokrenuo Putin.”
ZA KINESKE VOJNE PLANERE TAJVAN NIJE OTOK ZA INVAZIJU
Američko-tajvansko partnerstvo: ključni čimbenik
I u Taipeiju i u Washingtonu postoji konsenzus da su obje političke stranke u SAD-u predane potpori obrani Tajvana, što predstavlja najveći faktor odvraćanja za Kinu. Međutim, prijedlozi za poboljšanja uključuju više poduzetnički pristup nabavi vojnog hardvera i softvera.
Tajvanski obrambeni proračun ograničen je činjenicom da on može – realno – kupiti samo opremu od SAD-a. Međutim, kažu stručnjaci, dodaju li se manje, inovativne tvrtke na popis onih koji opskrbljuju tajvansku vojsku, otok bi mogao dobiti potrebne alate za asimetričnu obrana brža, a možda i jeftinija.
Otprilike 100 milja dug vodeni pojas dijeli Kinu od Tajvana, a kao što je Matt Pottinger predložio u nedavno objavljenoj knjizi pod naslovom “Kupući jarak”, Tajvan i njegov glavni saveznik, Sjedinjene Države, trebali bi tražiti inovativnije načine da preokrenu Tajvan Ubacite se u smrtonosnu zamku za svaki pokušaj invazije NRK-a.
Jednostavno rečeno, lako je neutralizirati nekoliko podmornica, ali puno teže ubiti tisuće malih, “kamikaza” bespilotnih podmornica koje bi mogle preplaviti kineske brodove i plovila, šaljući ih na dno plitkog Tajvanskog tjesnaca mnogo prije nego što stignu do obale Tajvana.
Unutarnji izazovi Tajvana: Rezerve i energija
Američki i tajvanski stručnjaci slažu se da je reforma vojnih rezervi Tajvana ključna. Trenutno su nedovoljno obučeni i vrlo loše opremljeni. Međutim, izgradnja snažnih pričuvnih snaga nije lak pothvat i zahtijevat će višegodišnji plan podržan značajnim financijskim resursima i političkom voljom.
INSPIRIRAN UKRAJINOM, TAJVAN NASTOJI POJAČATI VOJNU PRIPREMNOST KAKO SE NASTAVLJA KINESKA PRIJETNJA
Tajvansko oslanjanje na uvezeni ukapljeni prirodni plin (LNG) također je izdvojio FDD tim kao potencijalnu slabost. Oko 40% tajvanske proizvodnje električne energije pokreće se LNG-om, a zemlja ima samo prijavljene inventare za više od 10 dana. Činjenica da se tajvanski LNG mora prevoziti morem, znači da bez obzira dolazi li iz Australije, američkog saveznika ili Katara, koji se općenito smatra više prokineskim, isporuke LNG-a su osjetljive na pomorsku blokadu ili “karantenu”.
Zakomplicirajući stvari, Demokratska progresivna stranka, koja vlada Tajvanom od 2016., odbila je produžiti vijek trajanja postojećih tajvanskih nuklearnih reaktora (od kojih će zadnji biti isključen 2025.) i umjesto toga obećala je resurse vjetru i suncu. Međutim, zeleni izvori energije možda neće pružiti smislenu ili otpornu snagu, kao što je direktor FDD kineskog programa Craig Singelton istaknuo u istom prethodno spomenutom brifingu za medije, “Mislim da je sasvim jasno u svakoj ratnoj igri u kojoj sam ikada sudjelovao… da kineski piloti koriste vjetroturbine za vježbanje gađanja.”
Utjecaj izbora u studenom 2024.: pitanje koje se nazire
FDD tim primijetio je da su neki tajvanski dužnosnici zabrinuti zbog mogućeg utjecaja nadolazećih američkih predsjedničkih izbora i zabrinuti zbog mogućnosti transakcijskog pristupa druge Trumpove administracije. Bivši predsjednik Donald Trump nedavno je dospio na naslovnice izjavom da bi nam Tajvan trebao “plaćati” za obranu, a da nam Tajvan “ne daje ništa”.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Poznato je da Trump koristi hiperbolične izjave kako bi prenio svoje inzistiranje da saveznici – od Tajvana do NATO-a – više financijski pridonose obrani. Članovi američkog tima za ratne igre sugerirali su da bi se Tajvan trebao proaktivno pozabaviti zabrinutostima koje je iznio bivši predsjednik u vezi sa svojim obrambenim proračunom, u biti “pokazujući primitke” na javni način kako bi prikazao svoju prethodnu potrošnju, dok se nastavlja obvezivati na povećanje potrošnje, sve dok je nježno podsjećajući američku javnost i Washington na dobrobiti snažnog američko-tajvanskog partnerstva.