Kina je obećala da neće pokleknuti pred ucjenama Sjedinjenih Država dok globalni trgovinski rat koji su 2. travnja zapalile sveobuhvatne carine američkog predsjednika Donalda Trumpa u utorak nije pokazao znakove jenjavanja, čak i kad su se teško pogođena tržišta dionica stabilizirala.
Prijekor je uslijedio nakon što je Trump zaprijetio povećanjem carina na američki uvoz iz drugog svjetskog gospodarstva na više od 100%, kao odgovor na odluku Pekinga da uskladi ‘recipročne’ carine koje je Trump prvotno predstavio prošlog tjedna. O tome piše saudijski medij Asharq Al-Awsat.
“Prijetnja američke strane eskalacijom carina protiv Kine je greška nad greškama, koja još jednom razotkriva ucjenjivačku prirodu američke strane”, priopćilo je kinesko ministarstvo trgovine. “Ako SAD inzistira na svome, Kina će se boriti do kraja.”
Kolaps azijskih tržišta nakon Trumpovog carinskog tsunamija. Ni drugima se ne piše dobro
Vrtoglavica financijskih tržišta
Europska unija predložila je vlastite protucarine na Trumpov carinski napad koji je zahvatio desetke zemalja, poslao financijska tržišta u vrtoglavicu i potaknuo očekivanja da bi globalno gospodarstvo moglo krenuti prema recesiji.
Tržišta dionica pronašla su čvršće uporište nakon nekoliko mučnih dana za ulagače, što je potaknulo neke poslovne čelnike, uključujući one bliske Trumpu, da potaknu predsjednika da promijeni smjer.
Japanski indeks Nikkei porastao je u utorak za 6 posto, oporavivši se od najniže razine u 1-1/2 godine na prethodnoj sesiji, nakon što su se Trump i japanski premijer Shigeru Ishiba dogovorili o otvaranju trgovinskih pregovora.
Američki državni tajnik Marco Rubio također je razgovarao s pakistanskim kolegom o carinama i budućim trgovinskim odnosima.
Kineski blue chips popeo se za 1%, nadoknadivši djelić pada od više od 7% u ponedjeljak. Indeks Hang Seng u Hong Kongu skočio je oko 2% nakon najgoreg dana od 1997. kao rezultat onoga što je čelnik trgovačkog središta nazvao “nemilosrdnim” carinama.
Fjučersi američkih dionica također su porasli nakon što su pali na najnižu razinu u više od godinu dana.
Međutim, indonezijska su tržišta bila pogođena, s padom dionica od 9%, i valutom rupija koja je pala na rekordno nisku razinu jer je trgovanje nastavljeno u utorak nakon produljenog praznika. Njezina središnja banka obećala je intervenirati, pridružujući se naporima drugih svjetskih vlasti da zaustave nesreću posljednjih dana.
Meter: U Japanu je sve mračnije zbog Trumpovih ideja iako je ‘zemlja izlazećeg sunca’
Američka „posljednja šansa“
Trump je rekao da će carine – minimalno 10% za sav uvoz iz SAD-a, s ciljanim stopama do 50% – pomoći Sjedinjenim Državama da ponovno zauzmu industrijsku bazu za koju kaže da je usahla tijekom desetljeća liberalizacije trgovine.
“To je jedina šansa koju će naša zemlja imati da ponovno postavi tablicu. Jer nijedan drugi predsjednik ne bi bio spreman učiniti ono što ja radim, ili čak proći kroz to”, rekao je novinarima u Bijeloj kući.
Odgovor Europske komisije
Europska komisija je u međuvremenu predložila protucarine od 25 posto na niz roba iz SAD-a, uključujući soju, orašaste plodove i kobasice, iako su druge potencijalne stavke izostavljene s popisa, prema dokumentu u koji je Reuters imao uvid.
Dužnosnici su rekli da su spremni pregovarati s Trumpovom administracijom o dogovoru “nula za nulu”. “Prije ili kasnije, sjesti ćemo za pregovarački stol sa SAD-om i pronaći obostrano prihvatljiv kompromis”, rekao je povjerenik EU za trgovinu Maros Šefčović na konferenciji za novinare.
27-člani blok bori se s carinama na automobile i metale koje su već na snazi, a u srijedu se suočava s carinama od 20 posto na druge proizvode. Trump je također zaprijetio da će uvesti carine na alkoholna pića u EU. Ulagači i politički čelnici borili su se da utvrde jesu li Trumpove carine trajne ili su taktika pritiska da se dobiju ustupci od drugih zemalja.
Britanski premijer: Svijet kakvog smo poznavali je nestao. Nastavljamo prodavati benzince
Sastanak na Floridi
Američki ministar financija Scott Bessent sastao se u nedjelju s Trumpom na Floridi, izvijestio je Politico, kako bi ga potaknuo da naglasi sklapanje trgovinskih sporazuma s partnerima kako bi uvjerio tržišta da postoji kraj američke strategije.
Dužnosnici administracije kažu da su se deseci drugih zemalja obratili u nadi da će ukinuti carine koje bi trebale stupiti na snagu u srijedu. Također kažu kako predsjednik ispunjava svoje obećanje da će preokrenuti desetljeća liberalizacije trgovine za koju vjeruje da je potkopala američko gospodarstvo.
“On udvostručuje nešto za što zna da funkcionira i nastavit će to činiti”, rekao je ekonomist Bijele kuće Kevin Hassett za Fox News. “Ali on će također poslušati naše trgovačke partnere, i ako nam dođu sa stvarno dobrim poslovima koji daju prednost američkoj proizvodnji i američkim poljoprivrednicima, siguran sam da će poslušati.”
Kina gubi bitnu luku na južnoj hemisferi
Oglasili se i „vukovi“ s Wall Streeta
Čelnici Wall Streeta izdali su upozorenja na američke carine, a izvršni direktor JPMorgan Chasea Jamie Dimon rekao je da bi one mogle imati trajne negativne posljedice, dok je upravitelj fonda Bill Ackman rekao da bi mogle dovesti do “ekonomske nuklearne zime”. Ackman je jedan od šačice Trumpovih pristaša koji su dovodili u pitanje strategiju. Milijarder
Elon Musk, koji predvodi Trumpove napore da smanji državnu potrošnju, pozvao je tijekom vikenda na nulte carine između SAD-a i Europe. Također je apelirao na Trumpa da poništi carine, izvijestio je Washington Post.
U ponedjeljak je Trumpov trgovinski savjetnik Peter Navarro odbacio izvršnog direktora Tesle kao “sastavljača automobila”.
Ulagači se sada klade da bi rastući rizik od recesije mogao potaknuti američku središnju banku Fed da smanji stope već sljedećeg mjeseca. Trump je u ponedjeljak ponovio svoj poziv središnjoj banci da snizi stope, ali šef Feda Jerome Powell dosad je davao do znanja da mu se ne žuri.
Do danas! Trump jučer dao ultimatum Kini nakon kojeg bi mogao uslijediti kaos