Kineska ekonomija porasla je za 5,3% u prvih šest mjeseci ove godine u odnosu na isto razdoblje prošle godine, prema Nacionalnom uredu za statistiku (NBS). Proširenje dolazi unatoč trajnim vanjskim pritiscima, posebno eskalirajući trgovinske napetosti s EU i SAD -om.
Rast je u prvom tromjesečju porastao za 5,4% prije nego što je malo usporio na 5,2% u drugoj. Potonja je, međutim, bila malo ispred projekcija za porast od 5,1%, prema anketi Reutersa.
Svjetska banka očekuje da će rast BDP -a u Kini doći do 4,5% u 2025. i 4,0% u 2026., dok je vlada za ovu godinu postavila cilj od oko 5%. Analitičari koji su pregledali Reuters predviđali su rast od 4,6% i 4,2% ove godine i sljedeće.
Peking se suočava s rokom 12. kolovoza kako bi postigao dugoročni tarifni sporazum s Washingtonom nakon preliminarnog primirja dosegnutog u lipnju da je zastao tjednima eskalacije uvoznih dužnosti tit-za-tat.
Najnoviji trgovinski razgovori pokazali su oprezan napredak. Kina se složila s ograničenim ustupkama, uključujući ublažavanje kontrole izvoza na rijetkim zemljama, dok su SAD nastavili izvoz Nvidia AI čipsa. Međutim, ključna pitanja ostaju neriješena, posebno oko tehnologija vojne upotrebe. Ako se ne dovrši, globalni lanci opskrbe mogli bi se suočiti s obnovljenim poremećajem tarifa većim od 100%.
Pročitajte više:
Peking slams EU za uključivanje kineskih tvrtki u sankcije Rusije
U isto vrijeme, Bruxelles i Peking poduzeli su neke korake ka ublažavanju svojih napetosti nakon privremene deeskalacije dogovorene početkom srpnja. Kao dio najnovijeg sporazuma, EU je odgodio tarife na kineska električna vozila do 1. kolovoza. Kina je ponudila neke ustupke, uključujući poboljšani pristup tržištu za europske proizvođače automobila i veću fleksibilnost u izvozu kritičnih sirovina, poput rijetkih zemalja. Peking je također ublažio odmazde za uvoz EU konjaka.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: