CR450, koji je predstavljen u Pekingu 29. prosinca, postigao je testne brzine od čak 450 kilometara na sat (281 milju na sat) i operativnu brzinu od 400 kilometara na sat (248,5 milja na sat), prema kineskom Ministarstvu prometa.
Nakon što uđe u komercijalnu upotrebu, mogao bi postati najbrži brzi vlak na svijetu, nadmašujući brzinu aktualnog kineskog modela CR400, koji je predstavljen 2017. godine i vozi brzinom od 350 kilometara na sat (217 milja na sat).
Najnoviji prototip CR450 hvale njegovi proizvođači – CRRC Changchun Railway Vehicles i CRRC Sifang Co., Ltd. – zbog izvrsnosti u operativnoj brzini, energetskoj učinkovitosti, kontroli buke i performansama kočenja.
Prošao je više od 3.000 simulacija i preko 2.000 testova na platformama kako bi zadovoljio rigorozne zahtjeve za komercijalno korištenje, navodi državni list China Daily, a prenosi CNN.
Potrebna su dodatna testiranja na linijama i usavršavanja kako bi se osiguralo da zadovoljava sve potrebne standarde za komercijalne operacije, priopćila je China State Railway Group.
Tijekom posljednjeg desetljeća, Kina je postala neprikosnoveni svjetski lider u razvoju željeznica, izgradivši tisuće kilometara novih pruga koje dosežu gotovo svaki kutak zemlje. Njena željeznička mreža prostire se na više od 160.000 kilometara, uključujući više od 46.000 kilometara brzih pruga.
Brze željeznice već dugo su učinkovita alternativa zračnom prometu za putovanja do 700 milja (1126,5 kilometara) povezujući ljude između velikih gradova i ruralnih dijelova zemlje uz jednostavnost i udobnost.
Od 1980-ih, stotine milijardi dolara uložene su u nove brze i kapacitetne željeznice diljem Europe i Azije, čiji su pioniri japanski Shinkansen i Train à Grande Vitesse (TGV) u Francuskoj.