Brzo uvođenje čiste energije potaknuto je industrijskom potražnjom i solarnom energijom u Kini, navodi energetski nadzornik
Globalno energetsko tržište ulazi u novu “doba elektriciteta” na čelu s Kinom, s potražnjom za fosilnim gorivima koja će dosegnuti vrhunac do kraja desetljeća, objavila je Međunarodna agencija za energiju (IEA).
U svom godišnjem izvješću World Energy Outlook objavljenom u srijedu, IEA je rekla da proizvodnja čiste energije napreduje “stopa bez presedana,” dok proizvodnja baterija i solarnih panela raste, potaknuta industrijom, električnim vozilima i podatkovnim centrima.
Očekuje se da će Kina činiti gotovo 60% svih instaliranih kapaciteta za obnovljivu energiju u svijetu do 2030., unatoč tome što ostaje jedan od najvećih svjetskih potrošača nafte, istaknula je IEA. Sama kineska solarna proizvodnja na putu je premašiti ukupnu potražnju za električnom energijom u SAD-u do sljedećeg desetljeća.
Prema promatraču, sukobi u Ukrajini i na Bliskom istoku razotkrili su pritisak na globalni energetski sustav i potrebu za ulaganjima kako bi se ubrzao prijelaz na “čišće i sigurnije tehnologije.”
“U povijesti energetike svjedočili smo dobu ugljena i dobu nafte,” Objasnio je izvršni direktor IEA-e Fatih Birol.
“Sada se ubrzano krećemo u doba električne energije, koje će definirati globalni energetski sustav u budućnosti i koji će se sve više temeljiti na čistim izvorima električne energije,” dodao je.
Rekordno velika količina čiste energije stigla je globalno prošle godine, priopćila je IEA, uključujući više od 560 gigavata (GW) kapaciteta obnovljive energije. Gotovo 2 trilijuna dolara godišnje se ulaže u projekte čiste energije diljem svijeta, što je gotovo dvostruko više od iznosa koji se ulaže u fosilna goriva, objavila je organizacija sa sjedištem u Parizu.
“Zajedno s nuklearnom energijom, koja je predmet obnovljenog interesa u mnogim zemljama, izvori s niskim emisijama trebali bi generirati više od polovice svjetske električne energije prije 2030.”, navodi se u izvješću.
U isto vrijeme, predviđa se da će potražnja za fosilnim gorivima dosegnuti vrhunac do kraja desetljeća, prema agenciji, kao razvoj čiste energije “daleko je od jedinstvenog po tehnologijama i zemljama.”
Unatoč “rastući zamah iza prijelaza čiste energije,” IEA je rekla da je svijet “još daleko od usklađene putanje” s ciljem da postane ugljično neutralna do 2050.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: