Atraktivne partnerice mogle bi biti medene zamke kojima je cilj namamiti mlade u špijunažu, upozorilo je Ministarstvo državne sigurnosti
Kinesko Ministarstvo državne sigurnosti (MSS), glavna agencija u zemlji odgovorna za vanjske obavještajne poslove i protušpijunažu, izdalo je upozorenje mladim ljudima da “zgodni momci i zgodne djevojke” s kojima se susreću mogu biti medene zamke s ciljem da ih namame u špijunažu za strane zemlje.
Agencija je u srijedu objavila upozorenje na svom službenom WeChat računu i uputila ga mladim studentima, posebno onima koji imaju pristup vrlo osjetljivim ili povjerljivim informacijama ili klasificiranim istraživačkim podacima. Ministarstvo ih je upozorilo da se ne daju zavesti dobrim izgledom, jer bi to mogla biti postavljena zamka “prekomorske špijunske obavještajne agencije.” Tvrdilo je da takvi subjekti često ciljaju na mlade kineske studente, “prerušavajući se u bliske prijatelje i osobe od povjerenja” koji pokušavaju “osvojiti, namamiti i prisiliti” ih u lažnu “ljubavna zamka.”
Ministarstvo je također tvrdilo neke strane obavještajne agencije “omogućiti visoko plaćene poslove s nepunim radnim vremenom” za studente, često koristeći nejasan jezik za traženje informacija u ime istraživanja tržišta ili akademske razmjene. U tim slučajevima agenti su obično prerušeni u akademike, istraživače ili konzultante, upozorilo je ministarstvo koje “iskoristiti znatiželju i volju mladih da isprobaju nove stvari.”
Ministarstvo nije dalo konkretna imena stranih agencija koje su ciljale studente na gore navedeni način, ali poznato je da Kina razmjenjuje optužbe za špijunažu sa SAD-om i Velikom Britanijom.
Najnovije upozorenje ministarstva dolazi nakon skandala u New Yorku, gdje je bivša zamjenica šefa kabineta guvernerke Kathy Hochul, Linda Sun, optužena da je djelovala kao nepoznati agent kineske vlade. U lipnju ove godine Peking je objavio da je uhitio dvojicu svojih državljana zbog sumnje da su pomagali britanskoj stranoj obavještajnoj agenciji MI6.
Račun agencije pokrenut je u kolovozu prošle godine, nakon proširenja kineskog zakona o protušpijunaži. Vlastima zemlje dao je šire ovlasti za iskorjenjivanje špijuna. Ministarstvo je od tada objavilo mnoga upozorenja slična onom u srijedu, s ciljem popularizacije protuobavještajnih mjera u kineskoj javnosti.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: