Kineski div BYD zabilježio je prihod od 777 milijardi juana (107 milijardi dolara) za 2024., nadmašivši Teslu u vlasništvu Elona Muska u godišnjoj prodaji usred sve intenzivnije konkurencije na globalnom tržištu automobila na električni pogon.
U podnesku objavljenom jučer, BYD je izvijestio o skoku prodaje od 29% u odnosu na prethodnu godinu na isporukama od 4,27 milijuna automobila, uključujući potpuno električna vozila i hibride. Za usporedbu, Teslin prihod u 2024. iznosio je 97,7 milijardi dolara, a isporučeno je 1,79 milijuna vozila na baterije, prenosi CNN. Godišnje isporuke Tesle su prvi put prošle godine pale za 1,1%. S obzirom na značajan pad vrijednost dionica Tesle i ogroman pad prodaje Tesle u Europi ove godine, za očekivati je još veći pad 2025. Zbog svega toga su Musk i Trump reklamirali Teslu ispred Bijele kuće što je potaknulo kritike zbog sukoba interesa te neskrivenog uplitanja biznisa u politiku.
U svom posljednjem godišnjem izvješću, izvršni direktor BYD-a Wang Chuanfu rekao je da je tvrtka prošle godine doživjela “brzi razvoj”. “BYD je postao vodeći u industriji u svim sektorima, od baterija, elektronike do novih energetskih vozila, prekidajući dominaciju stranih marki i preoblikujući novi krajolik globalnog tržišta” rekao je.
Ubrzan razvoj tehnologije i jeftinije usluge
Prošli tjedan BYD je predstavio ultrabrzi sustav punjenja auta za kojeg tvrdi da može dodati 400 km dometa u samo pet minuta, nadmašujući Teslinu tehnologiju punjenja. Teslinim Superchargerima potrebno je 15 minuta za punjenje i osiguravaju domet od 320 km. Osim toga, BYD je prošlog mjeseca lansirao napredni sustav pomoći vozaču za većinu svojih modela bez dodatnih troškova. Analitičari kažu da je besplatna nadogradnja njegovog vlasničkog sustava “Božje oko” povećala pritisak na Teslu i druge kineske proizvođače električnih vozila. Nasuprot tome, Teslina usluga Full Self-Driving (FSD) dostupna je američkim kupcima uz mjesečnu pretplatu od 99 dolara ili jednokratnu uplatu od 8000 dolara.
“Na kraju će Tesla možda morati smanjiti svoju cijenu FSD-a u Kini”, napisao je Seth Goldstein, analitičar u Morningstaru. Tesla se bori da održi korak s BYD-om u Kini, posebice jer je njegova dugo očekivana usluga FSD-a (autonomne vožnje) i dalje u zastoju u zemlji, čekajući regulatorno odobrenje. Tesla ove godine cilja na potpuno uvođenje FSD-a u Kini. Prošlog je tjedna pokrenuo ograničena besplatna probna testiranja FSD-a u Kini, samo da bi ih zaustavio do ponedjeljka. Teslin račun korisničke podrške na kineskoj platformi Weibo rekao je da radi na osiguravanju regulatornog odobrenja za FSD.
“Sve relevantne strane aktivno unapređuju proces, a kada sve bude spremno, uvest ćemo ažuriranja što je prije moguće”, stoji u izjavi kao odgovor na nedavni post potpredsjednice Tesle Grace Tao, čiji je račun bio preplavljen pritužbama korisnika o nagloj obustavi usluge.
Borba za europsko tržište
Kineska električna vozila praktički su isključena s američkog tržišta zbog carina. Ali BYD dominira Kinom, najvećim svjetskim tržištem automobila. Godine 2024. BYD je imao 32% udjela u ukupnom kineskom tržištu prodaje novih energetskih vozila, što uključuje i hibride. Tesla je zauzimao samo 6,1% tržišta, prema China Passenger Car Association. Tesla se također bori u Europi, gdje mu je prodaja pala u veljači drugi mjesec zaredom: kompanija je prodala oko 40% manje vozila na kontinentu u usporedbi s veljačom 2024., prema Europskom udruženju proizvođača automobila.
Atlantic Council: EU i SAD nisu spremni za ‘tsunami’ kineskih električnih vozila