Nedavni sastanak kineskog predsjednika Xi Jinpinga s vodećim tehno liderima, uključujući osnivača Alibabe Jacka Maa, izazvao je veliku pažnju medija i analitičara. Susret, održan u Pekingu, tumači se kao znak promjene stava kineske vlade prema privatnom tehnološkom sektoru nakon višegodišnjeg regulatornog pritiska.
Kineski predsjednik Xi Jinping, naime, ugostio je u ponedjeljak u Pekingu suosnivača Alibabe Jacka Maa i vodeće izvršne direktore tehnoloških tvrtki, što ukazuje na zaokret prema opuštenijem okruženju nakon višegodišnjeg regulatornog pritiska.
Osim Maa, među prisutnima su bili osnivač Huaweija Ren Zhengfei, izvršni direktor BYD-a Wang Chuanfu, izvršni direktor CATL-a Zeng Yuqun, izvršni direktor Tencenta Pony Ma, izvršni direktor Meituana Wang Xing, izvršni direktor Xiaomija Lei Jun i izvršni direktor DeepSeeka Liang Wenfeng, prema kineskim medijskim izvješćima. Prema službenoj novinskoj agenciji Xinhua, prenosi CNN, predsjednik Xi je poručio poduzetnicima da imaju “ogroman potencijal i obećavajuće izglede”.
Naglasio je da su ekonomski izazovi s kojima se zemlja suočava samo privremeni te obećao ukloniti prepreke za fer tržišno natjecanje.
“Sada je savršeno vrijeme za procvat privatnih poduzeća i poduzetnika”, rekao je na sastanku u Velikoj dvorani naroda, gdje je 2018. godine predsjedao sličnim simpozijem s liderima privatnih tvrtki. Prema izvješću Reutersa, Xi Jinping je tijekom sastanka naglasio važnost privatnih poduzeća za kinesko gospodarstvo i pozvao ih da “pokažu svoj talent” u doprinosu nacionalnom razvoju.
Potez predsjednika dolazi u trenutku kada se Kina suočava s gospodarskim izazovima, uključujući usporavanje rasta i trgovinske napetosti sa Sjedinjenim Državama. Analitičari smatraju da je cilj sastanka obnoviti povjerenje u privatni sektor i potaknuti inovacije kako bi bili što konkurentiniji na globalnoj razini.
Sastanak je održan samo nekoliko tjedana nakon što je kineski startup DeepSeek predstavio najnoviji AI model koji je uzdrmao globalna tržišta dionica i AI industriju, pružajući performanse usporedive s američkim tehnološkim gigantima uz znatno niže troškove. Njegov uspjeh donio je optimizam kineskom tehnološkom sektoru, koji se još uvijek oporavlja nakon više od tri godine strogog regulatornog pritiska.
Svojevrsna represivna kampanja započela je krajem 2020. godine nakon što je Jack Ma kritizirao kineske financijske regulatore i banke u svom govoru. Njegova oštra kritika pokrenula je najširu regulatornu akciju u povijesti korporativne Kine, koja je utjecala na sudbinu drugih tehnoloških divova poput Tencenta, Didi-ja i Meituana. Od tada se Ma, nekada glasni osnivač, uglavnom povukao iz javnosti.
Njegova prisutnost na sastanku s Xijem sugerira da su vlasti konačno spremne okončati pojačani nadzor, budući da su zabrinutosti oko njegovog poslovnog carstva uglavnom riješene, piše CNN.
“S usporavanjem domaće ekonomije i eskalacijom geopolitičkih pritisaka, vlada jasno daje do znanja da cijeni i oslanja se na privatni sektor za poticanje inovacija i rasta”, izjavila je Angela Huyue Zhang, profesorica prava na Sveučilištu Južne Kalifornije.
S njom se slaže i Fred Hu, predsjednik investicijske tvrtke Primavera Capital, koji je za Reuters kazao da se Xijev sastanak s privatnim poduzetnicima “jasno predstavlja promjenu smjera” u kineskoj politici prema privatnim tvrtkama.
U petak je Hang Seng China Enterprises Index, koji prati ključne kineske tvrtke, porastao na najvišu razinu od početka 2022. godine, nakon što je Reuters prvi izvijestio o nadolazećem skupu. U ponedjeljak je trgovanje završilo ipak s padom od oko jedan posto.