Kineski znanstvenici razvili su novi dizajn hipersoničnog projektila s nosnim konusom izrađenim od čelika, što je donedavno smatrano nemogućim. Tim, predvođen profesorom Huangom Fengleijem s Pekinškog instituta za tehnologiju, predstavio je svoju ideju u kineskom časopisu Acta Armamentarii prošlog mjeseca. Projektil, osmišljen da leti brzinom do osam Macha (osam puta većom od brzine zvuka), koristi nehrđajući čelik visoke čvrstoće za bojevu glavu – materijal koji je jeftin i široko dostupan.
Čelik se počinje topiti na temperaturama od oko 1200 stupnjeva Celzijusa, dok hipersonična oružja mogu dosegnuti čak 3000 stupnjeva zbog aerodinamičkog zagrijavanja tijekom leta. Da bi riješili problem toplinskog stresa, kineski znanstvenici predlažu korištenje naprednih materijala za toplinsku zaštitu. Njihov dizajn uključuje sloj keramike za ultra visoke temperature i izolacijski sloj aerogela, koji bi održavao unutarnje dijelove projektila dovoljno hladnim za siguran prijevoz eksploziva. Prema Huangovom timu, ova kombinacija materijala mogla bi omogućiti projektilu da izdrži ekstremne uvjete tijekom hipersoničnog leta i osigura toplinsku sigurnost bojeve glave.
Jedna od ključnih prednosti ovog dizajna je njegova relativno niska cijena u usporedbi s hipersoničnim projektilima koje razvijaju druge zemlje, poput Sjedinjenih Država i Rusije, što je u skladu sa strategijom kineske vojske da smanji troškove u globalnoj utrci u naoružanju. Dok američki sustavi koriste skuplje materijale poput legura volframa, koje su rijetke i teže za obradu, Kina pokušava iskoristiti jeftinije alternative i inovativne metode proizvodnje.
Problem toplinskog opterećenja
Međutim, kineska raketa još uvijek nije prošla testiranje, a stručnjaci se slažu da bi izazovi vezani uz toplinsku zaštitu mogli ostati značajan problem. Američki vojni programi također se suočavaju s problemima toplinskog opterećenja, a neadekvatna zaštita bila je jedan od glavnih uzroka neuspjeha u njihovim testovima hipersoničnog oružja.
Kina je usmjerila svoje napore u razvoju hipersoničnih raketa na potencijalne vojne ciljeve kao što su američke udarne skupine nosača zrakoplova i vojne baze u inozemstvu. Unatoč značajnim napretcima, stručnjaci procjenjuju da bi u stvarnim borbenim uvjetima bilo potrebno više projektila kako bi se neutralizirale te mete, što znači da će troškovi i dalje biti ključni faktor u ovoj utrci u naoružanju.
Moćno američko oružje mijenja pravila igre? ‘Kina ovo ne može ignorirati’ (Video)