King ICT dobio je unosan posao s državom. Za uvođenje i instalaciju sustava za tonsko snimanje i transkripciju sudskih rasprava Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije platit će 17,4 milijuna eura poznatoj zagrebačkoj informatičkoj tvrtki. King ICT ovaj je posao dobio nakon provedenog postupka javne nabave, a ugovor će biti potpisan na 18 mjeseci. Vlada je na današnjoj sjednici odobrila sklapanje ugovora.
Tvrtka poznata po poslu s NATO-om, ali i hrvatskom državom, za 17,4 milijuna eura nabavit će sustav za tonsko snimanje sudskih rasprava koji obuhvaća dobavu, isporuku i montažu opreme za snimanje i procesiranje (mikrofoni, zvučnici, slušalice, radne stanice, monitori itd.), snimanje s pripadajućom aktivnom i pasivnom ICT infrastrukturom (mrežni preklopnici, samostojeći ormari, UPS-vi, montaža itd.) i sustav za automatiziranu transkripciju tonskih snimaka sudskih rasprava, koji obuhvaća dobavu, isporuku i implementaciju sustava za procesiranje i transkripciju na lokacijama sudova, odnosno sudnica te centralno programsko rješenje za tonsko snimanje i transkripciju, piše u obrazloženju odluke kojom se daje suglasnost Ministarstvu pravosuđa da potpiše ugovor s King ICT-om.
Kompaniji će ove godine biti isplaćeno 8 milijuna eura, a sljedeće 9,4 milijuna.
Uvođenje sustava za tonsko snimanje i transkripciju sudskih rasprava dio je reformske mjere iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO) nazvane “Povećanje učinkovitosti pravosudnog sustava za veće povjerenje građana”. U sklopu njezinog provođenja, a kako bi bilo omogućeno tonsko snimanje sudskih rasprava, još 2022. izmijenjena su dva zakona – onaj o kaznenom postupku i parničkom postupku.
Uvođenjem digitalnog alata u hrvatske sudnice želi se ubrzati sudske postupke i omogućiti što točnije bilježenje onoga što je rečeno na raspravi, piše u obrazloženju odluke kojom se daje suglasnost za sklapanje ugovora s King ICT-om.
“Tonskim zapisom se na autentičan i izvoran način dokumentira svaka usmeno iznesena činjenična tvrdnja stranaka i iskaz tijekom postupka, upravo onakav kakav je stranka u postupku i istaknula. Upravo ta autentičnost i izvornost tehničkog dokumentiranja činjeničnih tvrdnji i snimljenih izjava daju jamstvo izvornosti i istovjetnosti onih činjenica koje su stranke u postupku iznijele. Snimanje rasprave trebalo bi omogućiti odražavanje njezinog stvarnog tijeka i registriranje svih zbivanja u sudnici, što sa zapisnikom često nije slučaj. Također, povećava se transparentnost i brža dostupnost informacija. Transkripcijom se provodi prijepis u tekstualni sadržaj svih činjenica, navoda i iskaza pohranjenih u tonske snimke tijekom sudske rasprave”, obrazlažu iz Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije.
Što će biti sa sudskim zapisničarima zbog uvođenja sustava za tonsko snimanje i transkripcije u obrazloženju se ne navodi. Hoće li digitalni alat i čovjek zajednički obavljati posao ili će netko izvisiti za sada nije poznato.