Mušule, mušlje ili pedoči, samo su neki od naziva za ovog školjkaša koji je upravo zbog svoje dostupnosti, ukusa i hranjivosti gotovo pa sastavni dio jelovnika stanovnika koji žive uz more.
Znanstvenike proteklih godina ipak sve više zabrinjava utjecaj visokih temperatura na njihovu populaciju. Tako je nedavno na društvenim mrežama Institut za oceanografiju i ribarstvo objavio kako su tijekom prošlotjednog redovitog uzorkovanja unutar projekta #BivalveSPEECH, financiranog od strane Hrvatske zaklade za znanost – Croatian Science Foundation, zabilježili temperature od 24,7 °C u površinskom sloju mora na uzgajalištima školjkaša u Novigradskom moru.
Uzgoj školjkaša ako je pravilno proveden, ima pozitivan utjecaj na ekosustav u kojem se provodi putem efikasne filtracije morske vode.
Uzgojne konstrukcije služe kao mjesta u kojem manje ribe traže zaklon i pronalaze dodatne izvore hrane dok same ljušture školjkaša pružaju podlogu mnogobrojnim morskim organizmima, koji se inače ne bi imali gdje prihvatiti, povećavaju time bio raznolikost na područjima uzgoja školjkaša,
Uz sve to školjke se uzgajaju na uzgojnim područjima koja se nalaze u blizini rijeka ili podzemnih vrulja koje donose slatku vodu bogatu hranjivim tvarima s kopna u more.
Izložene pogubnim utjecajima
S obzirom na to da se uzgajaju u obalnom području, najčešće u poluzatvorenim uvalama, dagnje su posebno izložene različitim ekstremnim okolišnim uvjetima, od velike količine slatke vode koja smanjuje salinitet ispod fiziološki prihvatljivog za dagnju u pojedinim dijelovima godine do ekstremnih ljetnih temperatura mora popraćenih sušama i manjkom hranjivih tvari u moru.
Ovakvi događaji su sve češći posljednjih godina pa su sve češće i pojave povećane smrtnosti dagnji na pojedinim uzgojnim područjima. Među najpoznatijim uzgajalištima dagnji u Hrvatskoj zasigurno je Novigradsko more u Zadarskoj županiji. Novigradska dagnja zaštićena je prestižnom oznakom izvornosti koja kupcu garantira kvalitetu proizvoda koji kupuje. Osim u Novigradskom moru, u Zadarskoj županiji dagnje se vrlo uspješno uzgajaju i u Podvelebitskom kanalu.
Iz perspektive kupca koji plaća jedan od najvažnijih parametara koji određuje kvalitetu svakog školjkaša, pa tako i dagnje, je indeks kondicije koji pojednostavljeno rečeno predstavlja količinu »mesa« koja se nalazi unutar ljuštura školjkaša.
– Optimalna temperatura za rast dagnji je od 10 °C do 20, 22 °C, iznad i ispod navedenih temperatura rast se usporava. Što se tiče donje granice smatra se da temperature mora ispod 5 °C uzrokuju jako usporavanje metabolizma i rasta. Također, temperature iznad 28 °C tijekom duljeg razdoblja mogu dovesti do stresa, smanjenog rasta, pa čak i mortaliteta, koji je prošle sezone bio izražen kod nas, ali i kod talijanskih uzgajivača – rekao je profesor Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru Tomislav Šarić za Zadarski list.
Nažalost većina uzgajivača školjkaš u Hrvatskoj nije potpuno spremna na klimatske izazove. Kako bi se smanjila uginuća za vrijeme visokih ljetnih temperatura mora te za tijekom dugih razdoblja smanjenog saliniteta za vrijeme jeseni i zime potrebno je provesti spuštanje dagnji u dublje slojeve mora.
Potrebno je prilagoditi uzgojne gustoće, odnosno smanjiti broj dagnji koji se uzgaja po metru uzgojne instalacije kako bi se omogućila svim jedinkama dostatna količina hrane i u vrijeme smanjene količine hranjivih tvari u okolišu.
Sve to zahtjeva ulaganja i angažiranje dodatne radne snage što većini malih uzgajivača predstavlja velik izazov!
J.T.