Oko 36 tisuća učenika osmih razreda prije nekoliko dana pisalo je nacionalne ispite iz engleskog jezika. Upravo je taj predmet vrlo važan učenicima koji u srednjoj školi žele upisati pomorska zanimanja. Koliki je ustvari interes među mladima za pomorstvo?
Najjužnija srednja škola koja nudi programe za pomorstvo je ona u Dubrovniku. Posebno su zanimljiva dva smjera – pomorski nautičar i tehničar za brodostrojarstvo. I dok prvi puni razrede bez problema, s onim za brodostrojare već je godinama malo teže.
– Nažalost imamo problema prilikom upisa, treba napuniti cijeli razred, ali uspijevamo – rekao je Miroslav Kljunak, nastavnik brodostrojarske skupine predmeta u Pomorskoj tehničkoj školi u Dubrovniku.
Kaže, nekada je bila samo zelena ploča, kreda i profesor koji im vizualizira strojarnicu. Danas učenici imaju najsuvremeniju opremu, simulatore.
– Danas uz ove napredne tehnike simulatori jako dobro dočaraju učeniku sliku strojarnce, čuje zvukove i razne vježbe u strojarnici. Jedino im nedostaje miris, jer miris u strojarnici je specifičan – dodao je za HRT.
– Poprilično pomažu, jer su realistični, uče nas kako pokrenuti brod od nule, kad se dogodi neki kvar kako popraviti – pojasnio je učenik IV. razreda Matija.
– Upisao sam ovaj smjer zato što sam od malena od tate dobio ljubav prema brodu i moru – dodao je Matijin kolega Marin.
A tu ljubav dijele i oni smjera pomorski nautičar.
– Kad je došlo vrijeme, upisati pomorstvo je bila uvijek opcija, bilo koji smjer, nautika se učinila najbolja, a potaknut roditeljima i okolinom i popularnošću zanimanja, mislim da nisam pogriješio – zaključio je učenik Ivan.
Milijun i pol eura za stipendije
Oprema vrhunska, kažu, plove na kopnu, ali situacija morska.
– Onaj tko želi na ovom simulatoru, može doslovno savladati sve što jedan časnik radi, no kompletno je realna situacija – rekao je Jerko Strgar, nastavnik stručnih predmeta.
U Ministarstvu navode da su u ovom trenutku aktivne 22 tisuće pomoraca. Naravno, mnogi žele biti zapovjednici broda, ali jednako je važno mjesto upravitelja stroja.
– Na međunarodnom tržištu se događa situacija da ih je manje, tako da su traženi i u nekim prošlim vremenima su mogli razgovarati o svojim uvjetima zaposlenja kao profesionalni nogometaši – naglasio je Boško Ercegovac, iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture.
Sada je situacija ponovno takva, zato se itekako ulaže u ta zanimanja.
– Milijun i pol eura, osim ulaganja u opremu, Ministarstvo ulaže i u stipendiranje i sufinanciranje učitelja vježbenika to je otprilike godišnje milijun i 400 tisuća eura – dodao je Ercegovac.
– Što se tiče opreme zadovoljni smo, ali tehnologija napreduje, ono što je danas novo za dva dana je staro – istaknuo je Martin Sentić, ravnatelj Pomorsko tehničke škole.
– Drago mi je da neki od njih, kada se ukrcavaju, jave, neki aktivno plove i dalje – dodala je nastavnica stručnih predmeta Marija Popović.
Uz dobro znanje, snalaženje na moru, odvojenost od obitelji, to zanimanje donosi im novac, itekako važno poticajno gorivo za sve, a pogotovo mlade.
I.B.