Afričke zemlje morat će zaustaviti odlazak migranata ako žele nastaviti primati razvojnu pomoć EU-a, predložit će Europska komisija kao dio svog sedmogodišnjeg proračunskog plana koji će biti predstavljen sljedeći tjedan. Ideja, koja je navedena u internom nacrtu dokumenta koji je vidio Politico, povezuje pomoć EU-a siromašnijim zemljama s konkretnim rezultatima u sprječavanju dolaska ljudi u blok.
To odražava pooštravanje pristupa izvršne vlasti EU-a prema migracijama nakon što su desničarske stranke osigurale značajnu podršku na prošlogodišnjim europskim izborima. Promjena bi značila usklađivanje razvojne agende EU-a s agendom SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva, koje obje koriste stranu pomoć kao polugu za ispunjavanje prioriteta domaćih birača.
Pritisak birača
U planu Komisija predlaže potencijalno smanjenje sredstava siromašnijim zemljama ako ne odigraju svoju ulogu u smanjenju migracijskih tokova. “Kombinirat će sve odgovarajuće alate i potrebnu polugu putem fleksibilnog pristupa poticaja s, prema potrebi u ovom kontekstu, mogućim promjenama u raspodjeli sredstava povezanih s migracijama”, napisala je Komisija u dokumentu u kojem iznosi svoj nacrt o stranoj pomoći u novom proračunskom ciklusu, koji obuhvaća sedam godina. Time predsjednica Komisije Ursula von der Leyen popušta pritisku svoje desnocentrističke Europske pučke stranke i dobrog dijela zemalja: od Italije do Danske.
Žele ponoviti i proširiti kontroverzni sporazum EU-a s Tunisom iz 2023. kako bi zaustavili odlazak migranata i u druge afričke zemlje. “Potrebna je veća koherentnost između migracijske, azilne i vanjske politike kako bi se osiguralo da vanjska pomoć Unije podržava partnerske zemlje u učinkovitijem upravljanju migracijama”, stoji u dokumentu. Međutim, da bi ove ideje stupile na snagu, von der Leyen će morati uvjeriti skeptike u lijevo orijentiranim Socijalistima i demokratima te Zelenima, čija je podrška potrebna za odobrenje novog proračuna u Europskom parlamentu. To bi bila velika promjena u odnosu na trenutni model pomoći EU-a, koji uglavnom dolazi bez ikakvih uvjeta. Von der Leyen će sljedeće srijede predstaviti prijedlog proračuna.
Ukrajinsko pitanje
Komisija će predložiti objedinjavanje nekoliko različitih programa pomoći u jedinstveni Globalni europski fond, podijeljen po geografskim kategorijama. Šest regija bit će: Europa; Bliski istok, Sjeverna Afrika i Zaljev; Subsaharska Afrika; Azija i Pacifik; Amerika i Karibi; i globalno, prema tekstu.
Komisija će dodijeliti određeni iznos novca svakom makropodručju. Međutim, brojke su izostavljene iz dokumenta i bit će podijeljene interno samo nekoliko sati prije nego što Komisija objavi svoj prijedlog. Novac za poslijeratnu obnovu Ukrajine neće umanjiti financiranje za druge regije. Dokument sugerira da će umjesto toga postojati zaseban fond za zbrinjavanje ratom razorene zemlje od 2028. do 2034. “Instrument bi trebao pružiti okvir za pomoć za brzi oporavak, obnovu i modernizaciju zemlje”, stoji u dokumentu. Bloomberg je, prema izvorima, izvijestio da se za obnovu Ukrajine planira čak 100 milijardi eura.
Europa steže obruč: Spremaju se masovne deportacije