Bruxelles nije bio dovoljno transparentan u pogledu poslova s Pfizerom, AstraZenecom i drugim farmaceutskim tvrtkama, prema sudskoj presudi
Drugo najviše pravosudno tijelo EU-a odlučilo je da Komisija EU-a nije bila dovoljno transparentna u vezi s poslovima cjepiva protiv Covida s farmaceutskim divovima kao što su Pfizer i AstraZeneca te da nije imala legitimnih razloga za skrivanje određenih detalja ugovora s njima.
Presuda Općeg suda Unije pokriva kupoprodajne ugovore koje je sklopila Komisija Europske unije 2020. i 2021., na vrhuncu pandemije, i vrijedne “otprilike 2,7 milijardi eura” (2,95 milijardi dolara), navodi se u priopćenju suda objavljenom u srijedu.
2021. neki su zastupnici u Europskom parlamentu zatražili pristup dokumentima koji detaljno opisuju uvjete dogovora kako bi bili sigurni da je javni interes zaštićen i da članovi pregovaračkog tima EU-a nemaju osobni sukob interesa.
Bruxelles im je omogućio samo djelomičan pristup redigiranim dokumentima i odbio otkriti članove pregovaračkog tima. Komisija je tvrdila da je to neophodno radi zaštite komercijalnih interesa i procesa donošenja odluka. Zastupnici Europskog parlamenta potom su iznijeli pitanje sudu.
“Komisija javnosti nije omogućila dovoljno širok pristup kupoprodajnim ugovorima za cjepiva protiv COVID-19,” stoji u priopćenju suda. “Komisija nije pokazala da bi širi pristup tim klauzulama zapravo potkopao komercijalne interese tih poduzeća.”
Presudio je i sud „Komisija nije u dovoljnoj mjeri uzela u obzir sve relevantne okolnosti kako bi ispravno odvagala interese o kojima je riječ, u vezi s nepostojanjem sukoba interesa i rizikom da bi moglo biti povrijeđeno pravo na privatnost dotičnih osoba.” Presudom su djelomično potvrđene dvije tužbe protiv Bruxellesa i poništene odluke Komisije o uskraćivanju podataka od javnosti, uz obrazloženje da takve odluke “sadrže nepravilnosti.”
![Cjepiva protiv covida možda su doprinijela povećanju broja smrtnih slučajeva – studija](https://crovijesti.com/wp-content/uploads/2024/07/6660729620302776b462ac6a.jpg)
Bruxelles je promptno reagirao na presudu, koja je stigla samo dva dana prije glasovanja Europskog parlamenta o kandidaturi Ursule von der Leyen za drugi mandat na čelu Europske komisije. SMS poruke između nje i šefa Pfizera o jednom od ugovora ranije su bile jedna od točaka prijepora Komisije i europarlamentaraca. Zastupnici su tražili pristup njima, ali Bruxelles je tvrdio da ona nije zadržala poruke.
“Općenito, Komisija osigurava najširi mogući javni pristup dokumentima, u skladu s načelima otvorenosti i transparentnosti”, sud je rekao u priopćenju, dodajući da je “samo djelomično podržao pravni postupak u dvije točke” i “potvrdio da je Komisija imala pravo omogućiti samo djelomičan pristup.”
Bruxelles je također izjavio da bi “pažljivo proučiti” odluka i da je “zadržava svoje pravne mogućnosti.” Komisija EU još uvijek može uložiti žalbu na odluku Europskom sudu pravde – najvišem pravosudnom tijelu bloka.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: