Broj kineskih (dolarskih) milijardera pao je za više od trećine u protekle tri godine, prema godišnjem izvješću Hurun Researcha, a glavni razlozi su vladine restrikcije, gospodarski izazovi i stagnirajuće tržište dionica. Dok je broj milijardera 2021. dosegnuo rekord od 1.185, danas ih je tek 753, što predstavlja pad od 36 posto.
U istom razdoblju, renminbi je deprecirao za 10 posto u odnosu na američki dolar, ali pad milijarderskog statusa u Kini nadmašuje ovaj tečajni pomak. Samo u protekloj godini broj kineskih milijardera pao je za 16 posto, unatoč minimalnom padu renminbija od 2,5 posto.
Hurunovo izvješće, koje uključuje i poduzetnike iz Hong Konga, Makaa i Tajvana, otkriva da je usponu nove generacije kineskih bogataša prethodio pad starijih generacija poduzetnika, posebno iz sektora nekretnina, dok su na listi sve prisutniji tehnološki lideri. Zhang Yiming, osnivač ByteDancea, tvrtke koja upravlja globalno popularnim TikTokom i njegovom kineskom verzijom Douyin, sada je najbogatija osoba u Kini s bogatstvom od 49 milijardi dolara. Zhang je smijenio Zhong Shanshana, poznatog “kralja flaširane vode” i vlasnika tvrtke Nongfu Spring, čije su dionice ove godine pale za 40 posto nakon online optužbi za pro-japanske stavove.
Chinese Folks are Wealthier than Us.
About nine in 10 Chinese families own their own home outright, with little or no mortgage.
The people also own in common, all of China’s real estate and minerals, its main banks, insurance companies, utilities and corporations, under the… https://t.co/Gh8tD0jPP1 pic.twitter.com/Ts5NGFNfHT
— Jason Smith – 上官杰文 (@ShangguanJiewen) June 7, 2024
Tužna sudbina influencera
E-trgovina svakako ostaje značajna, a na vrhu liste su i osnivači tehnoloških divova Tencent, Pinduoduo i Shein, poput Ponyja Maa i Colina Huanga. Jack Ma, bivši lider liste i osnivač Alibabe, koji je 2020. godine bio prisiljen povući se iz javnosti zbog vladinih pritisaka, sada je deseti. Gospodarski izazovi utjecali su na brojne sektore, no poduzetnici iz sektora pametnih telefona i nove energije ostaju među najistaknutijima na listi. To uključuje Robina Zenga iz proizvođača baterija CATL, Lei Juna iz Xiaomija i Franka Wanga iz DJI-a, što ukazuje na važnost tehnologije i obnovljivih izvora energije kao ključnih sektora u novoj strukturi kineskog bogatstva.
Izvješće također otkriva trend migracije bogatih iz Kine: 15 posto članova liste živi izvan kontinentalne Kine u Hong Kongu, Makau ili na Tajvanu, a njih 30 je odselilo u Sjedinjene Američke Države i Singapur koji postaje sve popularnija destinacija za kineske milijardere što svoje bogatstvo nastoje zaštititi u međunarodnim financijskim središtima.
U svibnju je Kina intenzivirala napore za suzbijanje prikazivanja luksuznog života na društvenim mrežama, uklanjajući profile influencera poznatih po ekstravagantnim objavama. Među uklonjenim korisnicima je i Wang Hongquan, koji je tvrdio da posjeduje sedam nekretnina u Pekingu i prikazivao sebe okruženog Hermès torbicama, luksuznim automobilima i sluškinjama. Njegov račun na Douyinu sada je nedostupan za 4,3 milijuna pratitelja, a kao razlog navodi se kršenje pravila zajednice. Slična sudbina zadesila je i profile Bo Gongzija i Baoyu Jiajie, drugih popularnih influencera koji su promovirali luksuz.
China to ban showing off luxury lifestyles online pic.twitter.com/yP275H3ItW
— HOT SPOT (@HotSpotHotSpot) June 5, 2024
Prave vrijednosti
Kineska uprava za kibernetički prostor je pokrenula kampanju za suzbijanje onih koji “stvaraju imidž bogatstva” s ciljem privlačenja pratitelja i prometa, što je ocijenjeno kao društveno štetno. Već ranije, vlasti su donijele “kodeks ponašanja” za voditelje prijenosa uživo, zabranjujući prikazivanje luksuznih predmeta kao što su skupi nakit i novac.
Lyla Lai, bivša beauty influencerica s preko milijun pratitelja na Douyinu, ističe da prekomjerno prikazivanje bogatstva može negativno utjecati na mlade. Lai, koja sada živi u Australiji, smatra da takav sadržaj kod publike može izazvati frustraciju i neispunjene ambicije te dovesti do rastućeg materijalizma i nezdravih psiholoških stavova. Naglašava da je važno da mladi budu usmjereni na obrazovanje i razvoj, a ne na materijalne vrijednosti koje se promoviraju na društvenim mrežama.
Zapadni ekonomisti u šoku: ‘Kinezi su toliko štedljivi da im je sve prejeftino, to je loše’