Kinesko-indijske odnose, inače vrlo razvijene u sferi trgovine (Kina je Indiji od nedavno drugi najveći trgovinski partner, a Kinu, kao vodeću, s te su pozicije nedavno detronizirale Sjedinjene Države), neprestano opterećuju neriješena granična pitanja na Himalajskom gorju i problemi koji su periodično zbog toga znali prerastati i u incidente a ovi u prave ratove.
Naime, na Himalaji ne postoji demarkirana granica između Indije i Kine, a dvije su zemlje odvojene koridorom Ladakh, koji je desetljećima bio izvor napetosti.
Indija je 1959. godine objavila da je kineska strana zauzela dio države Arunachal Pradesh, da bi 1962. godine izbio rat kojeg je dobila Kina i time preuzela nadzor nad 38 tisuća četvornih metara planinskog područja koji su pripadali Indiji.
Posljednji veliki granični sukob koji je prijetio izbijanjem rata dogodio se u svibnju 2020. godine u istočnom Ladakhu i od tada su odnosi između dvije zemlje nategnuti što opterećuje funkcioniranje skupine država BRICS čiji je dvodnevni summit jučer završio u ruskom gradu Kazanju.
Postignut dogovor
Međutim, čini se kako je upravo format BRICS i velika uloga koje u njemu imaju obje zemlje i bio odlučujući da Peking i New Delhi pokušaju resetirati svoje odnose rješavajući sporno granično pitanje koje opterećuje daljnji razvoj njihovih ekonomskih i trgovinskih odnosa koji bi imali neslućenu perspektivu s obzirom da se radi o susjednim zemljama ogromne populacije i visoke dinamike razvoja.
Tako je danas indijski medij The Times of Indija objavio kako je počelo međusobno povlačenje snaga Indije i Kine duž linije stvarne kontrole (LAC) u istočnom Ladakhu u okruzima Depsang i Demchok. Indijski i kineski vojnici demontiraju privremene položaje i strukture podignute nakon spomenutog graničnog sukoba u svibnju 2020. Čitav postupak demontaže trebao bi trajati dva tjedna.
Dana 21. listopada, dan uoči spomenutog summita BRICS, ministarstva vanjskih poslova dviju zemalja objavila su da su postigla dogovor o patroliranju duž LAC-a u istočnom Ladakhu, što će dovesti do povlačenja trupa i rješavanja problema nastalih 2020. godine kao posljedica graničnog sukoba.
U kinesko-indijskom graničnom sporu SAD stale na stranu Indije